mobile menu
Spływy Kajakowe zorganizowane

Spływy Kajakowe zorganizowane

8 dni szlak Krutynia z transportem bagażu, spływy weekendowe i kilkugodzinne.

Spływy kajakowe zorganizowane oferujemy na szlaku rzeki Krutynia. Organizujemy spływy kajakowe 8 dniowe z transportem bagażu wzdłuż szlaku, spływy kajakowe w długie weekendy oraz spływy kajakowe w kazdy wakacyjny weekend.

More...
Kajaki - wypożyczanie i transport

Kajaki - wypożyczanie i transport

dowozimy kajaki w każde miejsce, największy wybór kajaków, kajaki polietylenowe prijon, rotomod

Na życzenie dostarczamy kajaki w każde wskazane miejsce. Z uwagi na nasze doświadczenie będziemy Państwu polecać znane i sprawdzone przez nas miejsca startu i zakończenia spływów kajakowych. Wybierz kajaki z…

More...
Spływy Kajakowe

Spływy Kajakowe

podglądanie przyrody

Spływy kajakowe to wspaniała okazja do podglądania przyrody . Kajaki dają możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą, podglądania rzadkich gatunków ptaków, żerujących bobrów, norek. Wybierz kajaki z naszej szerokiej oferty i…

More...
Spływy Kajakowe jednodniowe

Spływy Kajakowe jednodniowe

spływy kajakowe jednodniowe - rzeka Krutynia.

Oferujemy spływy kajakowe jednodniowe szlakiem  Krutynia. Trasy spływów jednodniowych odbywają się na odcinku pomiędzy miejscowością Krutyń a Iznota. Najkrótsza trasa spływów jednodniowych to odcinek Krutyń - Ukta . Przepłynięcie tego…

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

Krutynia

 

 

 
Krutynia - mapa - spływy Krutynią

Spływy kajakowe Krutynią organizowane przez firmę  AS-TOUR


Nasze spływy zorganizowane szlakiem Krutynia startują w miejscowości SORKWITY - pole namiotowe przy Kościele Ewangelickim. Dojazd z Olsztyna pociągiem lub autobusem w kierunku - Mrągowa. Na spływy indywidualne szlakiem Krutynia kajaki transportujemy z naszej bazy w Krutyni , w Krutyni znajduje się również bezpłatny parking na czas spływów kajakowych rzeką Krutynią

 

Na pokonanie całego ponad 100 km odcinka szlaku Krutynia potrzebujemy 7- 9 dni . Charakterystyczną cechą szlaku Krutyni jest bardzo dobrze rozwinięta baza turystyczna:

 • stanice PTTK dysponujące zapleczem noclegowym w postaci pola namiotowego domków campingowych , pokoi
 • gospodarstwa agroturystyczne ( niestety nieliczne )
 • prywatne pola namiotowe

wybierając się na spływ Krutynią nie róbmy dużych zapasów żywnościowych , w zasadzie w każdym miejscu mamy dostęp do sklepów , barów, restauracji :

 • Sorkwity – sklep
 • Bieńki – brak sklepu , bar w stanicy
 • Babięta – sklep we wsi , bar w stanicy
 • Spychowo – sklep, bar w stanicy ,Park linowy
 • Krutyń – sklep, kilka restauracji
 • Ukta – sklepy
 • Kamień – brak sklepu , bar w stanicy

Przenoski na szlaku Krutynia:

 

 1. Babięta–  dopływamy do  lewego brzegu przed mostem przenosimy kajaki około 80 m
 2. Spychowo-nieczynna śluza Lalka , przenosimy kajak prawą stroną około 100m
 3. J. Mokre – J. Krutyńskie-  20 metrów 
 4. Krutyński Piecek– tama młyńska , przenosimy kajak prawą stroną na odległości 100 m

 

Krutynia - Skrócony opis szlaku kajakowego

 

 

Krutynia to szlak uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Jest bardzo ciekawy i zróżnicowany, przebiega przez Puszczę Piską, a od J. Mokrego także przez Mazurski Park Krajobrazowy utworzony w grudniu 1977r. MPK położony jest na pograniczu dwóch odmiennych form geomorfologicznych – moreny czołowej i sandrów obejmuje 53 655 ha, a jego strefa ochronna ma 18 608 ha. Z tego na lasy przypada ponad 29 000 ha a na rzeki i jeziora około 17 000 ha. Pozostałość to tereny zabudowane i użytki rolne.


