Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Biebrzańskie Ekomuzeum
Adres:
Kolonia Karczak
Miasto:
Nowa Wieś 133 19-104
Województwo:
podlaskie
Telefon:
605 070 001
Telefon:
85 738 51 20
E-mail:
karczak@karczak.pl
Współrzędne GPS:
53.33209033101964 / 22.703867554446333
Szlak:
Biebrza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 170) 4.6 / 10


Opis obiektu:


Niedaleko Nowej Wsi, na kolonii Karczak w budynkach dawnej stodoły i chlewika utworzono prywatne Biebrzańskie Ekomuzeum „Na Karczaku”. Działa tam Pracownia tkactwa tradycyjnego „Pleciarnia”, Przestrzeń warsztatowa „Warsztatownia”, galeria fotografii, przygotowano ekspozycję wnętrza starej podlaskiej izby wiejskiej.

Miejsce jest wyjątkowe, bo gdzie indziej w tak twórczej i sympatycznej atmosferze dowiecie się, jak można wytworzyć tkaninę domowym sposobem - od nasionka lnu czy konopi włóknistych, przez przygotowanie i przędzenie włókna, jego barwienie barwnikami roślinnymi po tkanie. Obejrzycie kolekcję tkanin ludowych, w tym unikalnych dwuosnowych podwójnych dywanów. Chętni mogą spróbować przędzenia nici na kołowrotku lub wrzecionie, czy tkania na starym drewnianym krośnie.

Biebrzańskie Ekomuzeum posiada pole, na którym uprawiany jest len, konopie włókniste i rośliny barwierskie. W izbie wiejskiej odtworzono wnętrze dawnej podlaskiej chałupy i teraz podziwiać można meble i sprzęty używanej dawniej na wsi. Co więcej, w takiej izbie można nawet przenocować.

Biebrzańskie Ekomuzeum stworzyło również niewielkie kino, gdzie obejrzeć można jest ambitny repertuar, również filmy edukacyjne i przyrodnicze. Kino mieści się na antresoli w odrestaurowanej stodole. Właściciele to pomysłowi ludzie, ale z chęcią realizują też pomysły innych. Któregoś lata w Ekomuzeum odbyły się warsztaty wyplatania z wikliny koszu lęgowych dla sów uszatek. Uszatki nie budują własnych gniazd, ale korzystają z opuszczonych przez inne ptaki. Kosze wyplecione przez miłośników przyrody zawieszone zostały w śródpolnych zadrzewieniach.

Jeśli marzy Wam się taka twórcza przestrzeń, wśród łąk, ogrodów i sadów z dawnymi odmianami jabłoni, zawitajcie do Biebrzańskiego Ekomuzeum. To prawdziwy detoks od miasta.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top