Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Długość trasy Krutyń-Ukta to 13 km, a jej przepłynięcie zajmuje ok. 3-4 godziny.

Odcinek Krutyń-Ukta jest typowo rzeczny, czyli prowadzi głównie przez rzekę. Szczególnie polecamy go dla rodzin z dziećmi oraz grup szkolnych , ponieważ nie jest to długi spływ, a woda w rzece jest płytka. Przez połowę odcinka jej głębokość to ok. 0,5 m. Jest to jeden z najłatwiejszych i najbezpieczniejszych odcinków trasy.

Startujemy z Krutyni i po około kilometrze dopływamy do młyna wodnego w Zielonym Lasku, gdzie musimy przenieść kajaki. Łagodny nurt i szerokie koryto rzeki sprawiają, że poruszanie się tym odcinkiem nie przysparza żadnych trudności, bez obaw można oddać się nurtowi i podziwiać roślinność okalającą nie tylko oba brzegi, ale również występującą na dnie. Każdy, kto płynął Krutynią wspomina o swoistym akwarium, ponieważ woda w rzece jest przejrzysta i bez trudu można podpatrywać ryby.

Roślinność na Krutyni jest tak bujna, że niejednokrotnie na jej powierzchni tworzą się grube, zielone dywany, które są chętnie zasiedlane przez stada różnobarwnych ważek. Widok iście bajkowy. Melchior Wańkowicz, który przed II wojną światową płynął Krutynią, wspomina w "Na tropach Smętka": "Skala odczuwań w takiej podróży jest ogromna, bo gdy przy słonecznym dniu oddalają się ściany lasów, pogłębiają się drgającymi cieniami, zakręty i zatoczki jeziora błyszczą zdwojonym blaskiem, ptactwo waży się w chmurach wysoko - dusza ludzka wzbiera taką opętaną radością, że chciałoby się z kajaka wyskoczyć." I czemu by nie wyskoczyć z kajaka, aby popływać w płytkiej rzecznej wodzie.

Podczas spływu kajakowego wypatrujcie krasnorostu Hildenbrandia rzeczna, który tworzy na kamieniach "krwawe plamy". Świadczą one o czystości wody. Charakterystyczny kolor, który krasnorost nadaje kamieniom miał wpływ na to, że Stonehenge, gdzie Hildenbrandia rzeczna występowała w rzece Avon, uznano za magiczne miejsce. I nasza Krutynia też jest magiczna. Kto płynął, ten wie. A kto nie, musi doświadczyć.

Po około godzinie spływu od przenoski w Zielonym Lasku docieramy do Rosochy. Jakie tam pyszności można zjeść. Świeże, domowe jedzenie. Polecamy placki ziemniaczane, naleśniki z owocami i pierogi.

Po przerwie wracamy do kajaków i ruszamy w drogę. Rzeka niesie nas na przemian przez dziki krajobraz i nieliczne zabudowania, okryte drzewami brzegi i rozległe łąki. Szybko i często zmieniający się krajobraz nie pozwala na nudę. Rzeka przeprowadza nas również przez panoramy tutejszych wiosek i liczne pastwiska odcięte od wody pasmem trzcin.

Mijamy wieś Wojnowo i dopływamy do Ukty, gdzie na lewym brzegu rzeki przed drogowym mostem kończymy spływ.

Spływ można przedłużyć o 4 km i wpłynąć na jezioro Duś, aby zwiedzić klasztor starowierców i cerkiew prawosławną w Wojnowie (ok. 2 godz. wraz ze zwiedzaniem).


 

Ceny:

80 zł/kajak 1 osobowy,
100 zł/kajak 2 osobowy ,
120 zł/kajak 3 osobowy,
140 zł/kajak 4 osobowy Family,
140 zł/Kanoe 4 osobowe

Honorujemy Karty Dużej Rodziny. Posiadaczom Kart Dużej Rodziny oferujemy 10% zniżki na jednodniowe spływy kajakowe i wynajem kajaków na spływy wielodniowe.  

Podziel się:
back to top