Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Nasze zorganizowane spływy kajakowe szlakiem Krutynia startują w miejscowości SORKWITY - pole namiotowe w Stanicy Wodnej PTTK . Dojazd z Olsztyna autobusem w kierunku - Mrągowa.

Na indywidualne spływy kajakowe szlakiem Krutynia kajaki transportujemy z naszej bazy w Krutyni, w Krutyni znajduje się również bezpłatny parking na czas spływów kajakowych rzeką Krutynią.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo również propozycje spływów jednodniowych. Spływy jednodniowe rzeką Krutynia to idealna propozycja dla tych z Państwa , którzy chcą rozpocząć przygodę z kajakarstwem - odcinki są bardzo łatwe i nie sprawiają problemów początkującym kajakarzom.

Trasy spływów jednodniowych Krutynią


Na szlaku rzeki Krutynia organizujemy Spływy weekendowe, spływy szkolne oraz spływy integracyjne dla firm.


Na pokonanie całego ponad 100 km odcinka szlaku Krutynia potrzebujemy 7- 9 dni . Baza noclegowa nad rzeką Krutynia jest bardzo dobrze rozwinięta:

 • stanice PTTK dysponujące zapleczem noclegowym w postaci pola namiotowego domków campingowych, pokoi
 • gospodarstwa agroturystyczne ( niestety nieliczne )
 • prywatne pola namiotowe

Wybierając się na spływ Krutynią nie róbmy dużych zapasów żywnościowych, w zasadzie w każdym miejscu mamy dostęp do sklepów, barów, restauracji:

 • Sorkwity – sklepy, restauracja, bar w stanicy
 • Bieńki – brak sklepu, bar w stanicy
 • Babięta – sklep we wsi, bar w stanicy
 • Spychowo – sklepy , bar w stanicy, Park linowy
 • Krutyń – sklep, kilka restauracji
 • Ukta – sklepy, stanica ok 1,5 km za mostem po prawej
 • Nowy Most - brak sklepu, bar w stanicy
 • Wygryny – sklep,

Przenoski na spływie kajakowym Krutynia:

 • Babięta – dopływamy do lewego brzegu krutyni przed mostem przenosimy kajaki około 80 m
 • Spychowo - nieczynna śluza Lalka , przenosimy kajaki prawą stroną około 100 m
 • J. Mokre – J. Krutyńskie - 20 metrów
 • Krutyński Piecek – tama młyńska, przenosimy kajaki prawą stroną na odległości 100 m

Krutynia - Skrócony opis szlaku kajakowego

Krutynia jest uznawana za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Jest bardzo ciekawy i zróżnicowany, przebiega przez Puszczę Piską, a od J. Mokrego także przez Mazurski Park Krajobrazowy utworzony w grudniu 1977r. MPK położony jest na pograniczu dwóch odmiennych form geomorfologicznych – moreny czołowej i sandrów obejmuje 53 655 ha, a jego strefa ochronna ma 18 608 ha. Z tego na lasy przypada ponad 29 000 ha a na rzeki i jeziora około 17 000 ha. Pozostałość to tereny zabudowane i użytki rolne.

Przyrodnicze bogactwo chronione przez MPK to ponad 60 jezior przekraczających powierzchnię 1 ha, z największym jeziorem w Polsce – Śniardwami, 11 rezerwatów przyrody, około 850 gatunków roślin z rzadko występującymi storczykami, wielosiłem błękitnym, widłakiem wrońcem, rosiczką okrągłolistną, wełnianką delikatną, dzwonecznikiem wonnym czy lilią złotogłową, fauną jak: wilki, rysie, łosie, wydry, norki, bobry i ponad 200 gatunków ptaków, a wśród nich bocian czarny, zimorodek, bąk, bączek, tracz nurogęś, orlik krzykliwy, bielik, rybołów, derkacz, dudek, puchacz.

