Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Długość trasy Ukta-Nowy Most to 9 km, a jej przepłynięcie zajmuje ok. 2-3 godziny. Jest to odcinek typowo rzeczny.

Krutynia zaraz po wypłynięciu z Ukty zmienia swój charakter. Koryto rzeki nieco się zwęża, w poprzek często dodatkowo ograniczają je powalone drzewa. Jednak nawet początkującym kajakarzom nie sprawi to trudności, ponieważ przeszkodę można łatwo wyminąć nie wychodząc z kajaka. Brzegi porastają olszyny, osiki, jarzębiny, miejscami brzozy. Ma to duże znaczenie podczas upalnego lata, kiedy korony drzew tworzą nad naszymi głowami tunel chroniący nas przed skwarem. Na Mazurach nie tylko drogi mają swoje aleje drzewne. Nie bez powodu Krutynia nazywana jest rzeką pod baldachimem.

Za Uktą mijamy ruiny mostu kolejowego zniszczonego podczas II wojny światowej, a kolejno na prawym brzegu PTTK Ukta, na lewym ostatnie samotne gospodarstwo, po czym wpływamy do rezerwatu „Dolna Krutynia”. W jego obrębie Krutynia charakteryzuje się silnie wykształconymi meandrami, jej szerokość na tym terenie to ok. 30 m, a głębokość 2-7 m. Rezerwat Krutynia Dolna chroni odcinek rzeki Krutyni wraz z otaczającymi ją lasami i jeziorami Gardyńskim, Malinówka i Dłużec. Polecamy Wam spacer w poszukiwaniu rzadkich roślin, jak np. stroczyki, owadożerna rosiczka, pełnik europejski, orlik pospolity, lilia złotogłów, sasanka łąkowa. Ciekawostką jest występujący relikt glacjalny, czyli pozostałość z okresu lodowcowego - wielosił błękitny. Zwany jest również drabiną Jakuba z powodu wysokich kwiatostanów obsypanych błękitnymi dzwoneczkami.

Płynąc dalej zauważycie, że drzewa nieco odsuwają się od brzegu. W ich miejsce pojawia się nadbrzeżna, gęsta wodna roślinność. Istne zielone dywany. Można również zaobserwować wiele rzadko spotykanych gatunków ptactwa: bielik, rybołów, żuraw, puchacz, zimorodek, derkacz. Mimo większej głębokości przejrzystość wody umożliwia obserwacje podwodnej fauny i flory.

Licznymi, jednak dość szerokimi zakrętami rzeka doprowadza nas do miejscowości Nowy Most. Spływ kończymy za mostem po prawej stronie. W stanicy wodnej w Nowym Moście można zatrzymać się na posiłek.

7 Po dopłynięciu do Nowego Mostu wracamy mikrobusem do Ukty na parking As-Tour.

cena 80 zł/kajak 2 osobowy , 100 zł / kajak 3 osobowy , 110 zł / kajak 3 osobowy Family, 110 zł /Kanoe 4 osobowe

Honorujemy Karty Dużej Rodziny. Posiadaczom Kart Dużej Rodziny oferujemy 10% zniżki na jednodniowe spływy kajakowe i wynajem kajaków na spływy wielodniowe.

Uwaga - Chętnych do skorzystania ze spływu na trasach Ukta - Nowy Most oraz Ukta - Iznota zapraszamy do naszej bazy w Ukcie ( nad rzeką naprzeciwko kościoła wjazd bezpośrednio z trasy Mrągowo - Pisz)

Poniżej mała galeria ze spływu Ukta - Nowy Most
 

Podziel się:
back to top