Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

By ułatwić poruszanie się na szlaku Krutyni stworzyliśmy małą mapę tego szlaku wraz z krótkim opisem najważniejszych punktów i odcinków jakie będziemy musieli przebyć.

Spływ kajakowy na rzece Krutynia rozpoczyna się w miejscowości Zyndaki. Po przepłynięciu pod mostem drogowym wpływamy na jezioro Gielądzkie. Nieco dalej miniemy wieś Sorkwity która w sezonie letnim cieszy się bardzo dużą popularnością. W miejscowości znajduje się Stanica Wodna PTTK. Z jeziora Lapmasz wypływamy na płytki odcinek Krutyni zwany Sobiepanką – przy niskim stanie wodnym będziemy zmuszeni holować nasz kajaka. Po minięciu Stanicy Wodnej w Bieńkach trasę spływu kontynuujemy Babięcką Strugą. Następnie wypływamy na jezioro Zyzdrój Wielki, zaś dalej na jezioro Uplik, które jest perełką szlaku kajakowego Krutynia. Odcinek o wysokich brzegach porośniętych lasem świerkowo-sosnowym oraz o bogatej florze i faunie. Od miejscowości Zgon płyniemy wzdłuż prawego brzegu. Nieco dalej znajduje się rezerwat ‘Królewska Sosna’, gdzie znajdują się pomnikowe drzewa, m.in. Dąb Karola Małłka. Wraz z wpłynięciem na jezioro Krutyńskie rozpoczyna się najciekawszy i najbardziej malowniczy odcinek szlaku Krutyni. Rzeka płynie tu wartkim nurtem, a zarazem szerokim korytem. W sezonie letnim na tym odcinku możemy spotkać „Gondolierów Krutyńskich”. 2 kilometry dalej znajduje się wieś Krutyń. Po minięciu kolejnych jezior dotrzemy do wsi Ukta. Miejscowość leży w Puszczy Piskiej nad samą rzeką Krutynią. Obecnie jest tutaj przystanek PKS, stanica wodna, bar ulokowany w starej kuźni, poczta, apteka, sklepy oraz ośrodki wypoczynkowe. Po przepłynięciu kilkunastu kilometrów Krutynia uchodzi do zatoki jeziora Bełdany. Ostatecznie dopływamy do Stanicy Wodnej w Ruciane-Nida, gdzie kończymy spływ kajakowy.

Na szlaku kajakowym Krutynia możemy ponadto wyróżnić trzy odcinki:

  • od jeziora Lampackiego do jeziora Krutyńskiego – w skali trudności szlak oznaczany jako t1a, czy bardzo łatwy do pokonania. Na tym odcinku prąd jest powolny, nurt bez zaburzeń. Odcinek bardzo malowniczy.
  • Krutynia od 45 km do 15,5 km –  odcinek oznaczany jako t1b, czyli łatwy do pokonania. Mogą wystąpić małe regularne bystrza, nieznaczne progi, łagodne zakręty i mielizny.
  • Od jeziora Bełdany do 15,5 km – t1, czyli szlak dla początkujących, bardzo łatwy do pokonania. Prąd na tym etapie jest powolny i bez zaburzeń.

You have no rights to post comments

Podziel się:
back to top