Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Zapewne kłębią Wam się w głowie pytania, jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać, aby szczęśliwie dotrzeć do celu? Czy na wyprawę kajakiem możemy zabrać dzieci? I czy można płynąć nocą? Postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości.

Najważniejsza zasada to mierzyć siły na zamiary, dlatego przed spływem warto sprawdzić poziom trudności wybranego przez nas szlaku. Jednak nawet jeśli zdecydujemy się na najłatwiejszą trasę pamiętajmy, że przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych może zrobić się niebezpiecznie.

Kolejna sprawa to kamizelki asekuracyjne lub ratunkowe. Wielu z nas uważa je za niepotrzebny balast w kajaku, jeszcze inni myślą, że umiejętność pływania zwalnia ich z zakładania kamizelki. Jednak na szlaku pogoda jest zmienna, a kamizelki mogą uratować Wam życie.
Piłeś? - Nie płyń. Podobnie jak na lądzie, tak i na wodzie należy pamiętać, że alkohol może doprowadzić do tragedii. Nigdy nie wsiadaj do kajaka po spożyciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających. Spowolnienie reakcji i wzrost brawury nie sprzyjają bezpieczeństwu na wodzie.

Zastanawiacie się czy zabranie dziecka na spływ to dobry pomysł? Dlaczego nie? Pod warunkiem, że będziecie pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, nałożycie dla swojej pociechy kamizelkę asekuracyjną lub ratunkową i będziecie zerkać na nie bacznym okiem.

Marzy Wam się nocny spływ mazurskimi rzekami. Ostrzegamy nie jest to dobry pomysł. Pamiętajcie, że w razie wypadku pomoc w ciemnościach będzie utrudniona lub wręcz nie możliwa, a po zmroku możecie nie zauważyć kamieni, konarów drzew, czy progów wodnych.

Zanim wsiądziesz do kajaka, zdobądź podstawowe informacje o szlaku. Dowiedz się, gdzie znajdują się tamy, progi wodne i młyny. Nigdy nie przepływaj takich miejsc. Lepiej przenieść kajak niż ryzykować niebezpieczna wywrotkę do wody.

Ostatnie, o czym chcielibyśmy, żebyś pamiętał to zachowanie odstępu od statków i promów. To kajakarz ustępuje większym jednostkom, a na jeziorach bezpiecznie jest trzymać się brzegu.


You have no rights to post comments

Podziel się:
back to top