Długość szlaku Krutynia wynosi 102 km, w tym 60 km to woda stojąca. Rzeka płynie wśród nieskażonej i dzikiej przyrody, zbiera wody z dorzecza o powierzchni 711 km2. Nie jest rzadkością spotkanie na trasie spływu orła bielika lub orła przedniego. Warto zwrócić uwagę na występujące w wodzie gąbki i krasnorosty tworzące na kamieniach "krwawe plamy" Hildenbrandtia rivularis porastający kamienie i gąbka słodkowodna Euspongilla lacustris.( krwawe kamienie i gąbka są pod ścisła ochroną!). Brzegi na szlaku porośnięte są wspaniałymi dębami i wysokimi sosnami, z pni których robiono kiedyś maszty żaglowców. Spływy Krutynią z reguły rozpoczynają się w Sorkwitach. Przepływając przez Sorkwity warto obejrzeć kościół ewangelicki zbudowany ok.1470 r. oraz neogotycki pałac rodziny Von Mirbach zbudowany w latach 1850-56.

Pierwszy etap spływu Krutynią biegnie poprzez J.Lampackie, J.Lampasz i płytki odcinek Krutyni zwanej Sobiepanką do Stanicy wodnej położonej nad jez.Białym w Bieńkach. Kolejne odcinki Krutyni pozwolą nam rozkoszować się otaczającą nas przyrodą i dadzą możliwość skosztowania życia rozbitków, gdyż istnieje możliwość noclegu na bezludnej wyspie. W czasie naszej wędrówki Krutynią możemy zobaczyć rezerwat Królewska Sosna z Dębem Karola Małłka liczącym około 500 lat i z mazurską sosną, najstarszą seniorką wśród drzew tego gatunku na pojezierzu - niestety już obumarłą. Niebywałą atrakcją jest gospodarstwo Adama Szubskiego w Zgonie w którym na gościńcu czekają na nas wykonane przez niego bardzo kolorowe, wręcz pstrokate, rzeźby naturalnej wielkości. To obraz ludzi krzątających się przy swoich codziennych zajęciach. Na uwagę zasługuje rezerwat Zakręt - z dystroficznymi jeziorkami i pływającymi wyspami. Odcinek J.Krutyńskie - Ukta - uważany jest za najpiękniejszy na szlaku rzeki Krutynia, o czym mogą świadczyć liczne wycieczki zagranicznych turystów przepływających odcinek rzeki od J.Krutyńskiego do Krutyni płaskodennymi łodziami popychanymi przez miejscowych flisaków, których z pewnością będziemy mijać. Tradycja spływów łodziami Krutynią,podobnie zresztą jak spływów kajakowych rzeką Krutynia sięga czasów przedwojennych.

W drodze z Krutyni do Ukty możemy zwiedzić Klasztor Filiponów w Wojnowie, gdzie można obejrzeć ikony, krzyże i zdjęcia starowierców. W miejscowości Ukta kolejne atrakcje - możliwość wycieczek pieszych lub rowerowych do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie (ponad 30 gatunków zwierząt między innymi: łosie, żubry, bobry, rysie, wilki), czy do leśniczówki Pranie gdzie tworzył znany poeta Ildefons Gałczyński. Ukta powstała około 1754r. jako osada Krutyńska Szklarnia z hutą szkła, dopiero staroobrzędowcy nadali nazwę Ukta. We wsi na uwagę zasługuje neogotycki kościół z 1864r. z organami firmy Sauer z końca XIX w. oraz zabytkową dzwonnicą z 1846r. Po wycieczkach odpocząć możemy w saunie na polu namiotowym u Wajsa znajdującym się nad brzegiem rzeki. Kolejny etap szlaku Krutynia przebiega przez rezerwat im M. Wańkowicza. Ten znany pisarz przepłynął go w 1934 roku. Wynikiem tej wyprawy była głośna książka "Na tropach Smętka". Jeszcze jedynie kilka dni wspaniałej puszczańskiej trasy i musimy zakończyć nasz spływ kajakowy Krutynią. Na koniec pokonamy śluzę Guzianka i przeżyjemy niepowtarzalną atrakcję śluzowania a potem pożegnamy się w Rucianem - Nida. Każdy, kto przebył szlak kajakowy rzeki Krutynia, przyzna że słowa najpiękniejszy i najbardziej interesujący szlak nizinny Europy, znajdują swoje potwierdzenie w czasie całego spływu. Nawet najsprawniejsze pióro nie potrafi przybliżyć ducha tego urokliwego zakątka. Po prostu trzeba osobiście udać się na spotkanie z odurzającą przyrodą szlaku Krutynia! Mówią kto nie widział Krutyni - ten nie widział Mazur

Charakterystyka szlaku Krutynia na poszczególnych odcinkach:

