Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Czarna Hańcza - Miejsce Startu

Stary Folwark lub Wigry. Do Starego Folwarku dojazd autobusem miejskim z Suwałk. Dla osób przyjeżdżających samochodem parking w Maćkowej Rudzie gratis

Dokładny Opis Szlaku Czarna Hańcza

0,0 km
Kajaki wodujemy w Magdalenowie na południowym brzegu jeziora Wigry. Będąc tu musimy koniecznie odwiedzić znajdujący się na przeciwległym brzegu - w miejscowości Wigry- pokamedulski zespół klasztorny z dominującym kościołem z XVII w. Zakon Kamedułów został osiedlony tutaj przez króla Jana Kazimierza w 1667roku. Obecnie obiekt klasztorny w Wigrach jest zrekonstruowany i udostępniony turystom - trudno pominąć taką atrakcję. Z przystani w Starym Folwarku kierujemy się na południe przez rozległy Plos Wigerski, zostawiając po lewej Półwysep Klasztorny a po prawej Cimochowiznę. Już w XIX w. było to dla suwalczan ulubione miejsce majówek i pikników. Po ominięciu Zatoki Hańczańskiej płyniemy wzdłuż północnych, zalesionych brzegów wielkiego półwyspu.
6,5 km
Cypel płw. Wysoki Wągieł a zarazem najwęższa część całego jeziora Wigry. Przed nami Plos Zakątowski z Wyspą Kamień, za którą w zatoce znajduje się pole biwakowe - Zakąty. Tu skręcamy w prawo i płyniemy w stronę wysp brzozowch, mijając je z naszej lewej strony.
8,5 km
Po prawej płw. Łukaszowy Róg, za którym leży Zatoka Bielańska, a za nią rozległa Zatoka Przewłokowa.
11,3 km
Półwysep Dąbek, a za nim zatoka Słupiańska, nad której brzegiem leży Terenowa Stacja Badawcza Wigierkiego Parku Narodowego.
12,3 km
Wysunięty Półwysep Łysocha, za ktorym wpływamy w zwężającą się zatokę Wigierki.
15,0 km
Gawrych-Ruda. Wieś założona przed 1660r. Obecnie jedna z bardziej znanych miejscowości letniskowych nad Wigrami. (ośrodki wypoczynkowe, sklep, bar, stanica wodna). Mieszka tu pisarz Tytus Karpowicz, autor popularnej powieści dla młodzieży pt. "Księga Puszczy".
19,7 km
Bryzgiel, wieś letniskowa z prywatnymi polami namiotowymi i dwoma sklepami, położona na wprost wyspy Ostrów, będącej jedną z większych wysp śródlądowych w kraju (0,42 km2 ). Wieś założona na wysokim, południowym brzegu jeziora przez kamedułów po 1700 r. Płyniemy dalej wzdłuż południowego brzegu, zostawiając po lewej wyspy Ostrów i Krowa.
22,2 km
Półwysep Jurkowy Róg, za którym przepływ na Jez. Krusznik. Przed nami Wyspy brzozowe, po minięciu których widzimy z prawej strony zatokę a nad nią pole namiotowe Jastrzęby. Płyniemy obok wyspy Kamień obok znanej nam już cieśniny między półwyspami.
25,0 km
Po lewej półwysep Wysoki Wągieł, po prawej półwysep Łapa. Płyniemy wzdłuż prawego brzegu, na którym ciągną się gospodarstw wsi Mikołajewo. Po ominięciu występu brzegu widzimy wieś Rosochaty Róg z polem biwakowym.
28,8 km
Po prawej zostawiamy drugi cypel płw. Rosochaty Róg, ze wzniesień którego roztacza się piękny widok na klasztor wigierski i pokonując zatokę, przepływamy obok półwyspu klasztornego.
31,5 km
Stary Folwark, stanica PTTK. Z przystani wypływamy prosto na dobrze widoczną wyspę Mysią, za którą w małej zatoczce (sklep spożywczy) odnajdujemy przewężenie półwyspu Wigierskiego z betonową rurą pod drogą. Przepływamy na drugą stronę i skręcamy w lewo w wypływ Czarnej Hańczy z jeziora Wigry, przepływając pod drewnianym mostkiem dla pieszych, łączącym wsie Wigry i Czerwony Folwark. Wpływamy na niewielkie jezioro Postaw o brzegach zakrzaczonych i porośniętych trzcinami.
