Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Uwaga! Ze względu na utrudnienia związane z budową mostu w Bartągu jak i zamknięcie rzeki dla ruchu na Starym Mieście w Olsztynie ze względu na przebudowę mostu św. Jana, kajaki wodujemy w Olsztynie przy zamku kapituły warmińskiej.

Łyna - lewy dopływ Pregoły, bierze początek w rezerwacie „Źródła rzeki Łyna im. prof. J. Kobendzy”. Rezerwat ten o powierzchni 121,04 ha został utworzony w celu zachowania rzadkiego zjawiska wstecznej erozji źródliskowej rzeki Łyna. Wypływ wód następuje w skarpie na kontakcie nieprzepuszczalnych iłów miocenu z piaskami polodowcowymi, położonymi w okolicach wsi Łyna i Orłowo w powiecie Nidzickim na wysokości 175 metrów npm. Całkowita długość Łyny wynosi 263,7 km. Zlewnia rzeki Łyna w granicach Polski wynosi 5700 km2 zaś jej długość to 190 km (choć różne źródła podają różne wartości).

Największe dopływy to Maruska, Kortówka, Wadąg, Symsarna, Elma, Pisa Północna i Guber. W górnym biegu Łyna przepływa przez jeziora: Brzeźno, Kiernoz Mały, Kiernoz Wielki, Łańskie i Ustrych.

Łyna jest niezwykle interesującym pod każdym względem szlakiem, dającym możliwość dowolnego rozbudowywania go wzdłuż i wszerz.

Trasa bardzo urozmaicona, pozwalająca zadowolić turystów o różnych upodobaniach. Na szlaku rzeki Łyna występuje dzikie odcinki rzeki o charakterze górskim, tworząc dwa dosyć długie przełomy oraz spokojniejsze, płynące pośród malowniczych terenów leśno-pagórkowych. Momentami rzeka płynie w otoczeniu podmokłych łąk lub też przez stare miasta z licznymi zabytkami, a czasami wpada do malowniczych śródleśnych jezior. Dodatkową atrakcją szlaku stanowią liczne miejscami przeszkody występujące na rzece (powalone drzewa, głazy), czysta woda oraz często występujący nurt.

Spływ Łyna zazwyczaj rozpoczyna się we wsi Kurki, leżącej u zbiegu rzeki Marózki i początkowego odcinka Łyny, 16 km na wschód od Olsztynka. Góry bieg szlaku Łyna - to wspaniałe lasy i jeziora oraz dwa przełomy pozwalające zasmakować emocji typowych dla rzek górskich (przełomy wymagające doświadczenia kajakarskiego - jednakże bardzo malownicze). Przy wypływie z jeziora Łańskiego rzeka wpływa w ścisły rezerwat przyrody "Las Warmiński" - na przepłynięcie potrzebne są dwie zgody: rządowego ośrodka wypoczynkowego oraz wojewódzkiego konserwatora przyrody w Olsztynie.

Trasa od Olsztyna ma wybitne walory krajoznawcze i można by ją nazwać szlakiem gotyckich zamków i kościołów. Spotykamy tu między innymi: Zamek kapituły warmińskiej, fragmenty murów obronnych z końca XIV wieku, rezerwaty torfowiskowe (wszystko w Olsztynie), gotycki kompleks kolegiacki w Dobrym Mieście, Zamek Biskupi w Lidzbarku Warmińskim.

Podziel się:
back to top