 • Jez.Lampackie - Jez. Krutyńskie (Krutynia od 102 km do 45 km) - wg. skali trudności przyjętej w przewodnikach t1a tzn. dostępny dla początkujących, bardzo łatwy. Warunki spływu - prąd powolny, nurt bez zaburzeń, bez ruchu statków. Szlak bardzo malowniczy.
 • Krutynia od 45 km do 15,5 km - t 1b tzn. dostępny dla początkujących, łatwy. Warunki spływu - Małe regularne bystrza, nieznaczne progi, łagodne zakręty, mielizny i ławice. Szlak bardzo malowniczy
 • Jez. Bełdany od 15,5 km - t 1 tzn. dostępny dla początkujących, bardzo łatwy. Warunki spływu - prąd powolny, nurt bez zaburzeń, bez ruchu statków, lub o ruchu niestałym. Szlak bardzo malowniczy.

Przykładowe etapy spływów kajakowych Krutynią, po 10-15km, czyli 3-4 godziny wiosłowania.

 1. trasa Sorkwity-Bieńki, ok. 15,5km, spływ kajakowy Krutynią rozpoczynamy w Sorkwitach nad jeziorem Lampackim . Etap ten wiedzie przez kilka malowniczych jezior: .Lampackie , J.Lampasz , J.Kujno ,J.Dłużec , J.Białe. Największą atrakcją będzie zapewne spływ Sobiepanką:dość żwawy nurt, liczne przeszkody i zakręty oraz nierzadkie przepłycenia sprawiają, że ten odcinek spływu staje się prawdziwą przygodą. Jednak niezwykle czysta woda, osłonięty drzewami z obu stron brzeg, występujące na dnie gąbki słodkowodne i ławice ryb, które nie raz same wskakują do kajaka, w każdym wywołują zachwyt.
  Informacje praktyczne: Bieńki – brak sklepu , bar w stanicy . Można też rozbić namiot na wyspie na jeziorze Białym. Najbliższy sklep bisko rzeki dopiero w Babiętach i w Spychowie, więc już Sorkwitach warto zaopatrzyć się w prowiant na 2 pierwsze dni
 2. trasa Bieńki - Babięta, ok. 10 km, wypływamy na kolejny odcinek rzeki Krutynia zwanego tutaj Dąbrówką, dalej pokonujemy ok. 3km odcinek jeziora Gant i wpływamy na Gancką Strugę, która przechodzi w Babięcką Strugę. Z jej biegiem docieramy do położonej na prawym brzegu stanicy w Babiętach. Szlak Krutyni dalej prowadzi nas m.in. przez malownicze Jezioro Gant. Na jego obu brzegach potężny świerkowy-sosnowy las, na wodzie natomiast liczne grzybienie białe (lilie wodne), grążele oraz rzęsa wodna. Babiędzka Struga meandruje przez piękny i zmieniający się krajobraz, pozwalając rozkoszować się naprzemian chłodem nachylających się nad nią drzew oraz ogrzewać promieniami słońca na rozlewiskach i przy łąkach.
  Informacje praktyczne: wypływ z jeziora Gant na Babięcką Strugę należy do najbardziej ukrytych na szlaku, przy końcu jeziora płyniemy w środek trzcinowiska i dopiero po wpłynięciu w trzciny staje się widoczny przetarty między nimi przepływ, który wprowadza nas na babiędzką Strugę. Przed wsią Babięta czeka pierwsza na szlaku przenoska kajaków: dopływamy do lewego brzegu przed mostem przenosimy kajaki około 80 m
  Babięta – sklep we wsi, bar w stanicy
 3. trasa Babięta-Spychowo, ok. 12 km. Babięcka Struga wpływa do jeziora Zyzdrój Wielki, dalej mijamy jezioro Zyzdrój Mały i docieramy do śluzy Lalka która zmusza nas do przenoski kajaków (około 100 m ). Następny odcinek pokonujemy płynąc szerokimi wodami Spychowskiej Strugi , po około 3 km przed wpłynięciem na J. Spychowskie docieramy do położonej na lewym brzegu stanicy w Spychowie .Ponownie wkraczamy w obszary dzikiej przyrody. Babięcka Struga kończy się wpływając do Jeziora Zyzdrój Wielki. Przy końcu jeziora na jego środku – Wyspa Miłości, bardzo malownicza wysepka z brzegami i zejściem sprzyjającymi kąpieli, warto się tam na chwilę zatrzymać i spróbować się zmierzyć z jeziorem również w pław. Nasze trudy w zmaganiu na dużych jeziorach na sam koniec zostają złagodzone przez Spychowską Strugę, którą płyniemy niewielki kawałek, jednak niezmiernie bogaty w ptactwo wodne, od kaczek, przez łabędzie, czaple siwe a nawet niezwykle rzadko spotykane czaple białe.
