Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Jest wiele powodów do tego by uznać szlak Krutyni za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Zróżnicowana i ciekawa trasa wyróżnia się przede wszystkim atrakcyjną florą i fauną. Zawdzięcza to swojemu położeniu. Rzeka przepływa przez Puszczę Piską i Mazurski Park Krajobrazowy.

Szlak Krutyni prowadzi przez wiele jezior połączonych krótkimi strugami. Bardzo ciekawym zjawiskiem na pojezierzu są przyjmowane przez rzeki nazewnictwa. Zmieniają się one wtedy, gdy przepływają przez jezioro, które zbiera wodę z innych, dodatkowych rzek i cieków. Biorąc pod uwagę to kryterium szlak kajakowy Krutynia rozpoczyna się w jeziorze Krutyńskim, a kończy się w jeziorze Bełdany, gdzie wpływa do systemu Wielkich Jezior Mazurskich. Najciekawszym odcinkiem na szlaku może okazać się Sobiepanka (1,5 kilometrowy odcinek rzeczny), której nurt płynie w obie strony. Na wiosnę w wodach rzeki możemy dostrzec raki, które świadczą o wysokiej czystości akwenu.

Szlak Krutyni jest stosunkowo łatwy do pokonania, dlatego też chętnie odwiedzany jest przez całe rodziny wraz z dziećmi. Jego długość wynosi 102 km, w tym ponad 60 km to woda stojąca. Najpopularniejsza trasa rozpoczyna się w miejscowości Sorkwity, zaś kończy w miejscowości Ruciane-Nida. Na całej długości szlaku mamy do dyspozycji stanice wodne, ośrodki wypoczynkowe, gospodarstwa agroturystyczne, hotele, pensjonaty i liczne pola namiotowe. Aktywny wypoczynek nad rzeką może okazać się wspaniałym pomysłem na zbliżające się wakacje.

Szczegółowy opis >> szlaku Krutynia <<


You have no rights to post comments

Podziel się:
back to top