33,7 km
Wypływ Czarnej Hańczy z Jez. Postaw za niewielką wysepką, słabo widoczny wśród trzcin.
34,1 km
Czerwony Folwark, most drogi do Magdalenowa.
36,9 km
Ujście Żubrówki, odprowadzającej wody z jezior Żubrowo i Dowcień, ,iejsce biwakowe, mażliwość posiłku w pobliskim gospodarstwie.
40,7 km
Maćkowa Ruda, most na drodze do Wysokiego Mostu. We wsi sklep. poczta, ładne pole biwakowe.
43,4 km
Wieś Buda Ruska. Kładka na drodze do Maćkowej Rudy. Budę Ruską założyli w XVIII w. staroobrzędowcy mieszkający w "budach" leśnych skąd nazwa miejscowości. Niżej po lewej stronie pole biwakowe.
44,9 km
Ujście Pawłówki, dopływu łączącego 5 jezior.
46,0 km
Wysoki Most. Pierwsza z trzech Stanic Wodnych PTTK "Wysoki Most". Dalej po prawej śródleśne pole biwakowe na wysokiej skarpie. Malowniczy odcinek rzeki wijącej się leniwie i cicho między kępami lasu, szerszej i węższej na przemian, z bogatą roślinnościa przybrzeżną.
49,3 km
Studziany Las, wieś na śródleśnej polanie z drewnianymi, kolorowo malowanymi ścianami chałup.
53,1 km
Gulbin, most drogi łączącej Frącki z Sarnetkami oraz most nieczynnej kolejki leśnej. Niżej po prawej pole biwakowe.
54,7 km
Tartaczysko, typowa osada puszczańska.
56,5 km
Głęboki Bród, most na drodze Augustów-Giby. We wsi :sklep, ośrodek zdrowia, poczta, PKS, stacja benzynowa. Po prawej pole biwakowe z barem na pomoście.
58,3 km
Stanica Wodna PTTK "Frącki" położona na wysokiej skale po lewej. Niżej po prawej i lewej leśne pola biwakowe.
64,7 km
Okółek most drogowy, leśniczówka. Wieś wzięła swą nazwę od zakoli silnie meandrującej tu rzeki.
65,7 km
Osada leśna Hańcza.
68,9 km
Dworczysko. Rozpoczyna się jeden z najpiękniejszych odcinków rzeki z wysokimi , podmywanymi skarpami, porośniętymi starodrzewem świerkowo-sosnowym i 400 letnimi dębami.
76,6 km
Stanica Wodna PTTK "Jałowy Róg".
78,3 km
Rygol. Za mostem odgałęzienie w prawo ze Szlamicą, wykorzystywane do upustu nadmiaru wody Czarnej Hańczy. Wpływamy na Szlamnicę. Przenoska ok. 20 m.
79,2 km
Most drogi Rudawka-Rygol-Giby. Po lewej bar.
80,6 km
Jezioro głębokie o wysokich, otoczonych lasem brzegach.
81,6 km
Wypływ Szlamicy z jeziora.
82,4 km
Muły, most drogi do Kudrynek.
82,7 km
Jez. Szlamy, malownicze, posiadające dużą wyspę u wylotu Szlamicy i wysokie, zadrzewione brzegi. Po biwaku wracamy tą samą drogą.
88,8 km
Rygol, połączenie Czarnej Hańczy z kanałem. Płyniemy w prawo.
90,0 km
Śluza "Sosnówek" (dł. 43,9 m, szerokość 6,15m, spadek 2,37m, czas śluzowania 25 min.). Za śluzą po lewej stronie bardzo wygodne pole biwakowe.
91,2 km
Śluza "Mikaszówka" (dł. 43,9 m, szerokość 6,05m, spadek 2,82m, czas śluzowania 25 min.) z mostem przechodzącej nad nią drogi do Strzelcowizny i Głębokiego Brodu. Po obu stronach kanału wieś Mikaszówka. Warto tu zwiedzić drewniany kościół, którego wnętrze wystrojone jest rogami jeleni i łosi.