  Informacje praktyczne: Pomiędzy jeziorem Zyzdrój mały a Spychowską Strugą nieczynna śluza Lalka, przenosimy kajaki prawą stroną około 100m.
  Spychowo to największa miejscowość na trasie spływu Krutynią. Znajdziemy tu sklepy, pocztę, kościół, stację PKP, przystanek PKS, aptekę i oprócz stanicy PTTK mniejsze pole namiotowe za mostem.
 4. trasa Spychowo-Zgon ok. 8,5. Po zwodowaniu kajaków na Spychowskiej Strudze na moment wpływamy na Jezioro Spychowskie, z którego jednak szybko spływamy trzymając się jego lewej strony, po czym jeszcze kawałek podążamy z nurtem rzeki wzdłuż zabudowań wsi Spychowo. Rzeka kończy swój bieg w Jeziorze Zdrużno, które także szybko opuszczamy spływając na prawo zaraz za trzcinowiskiem. Kierując się kolejno w lewo wpływamy na dość długie, otoczone lasami Jezioro Uplik. Na jego prawym brzegu Znajduje się Rezerwat Czaplisko- rezerwat czapli siwej. Przepływamy pod mostem drogowym, skręcamy w prawo i dopływamy do stanicy wodnej Pttk w Zgonie .
  Informacje praktyczne: na początek wyjaśnienie: nazwa Zgon pochodzi od czasownika zaganiać zwierzynę, gdyż podczas polowań zaganiano zwierzynę nad strome brzegi jeziora Mokrego.
  W Zgonie kilka pól namiotowych, stanica, sklep, pensjonat
 5. trasa Zgon-Krutyń,dł.12,5km – Jesteśmy w sercu Puszczy Piskiej . Jezioro Mokre to jedno z największych i najgłębsze jezioro na szlaku Krutynia. Jego dość proste i szerokie koryto w pierwszym momencie daje wrażenie bezkresnego, jednak nie taki diabeł straszny... Na Jeziorze Krutyńskim zaczyna się jeden z najpiękniejszych etapów szlaku. Jeziorko Krutyńskie jest bardzo wąskie i kręte, początkowo ciężko je odróżnić od rzeki. Wraz z wypływającą z niego rzeką Krutynią aż do samej miejscowości Krutyń stanowi ścisły rezerwat. Ten odcinek szlaku Krutynia zachwyca różnorodnością przyrody: powalone drzewa, bogata szata roślinna, ogromna ilość ptactwa wodnego oraz przejrzysta woda.
  Informacje praktyczne: Jezioro Mokre jednak bywa też kapryśne, przy wietrznej pogodzie potrafi przywitać nas niemałą falą, która może przysporzyć nieco trudu i przeszkodzić w zachwycaniu się widokami, za to pozwoli przeżyć prawdziwą przygodę dla osób nie bojących się wyzwań. Zwykle w godzinach popołudniowych wiatr jednak przygasa i pozwala na spokojne pokonanie jeziora.
  Pomiędzy Jeziorem Mokrym a Jeziorem Krutyńskim kolejna przenoska kajaków przy zabytkowej śluzie 20 metrów.
  W Krutyni znajdziemy: sklep, restauracje, pensjonaty i hotel, stanicę PTTK, pole namiotowe, targowisko. W Miejscowości ma swoją siedzibę Dyrekcja Mazurskiego Parku Krajobrazowego i firma AS-TOUR :)
 6. trasa Krutyń - Ukta, dł. 13,5 km.
  Przez ten etap szlaku poprowadzi nas głównie Rzeka Krutynia. Jest to jeden z najłatwiejszych i najprzyjemniejszych odcinków trasy. Startujemy z Krutyni i po około kilometrze dopływamy do młyna wodnego gdzie musimy przenieść kajaki. Rzeka Krutynia niesie nas naprzemian przez dziki krajobraz i nieliczne zabudowania, okryte drzewami brzegi i rozległe łąki.
