Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Rospuda – Przygoda w kajaku dla nielękających się trudów kajakarzy

Na spływy kajakowe rzeką Rospuda kajaki transportujemy z naszej bazy w Maćkowej Rudzie, w Maćkowej Rudzie znajduje się również bezpłatny parking na czas spływów kajakowych Rospudą i Czarną Hańczą.

Rospuda wypływa powyżej jeziora Czarnego na wysokości 175 m n.p.m a kończy bieg w jeziorze Rospuda na wysokości ok. 122 m n.pm. Dorzecze rzeki to 900 km2. Długość szlaku Rospuda wynosi 68 km, a jego przepłynięcie zajmuje ok. 5 - 6 dni.

W swym górnym biegu Rospuda przepływa przez wąskie jeziora, a zalesione wzgórza i porozrzucane na brzegach jezior głazy nadają krajobrazowi nieco górski wygląd. Na odcinkach między jeziorami dno rzeki jest kamieniste, zaś sama Rospuda jest wąska i występują liczne mielizny. Dalej rzeka płynie aż do Jeziora Długiego zabagnioną doliną i spływ tym odcinkiem przy niski stanie wody jest prawie niemożliwy.

Dla żądnych przygód kajakarzy środkowy bieg rzeki Rospuda będzie niewątpliwie atrakcją. Po wypłynięciu z jeziora Garbaś rzeka przyspiesza, płynie kamiennym bystrzem i przebija się przez pierwszy przełom. Brzegi w wielu miejscach są wysokie i strome, a liczna zakola i powalone drzewa urozmaicają spływ. Aż do miejscowości Raczki Rospuda jest malownicza i dzika. Spotykamy tu piaszczysto-kamieniste bystrza, ostre zakręty o szybkim nurcie.

Poniżej miejscowości Raczki Rospuda wpływa w tereny leśne kompleksu Puszczy Augustowskiej. Rzeka wije się wśród bagnistych łąk otoczonych lasami. Na 3-kilometrowym odcinku przełomowym za wsią Jaśki występują liczne rozwidlenia i wyspy. Brzegi są na przemian wysokie lub płaskie, porośnięte wspaniały lasem sosnowo-świerkowym, a przy samym brzegu rosną okazałe olchy. W nurcie zalegają powalone drzewa i liczna wykroty.

W dolnym biegu rzeka Rospuda staje się szersza ,ale nurt wciąż jeszcze jest szybki. Rzeka Rospuda meandruje pośród podmokłych łąk w tunelu porośniętym trzciną i tatarakiem. W końcowej części rzeka staje się szeroka i powolna. Przyujściowy odcinek Rospudy otoczony jest szczelnie puszczą. Otaczające rzekę liściaste lasy sprawiają nieco „amazońskie” wrażenie.

Rospuda - MIEJSCE STARTU

Dogodne miejsce startu spływu górnym biegiem Rospudy to miejscowość Supienie, na końcu wsi przy asfaltowej drodze Filipów - Czarne (dojazd autobusem z Suwałk). Kajaki możemy zwodować z prawej strony przed mostem drogowym w piaszczystej zatoczce otoczonej lasem. W tym miejscu jest także pole biwakowe. Kajaki nad Rospudę transportujemy z naszej Bazy w Maćkowej Rudzie. Tu znajduje się nasz bezpłatny parking na czas spływów Czarną Hańczą i Rospudą.

Przy niskim stanie wody, a także mniej doświadczonym kajakarzom proponujemy zacząć spływ Rospudą z północnego końca Jeziora Garbaś, gdyż górny bieg rzeki ze względu na liczne płycizny może być uciążliwy.


ZE WZGLĘDU NA CHARAKTER RZEKI NA ROSDPUDĘ WYPOŻYCZAMY JEDYNIE KAJAKI POLIETYLENOWE!


Przykładowe etapy spływu

Uwaga: przy niskim stanie wody górny spływ górnym odcinkiem rzeki jest uciążliwy. Dlatego polecamy zacząć od 3. Etapu.