Przyrodnicze bogactwo chronione przez MPK to ponad 60 jezior przekraczających powierzchnię 1 ha, z największym jeziorem w Polsce – Śniardwami, 11 rezerwatów przyrody, około 850 gatunków roślin z rzadko występującymi storczykami, wielosiłem błękitnym, widłakiem wrońcem, rosiczką okrągłolistną, wełnianką delikatną, dzwonecznikiem wonnym czy lilią złotogłową, fauną jak: wilki, rysie, łosie, wydry, norki, bobry i ponad 200 gatunków ptaków, a wśród nich bocian czarny, zimorodek, bąk, bączek, tracz nurogęś, orlik krzykliwy, bielik, rybołów, derkacz, dudek, puchacz.

 

Długośćszlaku Krutynia wynosi 102 km, w tym 60 km to woda stojąca. Rzeka płynie wśród nieskażonej i dzikiej przyrody, zbiera wody z dorzecza o powierzchni 711 km2. Nie jest rzadkością spotkanie na trasie spływu orła bielika lub orła przedniego. Warto zwrócić uwagę na występujące w wodzie gąbki i krasnorosty tworzące na kamieniach "krwawe plamy" Hildenbrandtia rivularis porastający kamienie i gąbka słodkowodna Euspongilla lacustris.( krwawe kamienie i gąbka są pod ścisła ochroną!). Brzegi na szlaku porośnięte są wspaniałymi dębami i wysokimi sosnami, z pni których robiono kiedyś maszty żaglowców. Spływy z reguły rozpoczynają się w Sorkwitach. Przepływając przez Sorkwity warto obejrzeć kościół ewangelicki zbudowany ok.1470 r. oraz neogotycki pałac rodziny Von Mirbach zbudowany w latach 1850-56.

 

Pierwszy etap spływu Krutynią biegnie poprzez J.Lampackie, J.Lampasz i płytki odcinek Krutyni zwanej Sobiepanką do Stanicy wodnej położonej nad jez.Białym w Bieńkach. Kolejne odcinki Krutyni pozwolą nam rozkoszować się otaczającą nas przyrodą i dadzą możliwość skosztowania życia rozbitków, gdyż istnieje możliwość noclegu na bezludnej wyspie. W czasie naszej wędrówki możemy zobaczyć rezerwat Królewska Sosna z Dębem Karola Małłka liczącym około 500 lat i z mazurską sosną, najstarszą seniorką wśród drzew tego gatunku na pojezierzu - niestety już obumarłą. Niebywałą atrakcją jest gospodarstwoAdama Szubskiego w Zgonie w którym na gościńcu czekają na nas wykonane przez niego bardzo kolorowe, wręcz pstrokate, rzeźby naturalnej wielkości. To obraz ludzi krzątających się przy swoich codziennych zajęciach. Na uwagę zasługujerezerwat Zakręt - z dystroficznymi jeziorkami i pływającymi wyspami. Odcinek J.Krutyńskie - Ukta - uważany jest za najpiękniejszy na szlaku, o czym mogą świadczyć liczne wycieczki zagranicznych turystów przepływających odcinek rzeki od J.Krutyńskiego do Krutyni płaskodennymi łodziami popychanymi przez miejscowych flisaków, których z pewnością będziemy mijać. Tradycja spływów łodziami sięga czasów przedwojennych. 

 

W drodze do Ukty możemy zwiedzić Klasztor Filiponów w Wojnowie, gdzie można obejrzeć ikony, krzyże i zdjęcia starowierców. W miejscowości Ukta kolejne atrakcje - możliwość wycieczek pieszych lub rowerowych do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie (ponad 30 gatunków zwierząt między innymi: łosie, żubry, bobry, rysie, wilki), czy do leśniczówki Pranie gdzie tworzył znany poeta Ildefons Gałczyński. Ukta powstała około 1754r. jako osada Krutyńska Szklarnia z hutą szkła, dopiero staroobrzędowcy nadali nazwę Ukta. We wsi na uwagę zasługuje neogotycki kościół z 1864r. z organami firmy Sauer z końca XIX w. oraz zabytkową dzwonnicą z 1846r. Po wycieczkach odpocząć możemy w saunie na polu namiotowym u Wajsa znajdującym się nad brzegiem rzeki. Kolejny etap szlaku Krutynia przebiega przez rezerwat imM. Wańkowicza. Ten znany pisarz przepłynął go w 1934 roku. Wynikiem tej wyprawy była głośna książka "Na tropach Smętka". Jeszcze jedynie kilka dni wspaniałej puszczańskiej trasy i musimy zakończyć nasz spływ kajakowy Krutynią. Na koniec pokonamy śluzę Guzianka i przeżyjemy niepowtarzalną atrakcję śluzowania a potem pożegnamy się w Rucianem - Nida. Każdy, kto przebyłszlak kajakowy rzeki Krutynia, przyzna że słowa najpiękniejszy i najbardziej interesujący szlak nizinny Europy, znajdują swoje potwierdzenie w czasie całego spływu. Nawet najsprawniejsze pióro nie potrafi przybliżyć ducha tego urokliwego zakątka. Po prostu trzeba osobiście udać się na spotkanie z odurzającą przyrodą szlaku Krutynia!