  Informacje praktyczne: etap ten można przedłużyć, wpływając w miejscowości Wojnowo na Jezioro Duś , gdzie nad brzegiem jeziora znajduje się XIX wieczny klasztor starowierców. Przenoska kajaków w Krutyńskim Piecku – tama młyńska , przenosimy kajak prawą stroną na odległości 100 m.
  Na trasie spory ruch, ale też udogodnienia dla kajakarzy- liczne pola namiotowe i bary. By uniknąć tłoku szczególnie w pogodne wakacyjne weekendy polecamy rozpocząć ten etap spływu Krutynią w godzinach porannych ( do 10.00 ) lub popołudniowych .
  W Ukcie znajdziemy sklepy, restauracje, kilka ładnych pól namiotowych przed mostem, a około 1,5 km za mostem po prawej stanicę PTTK. Warto uzupełnić zapasy przed kolejnym etapem.
 7. trasa Ukta- Nowy Most, dł.7 km To typowo rzeczny odcinek. Krutynia prowadzi przez lasy, grądy i bagniska. Drzewa nieco odsuwają się od brzegu, który w ich miejsce gęsto pokrywa wodna roślinność z wieloma bardzo rzadkimi gatunkami jak na przykład: storczyki, rosiczki, lilie i sasanki. Możemy również zaobserwować tu wiele rzadko spotykanych gatunków ptactwa (bielik, rybołów, żuraw, puchacz, zimorodek, derkacz) i mimo większej głębokości przejrzystość wody umożliwia obserwacje podwodnej fauny i flory.
  Informacje praktyczne: Stanica PTTK w Nowy Moscie 500 m za mostem po prawej : domki, pole namiotowe,bar.
 8. trasa Nowy Most - Wygryny, dł. 14 m, dopływamy do 3 jeziorek( J. Gardyńskie odbijamy w prawo - wypływ na J.Malinówko w lewo na J Jerzewko),. W miejscowości Iznota mijamy kilka zabudowań, najbardziej malowniczych domków na szlaku, następnie mijamy most i wypływamy wraz z rzeką na Jezioro Bełdany. Ukazuje nam się obraz niezwykle odmienny od dotychczasowych spokojnych wód szlaku. Ogromny obszar wody a na nim niezliczona ilość białych żagli witają nas na szlaku żeglugi mazurskiej.
  Informacje praktyczne: Na Bełdanach trzeba zachować ostrożność i uważać na większe jednostki pływające, w tym statki, by nie spowodować kolizji. Wygryny – pole namiotowe, sklep
 9. trasa Wygryny - Ruciane Nida, dł. 7 km
  Na tym etapie czeka nas przeprawa wyłącznie jeziorami w tym dużym Jeziorem Bełdany. Rano tafla jeziora jest zwykle bardzo spokojna co umożliwia nam bezproblemowe przepłynięcie. Linia brzegowa na tym ocinku szlaku Krutynia jest bardzo urozmaicona, pokryta naprzemiennie lasem i zabudowaniami. Liczne półwyspy i zatoczki wizualnie zmniejszają wielkość jeziora, przez co mija ono dosyć szybko. Ze śluzy wypływamy na Jezioro Guzianka Mała i kierując się na wprost przepływamy na Jezioro Guzianka Wielka. Płynąc prawą stroną pokonujemy ostatnie, ale jakże malownicze, metry naszej podróży. Docieramy do miejscowości Ruciane-Nida, na samym jej początku dobijamy do portu jachtowego „Faryj” i tam kończy się nasza podróż kajakiem i żegnamy się ze szlakiem kajkowym rzeki Krutyni...
  Informacje praktyczne: Warto jest wyruszyć wcześnie unikniemy wówczas dużego ruchu na jeziorze i kolejek przy śluzie. Śluza: Spływamy na lewą stronę i czekamy na zielone światło zezwalające na wpłynięcie do wrót. Po wpłynięciu spływamy do którejś z pochyłych ścian i łapiemy się jednej z linek, gdy śluza zostanie zamknięta, stopniowo napełnia się wodą, aż wzniesiemy się dwa metry wyżej, na poziom następnego jeziora na szlaku Krutynia. Spływ kajakowy rzeką Krutynia kończymy przy rampie w przystani u Faryja ( nie na plaży!)
Podziel się:
back to top