Poradnik kajakarza czyli co zabrać ze sobą na spływ kajakowy:
Przygotowaliśmy szereg porad dla kajakarzy , które pomogą Wam w przygotowaniach do spływów kajakowych.
Poradnik Kajakarza
Walizka czy plecak? Polecamy worek żeglarski, który doskonale mieści się w dziobie kajaka. Nie mając własnego można taki worek wypożyczyć w naszej wypożyczalni AS-TOUR. Po dokladnym zrolowaniu worka i zapięciu możemy mieć pewność, że nawet przy wywrotce rzeczy w worku nie zamokną. Niezłym rozwiązaniem są zamykane worki na śmieci, np. o wymiarach 30/50cm - jest to wersja praktyczna i tania. Worki takie można swobodnie rozmieścić w kajaku. Miękka torba podróżna też się zmieści pod warunkiem, że nie będzie za duża. Pamiętajcie, żeby zawsze pamiętać o ilości worków i toreb zabranych na spływ i przeliczaniu ich przy opuszczaniu obozowiska lub przenoskach. Nie polecamy plecaków ze stelażem i walizek!!! Przyda się również wodoszczelne etui na komórkę i na aparat fotograficzny. Uwaga : Nie przenosimy kajaków załadowanych - poczas próby takiej przenoski kajaki mogą ulec uszkodzeniu - staramy się przenosić sprzęt po wypakowaniu babażu.
Noc pod gwiazdami. Przed wyprawą warto sprawdzić materac i namiot, zaimpregnować tropik. Pamiętajmy też o latarce, fince, sztućcach (niezbędnik). Biwakowanie dozwolone jest tylko na oznakowanych polach namiotowych, są one oznaczone na każdej mapie szlaku. Opisy szlaków dostępne są w naszej wypożyczalni oraz na naszej stronie www.
Bikini i polar. Przy pakowaniu bagażu należy pamiętać, że pogoda nawet w środku lata bywa bardzo zmienna. Więc oprócz spodenek i kąpielówek na pewno przyda się polar, bluza lub sweter oraz długie spodnie. Oprócz klapek, radzimy zabrać też pełne buty, a kurtka przeciwdeszczowa i nakrycie głowy chroniące przed palącym słońcem to absolutny mus.
Nie tylko polopiryna. Przed wyjazdem warto odwiedzić aptekę, oprócz leków na przeziębienie radzimy zakup: środków przeciw komarom, maści po ukąszeniu, kremów lub balsamów do opalania z wysokim filtrem, maści na oparzenia słoneczne, środków opatrunkowych. Nie zapominajmy też o układzie pokarmowym, nie zawsze nasz organizm dobrze znosi zmianę odżywiania.
Kiełbasa ogniskowa i konserwa turystyczna. Planując ilość prowiantu, warto sprawdzić czy na szlaku są możliwości uzupełniania zapasów. W opisach szlaków znajdziecie informacje, gdzie znajdują się sklepy spożywcze. W większości przypadków nie ma sensu zabieranie ze sobą z domu żywności na tygodniową wyprawę, chyba że wybierzemy mało uczęszczany szlak. Nasz poradnik kajakarza i strona internetowa pomogą Wam w odpowiednim przygotowaniu spływu kajakowego.
Wędka czy sardynki w puszce? Nie ma jak świeża rybka, ale zanim wyruszymy na połów warto dowiedzieć się czy oprócz karty wędkarskiej nie będzie potrzebne nam dodatkowe zezwolenie na wędkowanie na konkretnym akwenie. Zezwolenia takie sprzedawane są w sklepach wędkarskich w danym regionie.
Karta czy gotówka? Wybierając się na spływ, szukamy raczej miejsc o niezwykłych walorach przyrodniczych, malowniczych rzek meandrujących pośród lasów itp., wiec proszę się nie dziwić, ze w napotkanych wioskach nie znajdziemy bankomatów a i miejsc, gdzie można zapłacić kartą jest niewiele.
BEZPIECZNE WAKACJE NA WODZIE
Z kartą pływacką i bez. Przed spływem warto sprawdzić poziom trudności szlaku. Ale nawet na najłatwiejszym przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych może być niebezpiecznie. Pamiętajcie o kamizelkach asekuracyjnych lub ratunkowych. Dla wielu jest to niepotrzebny balast w kajaku, tymczasem one mogą uratować wam życie. Szczególnie przy wietrznej pogodzie, nie pływajcie bez kamizelek. Prosimy o zachowanie rozwagi!
Dziecko w kajaku. Dlaczego nie? Pod warunkiem, że w kamizelce asekuracyjnej lub ratunkowej i pod opieką osoby dorosłej!