  

Charakterystyka szlaku Krutynia na poszczególnych odcinkach:

 • Jez.Lampackie - Jez. Krutyńskie (Krutynia od 102 km do 45 km) - wg. skali trudności przyjętej w przewodnikach t1a tzn. szlak dostępny dla początkujących, bardzo łatwy. Warunki spływu Krutynią - prąd powolny, nurt bez zaburzeń, bez ruchu statków. Szlak bardzo malowniczy.
 • Krutynia od 45 km do 15,5 km - t 1b tzn. szlak dostępny dla początkujących, łatwy. Warunki spływu Krutynią - Małe regularne bystrza, nieznaczne progi, łagodne zakręty, mielizny i ławice. Szlak bardzo malowniczy
 • jez. Bełdany od 15,5 km - t 1 tzn. szlak dostępny dla początkujących, bardzo łatwy. Warunki spływu Krutynią - prąd powolny, nurt bez zaburzeń, bez ruchu statków, lub o ruchu niestałym. Szlak bardzo malowniczy.

Przykładowe etapy spływów kajakowych Krutynią, po 10-15km, czyli 3-4 godziny wiosłowania. 

 

 

1. trasa Sorkwity-Bieńki, ok. 15,5km, spływ kajakowy Krutynią rozpoczynamy w Sorkwitach nad jeziorem Lampackim . Etap ten wiedzie przez kilka malowniczych jezior: .Lampackie , J.Lampasz , J.Kujno ,J.Dłużec , J.Białe.  Największą atrakcją będzie zapewne spływ Sobiepanką:dość żwawy nurt, liczne przeszkody i zakręty oraz nierzadkie przepłycenia sprawiają, że ten odcinek spływu staje się prawdziwą przygodą. Jednak niezwykle czysta woda, osłonięty drzewami  z obu stron brzeg, występujące na dnie gąbki słodkowodne i ławice ryb, które nie raz same wskakują do kajaka, w każdym wywołują zachwyt.

Informacje praktyczne: Bieńki – brak sklepu , bar w stanicy . Można też rozbić namiot na wyspie na jeziorze Białym. Najbliższy sklep bisko rzeki dopiero w  Babiętach i w Spychowie, więc już Sorkwitach warto zaopatrzyć się w prowiant na 2 pierwsze dni

 

2. trasa Bieńki - Babięta, ok. 10 km, wypływamy na kolejny odcinek rzeki zwanego tutaj Dąbrówką, dalej pokonujemy ok. 3km odcinek jeziora Gant i wpływamy na Gancką Strugę, która przechodzi w Babięcką Strugę. Z jej biegiem docieramy do położonej na prawym brzegu stanicy w Babiętach .Szlak na prowadzi m.in. przez  malownicze Jezioro Gant. Na jego obu brzegach potężny świerkowy-sosnowy las, na wodzie natomiast liczne grzybienie białe (lilie wodne), grążele oraz rzęsa wodna. Babiędzka Struga  meandruje przez piękny i zmieniający się krajobraz, pozwalając rozkoszować się naprzemian chłodem nachylających się nad nią drzew oraz ogrzewać promieniami słońca na rozlewiskach i przy łąkach.

Informacje praktyczne: wypływ z jeziora Gant na Babięcką Strugę należy do najbardziej ukrytych na szlaku:Wypływ  z jeziora jest jednym z najbardziej ukrytych na szlaku, przy końcu jeziora płyniemy w środek trzcinowiska i dopiero po wpłynięciu w nie widoczny staje się przetarty między nimi przepływ, który wprowadza nas na Babiędzką Strugę. Przed wsią Babięta czeka pierwsza na szlaku przenoska kajaków: dopływamy do  lewego brzegu przed mostem przenosimy kajaki około 80 m

Babięta – sklep we wsi , bar w stanicy

 

