Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Miejsce Startu

Początek szlaku Pisa na wypływie z jez. Roś. Na lewo od wypływu pole biwakowe.

Skrócony Opis Szlaku

PISA - rzeka wypływająca z jeziora Roś i wpadająca do Narwi w Nowogrodzie, licząca 80,4 km; głębokość do 2 m, spadek około 25 cm na 1 km. Łączy Wielkie Jeziora Mazurskie z Wisłą. Przepływa przez tereny nizinne i podmokłe. Na całej długości jest szlakiem żeglownym. Na zachodnim brzegu towarzyszą jej lasy Puszczy Piskiej niestety w 30 % zniszczonej przez huragan w 2001 roku. Z łatwością dadzą sobie na niej radę nawet początkujący kajakarze. Nazwa rzeki pochodzi od wyrazu "pisa", co oznaczało w języku Prusów bagno, błoto. Niemcy nazywali ją Galindią (od plemienia Galindów, którzy zamieszkiwali niegdyś te tereny).

Pisa to szlak łatwy , o charakterze typowo , nizinnym ( brak stałych przeszkód wymagających przenosek ) , malowniczy, najciekawszy odcinek górny i dolny z terenami leśnymi i niewielkimi wzniesieniami terenu. Na trasie słabo rozwinięta stała baza noclegowa szczególnie w górnej i dolnej części sporo dogodnych pól biwakowych . Brak jednak regularnej sieci pól namiotowych z kanalizacją i bieżącą wodą. Na całym odcinku Pisa wije się i silnie meandruje. Środkowy bieg łąkowy i podmokły. Właściwy odcinek rzeczny przemierza część Puszczy Piskiej oraz Równinę Kurpiowską . Jako prawy dopływ Pisa wpada do Narwi na wysokości Nowogrodu.

Pisa jako połączenie z Krainą Wielkich Jezior daje możliwość przeniesienia się w klimat nizinnej , nieuregulowanej i spokojnej rzeki, płynącej początkowo pośród zalesionych terenów obrzeża Puszczy Piskiej , a dalej w otoczeniu łąk i piaszczystych, równinnych terenów etnograficznych Kurpiów.

Podziel się:
back to top