  1. Jezioro Czarne- Filipów (10 km) - Spływ rozpoczynamy n przesmyku pomiędzy jeziorem Czarnym a jeziorem Rospuda Filipowska. Dalej wpływamy na rynnowe jezioro Rospuda o długości 6km, które kończy się wąskim i niskim tunelem, za nim krótki przesmyk wprowadza na niewielkie jezior Kamienne. Nurt tutaj jest płytki a rzeka ma kamieniste dno Na południowym końcu jeziora kolejny mostek z tunelem, a za nim miejscowość Filipów
  2. Filipów-Jezioro Garbaś (11 km) - Rozpoczyna się trudny ale ciekawy odciek rzeki. Za wsią Filipów Rospuda płynie krętymi zakolami jest dość wąska i płytka. Kamieniste mielizny i powalone drzewa urozmaicają spływ, jednak przy niskim stanie wody konieczne jest przeciąganie kajaków. Dalej rzeka płynie do jeziora Długiego zabagnioną doliną, a brzegi porastają szuwary. Sam początek jezior Długiego jest również płytki i mulisty. Przed Jeziorem Garbaś Rospuda ma większy spadek i prąd rzeki staje się szybszy. Na brzegach silnie pofałdowane wzgórza morenowe. W korycie liczne powalone drzewa oraz płytko zanurzone lub wystające z wody paliki drewniane, będące pozostałości umocnienia brzegów.
  3. Jezioro Garbaś- Jezioro Sumowo lub Kotowina (12-14 km) - Na krańcu jeziora Garbaś rozpoczyna się niezwykle atrakcyjny odcinek spływu- pojawiają się nisko zawieszone mostki, kamieniste płycizny i powalone drzewa. Nurt jest niezwykle silny, rzeka początkowo głęboka i bardzo silnie meandruje. Szybkie proste bystrza przeplatają się z ostrymi zakrętami. Wysokie brzegi porasta las. Na trasie śródleśne jezioro Głębokie, za nim dalszy przełom rzeki z szybszym nurtem, ostrymi zakrętami i powalonymi drzewami. Tuż przed drogowym mostem w Bakałarzewie należy przenieść kajaki ok. 50 m lewym brzegiem. ( w Bakałarzewie jest możliwość zrobienia zakupów ok 500m od mostu). Następne docieramy do malowniczego, z zachęcającymi do biwakowania brzegami jezioro Sumowo lub docieramy do Kotowiny.
  4. Jezioro Sumowo lub Kotowina- Małe Raczki (12 km) - Za mostem w Kotowinie spotykamy długie, kamieniste płycizny szybkim prądzie. Dalej rzeka płynie spokojnie meandrując przez zabagnione obszary. Wypływ z jeziora Okrągłego znajduje się w uroczym zalesionym terenie , woda w rzece jest bardzo czysta i prąd bardzo spokojny. Długie i wąskie jezioro Bolesty przypomina rzekę, na jego wysokich brzegach znajdziemy kilka dogodnych miejsc do biwakowania. W Małych Raczkach przenoska kajaków i stanica wodna.
  5. Małe Raczki- Uroczysko Święte Miejsce (15 km) - Poniżej miejscowości Raczki Rospuda wpływa na tereny leśne kompleksu Puszczy Augustowskie i już do ujścia do jeziora Rospuda augustowska pozbawiona jest na swojej drodze jezior. Rzeka wije się wśród bagnistych łąk otoczonych lasami. Na trasie spływu dwa niezwykłą miejsca warte odwiedzenie: ruiny pałacu Paca w Dowspudzie i Uroczysko Święte Miejsce- miejsce kultu religijnego. Park i ruiny pałacu Paca znajdują się w odległości kilkuset metrów od brzegu rzeki. Początkowo czystej wodzie o wartkich prądzie często zalegają głazy i powalone drzewa. Na wysokości wsi Jaśki kolejny przełom rzeki- szybki nurt, kamieniste dno i liczne meandry oraz rozwidlenia. 4km poniżej dopływamy do uroczyska „Święte miejsce” . Niedaleko drewnianego mostu, na polance znajduje się miejsce kultu z kamiennymi i drewnianymi krzyżami oraz kaplicami.
  6. Uroczysko Święte Miejsce – Augustów (17 km) - Ostatni etap spływu Rospudą- rzeka wije się pośród mokradeł i trzcinowisk. Płynie się jakby w tunelu, gdyż brzegi są niewidoczne. Poniżej ujścia rzeki Blizny Rospuda robi się szeroka i niesie dużo wody. Przyujściowy odcinek Rospudy otoczony jest szczelnie puszczą -liściaste drzewa dochodzą do samej wody. Spływ kończymy na polu namiotowych „Goła zośka” na jeziorze Rospuda Augustowska.

Pola namiotowe

Dogodne miejsca do biwakowania znajdziemy nad brzegami jezior. Na szlaku jest również kilka pól namiotowych, np:

  • stanica harcerska nad jeziorem Garbaś
  • w Bakałarzewie przed przenoską
  • nad Jeziorem Sumowo
  • w Kotowinie
  • stanica Wodna w Małych Raczkach
  • w Chodorkach
  • w Jaśkach
  • Uroczysko Święte Miejsce

Zakupy

Wybierając się na spływ warto zabrać ze sobą zapas żywności i wody. Na trasie są w zasadzie trzy większe miejscowości ( Filipów, Bakałarzewo i Raczki), gdzie można uzupełnić zapasy, nie oddalając się zbytnio od kajaka.

Wyposażenie

Niezbędny jest sprzęt biwakowy w postaci namiotu i śpiwora oraz butla gazowa. W wielu miejscach występują długie odcinki wypłyceń, których nie można pokonać siedząc w kajaku. Wskazane jest zabranie odpowiedniego obuwia, również linka do holowania kajaków może się przydać.


ZE WZGLĘDU NA CHARAKTER RZEKI NA ROSDPUDĘ WYPOŻYCZAMY JEDYNIE KAJAKI POLIETYLENOWE!

Podziel się:
back to top