92,6 km
Początek jeziora Mikaszówek, które wąskim kanałem łączy się z malowniczym jez. Mikaszewo, mającym wysokie, zadrzewione brzegi i ładnie położone biwaki. Na jego początku po lewej leśnictwo "Jazy" z biwakiem na bindudze i malowniczym widokiem na jezioro, uważane przez M. Wańkowicza za najpiękniejsze w Polsce.
97,3 km
Śluza "Perkuć" (dł. 44 m, szerokość 5,9 m, spadek 2,38m, czas śluzowania 25 min.), uważana za najpiękniejszą na całej trasie, do której z obu stron prowadzą umocnione kanały. Po śluzowaniu wpływamy na jezioro Krzywe i z daleka widzimy wysoką konstrukcję kolejnej śluzy.
99,4 km
Śluza "Paniewo" (jedyna dwukomorowa), wyrównująca przy pomocy sprzężonych ze sobą komór o długościach 44,4 i 43,6 m oraz jednakowej szerokości 5,8 m największy na trasie spadek wysokości poziomu wody wynoszący 6,5 m. Przepłynięcie śluzy robi ze względu na jej rozmiary niemałe wrażenie na początkujących wodniakach. Po pokonaniu śluzy wpływamy na jez. Paniewo, do którego docierają statki żeglugi pasażerskiej z Augustowa. Z jez. Paniewo podążamy dalej kilometrowym odcinkiem sztucznego przekopu kanałowego.
101,8 km
Jez. Orle.
103,3 km
Śluza "Gorczyca" (dł. 42,7 m, szerokość 5,75m, spadek 2,87m, czas śluzowania 20 min.) z mostem drogowym. Po lewej wieś Płaska, po prawej wieś Gorczyca. Za śluzą początek jez. Gorczyckiego.
104,4 km
Stanica Wodna PTTK "Płaska" w lesie na lewym brzegu, za nią po obu stronach jeziora dwa pola biwakowe. Dalej wąska rynna jeziora przechodzi w najdłuższy na szlaku do Augustowa odcinek kanałowy zwany Kanałem Czarnobrodzkim o długości prawie 8 km.
107,4 km
Po prawej stronie ujście skanalizowanej Suchej Rzeczki.
108,6 km
Sucha Rzeczka, nietypowy jaz wysokości 1,86 m z trzema zastawkami i rynną do spuszczania pni drewnianych. Przenoska na długości 50m po prawej. Dawniej była tu rudnia, potem duży młyn funkcjonujący do ok. 1920 r. Wpływamy na duże jezioro Serwy. Czysta woda i piaszczyste brzegi sprzyjają kąpielom.
112,4 km
Serwy - znana wieś letniskowa na lewym brzegu jeziora. Naprzeciw wsi wyspa Dębowa - a na niej Stanica PTTK "Serwy".Po noclegu wracamy nad Kanał Augustowski.
123,0 km
Śluza "Swoboda" (dł. 45,4 m, szerokość 6,0 m, spadek 1,7 m, czas śluzowania 18 min.). Przy śluzie możliwość biwakowania. Za nią odcinek kanałowy wprowadza nas na rozległe Jez. Studzienicze, pierwsze z trzech dużych jezior, ciągnące się stąd aż do samego Augustowa.
124,6 km
Stanica Wodna PTTK "Swoboda" z pełnym sklepem i wyżywieniem. Za nią ciąg pól biwakowych.
126,9 km
Śluza "Przewięź" (dł. 47,2 m, szerokość 6,05 m, spadek 0,8m, czas śluzowania 13 min.), a nad nią most drogi Augustów - Sejny. Po prawej wieś letniskowa Przewięź (PKS, camping, restauracja, bary, sklepy). Bezpośrednio ze śluzy wpływamy na jez. Białe.
133,7 km
Wypływ z jez. Białego rzeki przypominającej kanał zwanej Klonowicą. Przepływamy pod mostami drogowym i kolejowym na głównej drodze do Suwałk .
134,5 km
Ujście Klonowicy do Jez. Necko, do którego uchodzi też z prawej strony rzeka Rospuda. Po lewej Hotel "Hetman" z polem biwakowym.Skręcamy w lewo na jez. Rospuda.
136,1 km
Po prawej na cyplu ośrodek Goła Zosia z charakterystycznym budynkiem kawiarni. Tu Kończymy spływ. Kajaki odbiera obsługa kawiarni.
Podziel się:
back to top