3.  trasa Babięta-Spychowo, ok. 12 km  Na tym odcinku lewą stroną czeka nas około 100 m przenoska kajaków. Babięcka Struga wpływa do jeziora Zyzdrój Wielki, dalej mijamy jezioro Zyzdrój Mały i docieramy do śluzy  która zmusza nas do kolejnej przenoski kajaków. Następny odcinek pokonujemy płynąc szerokimi wodami Spychowskiej Strugi , po około 3 km przed wpłynięciem na J. Spychowskie docieramy do położonej na lewym brzegu stanicy w Spychowie .Ponownie wkraczamy w obszary dzikiej przyrody. Babięcka Struga kończy się wpływając do Jeziora Zyzdrój Wielki. Przy końcu jeziora na jego środku – Wyspa Miłości, bardzo malownicza wysepka z brzegami i zejściem sprzyjającymi kąpieli, warto się tam na chwilę zatrzymać i spróbować się zmierzyć z jeziorem również w pław. Nasze trudy w zmaganiu na dużych jeziorach na sam koniec zostają złagodzone przez Spychowską Strugę, którą płyniemy niewielki kawałek, jednak niezmiernie bogaty w ptactwo wodne, od kaczek, przez łabędzie, czaple siwe a nawet niezwykle rzadko spotykane czaple białe.

Informacje praktyczne: .Pomiędzy jeziorem Zyzdrój mały a Spychowską Strugą  nieczynna śluza Lalka , przenosimy kajak prawą stroną około 100m ,

Spychowo to największa miejscowość na trasie spływu Krutynią. Znajdziemy tu sklepy, pocztę, kościół, stację PKP, przystanek PKS, aptekę i oprócz stanicy PTTK  mniejsze  pole namiotowe za mostem.

 

4.  trasa Spychowo-Zgon  ok. 8,5 , wpływamy na Jezioro Spychowskie i znów na Spychowską Strugę . Po kolejnych kilometrach wpływamy na malownicze jezioro Zdrużno, a potem na jezioro Uplik, z którego wąską cieśniną docieramy do jeziora Mokrego i stanicy PTTK w Zgonie .Po zwodowaniu kajaków na Spychowskiej Strudze na moment wpływamy na Jezioro Spychowskie, z którego jednak szybko spływamy trzymając się jego lewej strony, po czym jeszcze kawałek podążamy z nurtem rzeki wzdłuż zabudowań wsi Spychowo. Rzeka kończy swój bieg w Jeziorze Zdrużno, które także szybko opuszczamy spływając na prawo zaraz za trzcinowiskiem. Kierując się kolejno w lewo wpływam na dość długie, otoczone lasami Jezioro Uplik. Na jego prawym brzegu Znajduje się Rezerwat Czaplisko- rezerwat czapli siwej. Przepływamy pod mostem drogowym, skręcamy w prawo i wypływamy na szerokie wody Jeziora Mokrego.

Informacje praktyczne: na początek wyjaśnienie: nazwa Zgon pochodzi od czasownika zaganiać zwierzynę, gdyż podczas polowań zaganiano zwierzynę nad strome brzegi jeziora Mokrego.

W Zgonie kilka pól namiotowych, stanica, sklep, pensjonat

 

5. trasa Zgon-Krutyń,dł.12,5km – Jesteśmy w sercu Puszczy Piskiej . Jezioro mokre to jedno z największychi najgłębsze jezioro na szlaku. Jego dość proste i szerokie koryto w pierwszym momencie daje wrażenie bezkresnego, jednak nie taki diabeł straszny... Na Jeziorze Krutyńskim zaczyna się  jeden z najpiękniejszych etapów szlaku. Jeziorko Krutyńskie jest bardzo wąskie i kręte, początkowo ciężko je odróżnić od rzeki. Wraz  z wypływającą z niego rzeką Krutynią aż do samej miejscowości Krutyń stanowi  ścisły rezerwat. Odcinek ten zachwyca różnorodnością przyrody: powalone drzewa, bogata szata roślinna, ogromna ilość ptactwa wodnego oraz przejrzysta woda.  

Informacje praktyczne: Jezioro Mokre jednak bywa też kapryśne, przy wietrznej pogodzie potrafi przywitać nas niemałą falą, która może przysporzyć nieco trudu i przeszkodzić w zachwycaniu się widokami, za to pozwoli przeżyć prawdziwą przygodę dla osób nie bojących się wyzwań. Zwykle w godzinach popołudniowych wiatr jednak przygasa i pozwala na spokojne pokonanie jeziora.


Pomiędzy Jeziorem Mokrym a Jeziorem Krutyńskim kolejna przenoska kajaków 20  metrów 
 

W Krutyni znajdziemy: sklep, restauracje, pensjonaty i hotel, stanicę PTTK, pole namiotowe, targowisko. W Miejscowości ma swoją siedzibę Dyrekcja Mazurskiego Parku Krajobrazowego i firma AS-TOUR :)

 

6.  trasa Krutyń - Ukta, dł. 13,5 km.