Duży może więcej. Kajak to mała łódka, bardziej zwrotna niż żaglówka i statek, więc to kajakarz ustępuje większym jednostkom. Zawsze zachowuj odstęp od statków i promów, a na jeziorach trzymaj się brzegu.
Nocny spływ. Pamiętaj, że pomoc w razie wypadku w ciemnościach będzie bardzo trudna lub wręcz niemożliwa. Po zmroku nie zauważysz kamieni i konarów drzew, tam i progów wodnych. Odradzamy spływy nocne!
Piłeś? - Nie płyń. Nigdy nie wsiadaj do kajaka po spożyciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających. Spowolnienie reakcji i wzrost brawury nie sprzyja bezpieczeństwu na wodzie. Do tego mogą spotkać Cię sankcje ze strony odpowiednich służb!
Zawsze warto zebrać informacje o szlaku. Im więcej wiemy o danej rzece, tym lepiej. Zawsze dobieraj trasę do swych możliwości. Największym niebezpieczeństwo dla kajakarza na rzece stwarza spiętrzenie wody. Trzeba wiedzieć, gdzie znajdują się tamy, progi wodne i młyny. Nie przepływaj takich miejsc. Lepiej przenieść kajak niż ryzykować niebezpieczna wywrotkę.
Kajakarz kajakarzowi pomoże. Dobry zwyczaj mówi, że nie zostawia się innych na wodzie w potrzebie. Warto pamiętać o tej zasadzie, kto wie, może samemu też kiedyś się przyda.
Poniżej krótki filmik przygotowany przez nas - poradnik kajakarza.
Wiele przydatnych informacji znajdziecie klikając na bannerek poniżej. To poradnik kajakarza , z którym każdy - zarówno początkujący jak i bardziej wprawiony kajakarz powinien sie zapoznać !
UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI NA WODZIE ŻYCZY AS-TOUR.
Pytanie
Witam spływy jednodniowe - z Ukty do Nowego Mostu lub Iznoty są bardzo łatwe , na trasie nie ma przenoski . Co do noclegu - na stronie w zakładce http://www.splywy.pl/noclegi.html znajdzie Pani namiary - np. U Wodza w Ukcie , Stanica Wodna w Ukcie.
Relaks i aktywnt wypoczynek w jednym - w spływie kajakowym. :) Od lat pływam trasą Sorkwity - Ukta i od lat mi się to nie znudziło Pływają z nami dzieci, a nawet psy. Stosując się do w/w niezbędnika każdy będzie zadowolony.
Zdecydowanie bardziej przydatne będą buty do chodzenia po wodzie .
Trasa Krutyń - Nowy most - ok 19 kilometrów ;-). Czas trwania spływu to ok. 6 godzin .
Wystarczy zwykły strój sportowy. jeśli planujemy dłuższą wyprawę wskazane jest obuwie zabezpieczające stopy przy chodzeniu w wodzie. Stroje kajakarskie stosuje się przy spływach na szlakach górskich - w zimnej wodzie konieczny jest odpowiedni ubiór, zabezpieczający przed wychłodzeniem organizmu. Może to być suchy kombinezon wykonany z nieprzemakalnej, często oddychającej tkaniny uszczelnianej lateksem czy też pianka neoprenowa.
Trasa Krutyń - Ukta jest bardzo łatwa i bezpieczna - bardzo często pływają rodziny z dziećmi w wieku Pani pociech . Jednak jeśli ma Pani obawy można spływ skończyć w porcie Rosocha - po 2 godzinach - na odcinku Krutyń - Rosocha głębokość rzeki to ok 1 metr. Oczywiście musicie plynąć w kamizelkach - mamy kamizelki dla maluchów. Pozdrawiam.
Oczywiście kamizelki mamy dla wszystkich - niezależnie od wieku. Wiosła dla dzieci - mamy kilkanaście na stanie - prosimy zaznaczyć w rezerwacji sprzętu.
Oczywiście - wystarczy wybrać kajaki z oferty http://www.splywy.pl/wypozyczalnia-kajakow/ podać szlak a my podamy proponowaną trasę i koszty .
przydatne linki :
http://www.biebrza.org.pl/index.php?strona=70&wiecej=238
http://www.biebrza.org.pl/index.php?strona=77 zasady udostępniania szlaku
http://www.biebrza.org.pl/index.php?strona=80 zezwolenia
Tak o ile pies spokojnie będzie siedział w kajaku/canoe. Na polach namiotowych nie ma zakazu pobytu dla czworonogów.
Kanał RSS z pytaniami do tego postu.