Przez ten etap szlaku poprowadzi nas głównie Rzeka Krutynia. Jest to jeden z najłatwiejszych i najprzyjemniejszych odcinków trasy. Startujemy z Krutyni i po około kilometrze dopływamy do młyna wodnego gdzie musimy przenieść kajaki. Rzeka Krutynia niesie nas naprzemian przez dziki krajobraz i nieliczne zabudowania, okryte drzewami brzegi i rozległe łąki.

Informacje praktyczne: etap ten można przedłużyć, wpływając w miejscowości Wojnowo na Jezioro Duś , gdzie nad brzegiem jeziora znajduje się XIX wieczny klasztor starowierców. Przenoska kajaków  w Krutyńskim Piecku – tama młyńska , przenosimy kajak prawą stroną na odległości 100 m.

Na trasie spory ruch, ale też udogodnienia dla kajakarzy- liczne pola namiotowe i bary.

W Ukcie znajdziemy sklepy, restauracje, kilka ładnych pól namiotowych przed mostem, a około km za mostem stanicę PTTK. Warto uzupełnić zapasy przed kolejnym etapem.
 

7. trasa Ukta- Nowy Most, dł.7 km To typowo rzeczny odcinek. Krutynia prowadzi przez lasy, grądy i bagniska. Drzewa nieco odsuwają się od brzegu, który w ich miejsce gęsto pokrywa wodna roślinność z wieloma bardzo rzadkimi gatunkami jak na przykład: storczyki, rosiczki, lilie i sasanki. Możemy również zaobserwować tu wiele rzadko spotykanych gatunków ptactwa (bielik, rybołów, żuraw, puchacz, zimorodek, derkacz) i mimo większej głębokości przejrzystość wody umożliwia obserwacje podwodnej fauny i flory .

Informacje praktyczne:  Stanica PTTK w Nowy Moscie: domki, pole namiotowe,bar.
 

8.  trasa Nowy Most - Kamień, dł. 9,5km, dopływamy do 3 jeziorek( J. Gardyńskie , J.Malinówko ,J Jerzewko),. W  miejscowości Iznota mijamy kilka zabudowań, najbardziej malowniczych domków na szlaku, następnie mijamy most i wypływamy wraz z rzeką na Jezioro Bełdany. Ukazuje nam się obraz niezwykle odmienny od dotychczasowych spokojnych wód szlaku. Ogromny obszar wody a na nim niezliczona ilość białych żagli witają nas na szlaku żeglugi mazurskiej.

Informacje praktyczne: Na Bełdanach trzeba zachować ostrożność i uważać na większe jednostki pływające, w tym statki, by nie spowodować kolizji. Stanica Kamień –, pole namiotowe, domki,  brak sklepu , bar w stanicy
 

9.  - trasa Kamień - Ruciane Nida, dł. 11,5km. ,

Na tym etapie czeka nas przeprawa wyłącznie jeziorami w tym dużym Jeziorem Bełdany. Rano tafla jeziora jest zwykle bardzo spokojna co umożliwia nam bezproblemowe przepłynięcie. Linia brzegowa bardzo urozmaicona, pokryta naprzemiennie lasem i zabudowaniami. Liczne półwyspy i zatoczki wizualnie zmniejszają wielkość jeziora, przez co mija ono dosyć szybko. Ze śluzy wypływamy na Jezioro Guzianka Mała i kierując się na wprost przepływamy na Jezioro Guzianka Wielka. Płynąc prawą stroną pokonujemy ostatnie, ale jakże malownicze, metry naszej podróży. Docieramy do miejscowości Ruciane-Nida, na samym jej początku dobijamy do portu jachtowego „Faryj” i tam kończy się nasza podróż kajakiem.

Informacje praktyczne: Warto jest wyruszyć wcześnie unikniemy wówczas dużego ruchu na jeziorze i kolejek przy śluzie.  Śluza: Spływamy na lewą stronę i czekamy na zielone światło zezwalające na  wpłynięcie do wrót. Po wpłynięciu spływamy do którejś z pochyłych ścian i łapiemy się jednej z linek, gdy śluza zostanie zamknięta, stopniowo napełnia się wodą, aż wzniesiemy się dwa metry wyżej, na poziom następnego jeziora. Spływ kończymy przy rampie w przystani u Faryja ( nie na plaży!)
do góry do góry