Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Czarna Hańcza - kajaki i spływy kajakowe.

Spływ Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim:

Czarna Hańcza jest lewobrzeżnym dopływem Niemna. Rzeka mierzy 141,7 km, z czego w Polsce 107,80km. Wypływa ze wzgórz morenowych leżących na północ od jeziora Hańcza i na wysokości wsi Rygol łączy się z Kanałem Augustowskim.

Szlak kajakowy Czarnej Hańczy rozpoczyna się na jeziorze Wigry. Do pokonania trasy od jeziora Wigry do jej połączenia z Kanałem Augustowskim we wsi Rygol potrzeba 3-5 dni. Rzeka płynie tu spokojnym nurtem, a jedyną przeszkodą na odcinkach puszczańskich są powalone przez wiatr lub bobry drzewa.

Trasę spływu Czarną Hańczą można połączyć z Kanałem Augustowskim. Płynąc na zachód do Augustowa mamy wtedy do pokonania około 90 kilometrów. W przypadku trasy w kierunku wschodnim, mamy do pokonania 10 km do śluzy Kurzyniec, gdzie jest przejście graniczne z Białorusią.

Kanał augustowski to zabytek dziewiętnastowiecznej techniki, który łączy Wisłę i Niemen. Wykorzystuje polodowcowe pasmo jezior augustowskich oraz doliny rzek Biebrzy, Netty, Czarnej Hańczy i Niemna. Naturalne zbiorniki i cieki wodne, połączone za pomocą urządzeń hydrotechnicznych, w tym osiemnastu śluz, utworzyły drogę wodną o długości 103,60 km.

Płynąc z Rygola do Augustowa pokonujemy siedem śluz: Sosnówek ( różnica poziomów 2,98m), Mikaszówka (różnica poziomów 2,44m) , Perkuć (różnica poziomów 2,91m) , Paniewo- dwukomorowa (różnica poziomów 6,29m) , Gorczyca (różnica poziomów 2,81m) , Swoboda (różnica poziomów 1,70m) , Przewięź (różnica poziomów 0,86m). Na tej Trasie Kanał Augustowski łączy kilka jezior: Mikaszówek,Mikaszewo, Krzywe, Paniewo, Orle, Gorczyckie, Studzieniczne i Białe.

Informacje praktyczne:

Osoby przebywające w obrębie Wigierskiego Parku narodowego zobowiązane są do posiadanie kart wstępu. Karty wstępu do WPN 6 zł/osoba dorosła są dostępne w naszej wypożyczalni.
Pola namiotowe: wzdłuż rzeki jest wiele miejsc, gdzie można rozbić namiot i otrzymać posiłek. Z kładek na rzece sprzedawane są rożnego rodzaju wypieki i napoje, we wsiach są sklepy.

Śluzowanie na Kanale augustowskim jest odpłatne: cena 4,04 do godz. 16:00 i 7,80 po godz. 16:00.

Za początek szlaku kajakowego Czarnej Hańczy uważa się Jezioro Wigry, gdzie kajaki wodujemy przy klasztorze w Wigrach . Kajaki można też zwodować w miejscowości Gawrych Ruda i wtedy mamy do pokonania całe jezioro. Trasę o długości 20km z Gawrych Rudy do Starego Folwarku można pokonać jednego dnia lub skorzystać z pola namiotowego np. w Jastrzębach.

Czarna Hańcza - przykładowe etapy spływu po około 10-15km, czyli 3-4 godziny wiosłowania:

 1. Klasztor nad Jez. Wigry – Maćkowa Ruda /Buda Ruska lub Wysoki Most - Początek spływu na jeziorze, na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, dalej wpływamy na niewielkie Jez. Postaw. Następnie meandrującą pośród wysokich trzcin rzekę Czarną Hańczę. Po drodze mijamy niewielkie wioski. Na rzece rozwidlenia, małe wysepki porośnięte trawą.
  Informacje praktyczne: pola namiotowe znajdziecie Państwo w Maćkowej Rudzie, Budzie Ruskiej i w Wysokim Moście. Sklepy spożywcze znajdują się w Wigrach i w Maćkowej Rudzie.
  Największą atrakcją na szlaku jest zespół pokamedulski w Wigrach. Klasztor Kamedułów jest najsłynniejszym zabytkiem regionu. Ufundowany przez Jana Kazimierza w XVII wieku klasztor jest obecnie siedzibą Wigierskiego Areopagu Nowej Ewangelizacji. http://wigry.pro/
 2. Maćkowa Ruda/Buda Ruska lub Wysoki Most– Frącki - Bardzo ciekawy odcinek rzeki z wysokimi, stromymi i zalesionymi brzegami. Początkowo nurt szybki lecz bezpieczny, dalej nieco słabszy. Na trasie częste zakola, rozwidlenia nurtu i rozlewiska porośnięte trzciną. Trasa przebiegająca przez teren puszczy uznawana jest za jedną z najciekawszych.
  Informacje praktyczne: do Studzianego Lasu płyniemy w obrębie wigierskiego Parku Narodowego- konieczne jest posiadanie karty wstępu. Sklep spożywczy znajduje się we wiosce Frącki, około kilometra od stanicy.
 3. Frącki-Dworczysko/Łośki - Nurt Czarnej Hańczy na tym odcinku jest bardzo szybki, rzeka meandruje między polami i łąkami. Nie sposób się nudzić, gdyż cały czas trzeba manewrować kajakiem.
  Informacje praktyczne: w Dworczysku kilka pól namiotowych, sklepy czynne tylko sezonowo. Bardziej zaprawieni kajakarze mogą przedłużyć ten etap i płynąć do Rygola
 4. Łośki/Dworczysko-Rygol/ Mikaszówka - Trasa ta początkowo prowadzi przez Puszczę Augustowską. Ten odcinek uważany jest za dość trudny, bowiem rzeka silnie meandruje, a nurt przegradzają w wielu miejscach powalone drzewa. W miejscowości Rygol ( możliwość noclegu przy moście) Czarna Hańcza rozwidla się. Jedna odnoga to Szlamica płynąca w kierunku Białorusi, zasila małą elektrownię wodną , potem przepływa przez Jezioro Głębokie i Szlamy. Natomiast za drugim mostem drogowym w Rygolu rzeka łączy się z Kanałem Augustowskim. Kierując się na zachód docieramy do pierwszej śluzy Sosnówek, kilkaset metrów dalej druga śluza- Mikaszówka.
  Informacje praktyczne: pola namiotowe znajdują się w Rygolu oraz w Mikaszówce. W Mikaszówce są również sklepy i bary. Opłata za śluzowanie 4,04 zł do godz. 16:00,  8,08 zł po godzinie 16:00.
 5. Mikaszówka– Płaska - Etap prowadzi już Kanałem Augustowskim. Płyniemy przez trzy śródleśne jeziora, śluzę Perkuć i dwukomorową śluzę Paniewo.
  Informację praktyczne:we wsiach Płaska i Gorczyca znajdują się pola namiotowe i gospodarstwa agroturystyczne. We wsi Płaska również bar, sklepy i poczta. Statnica PTTK
 6. Płaska- Swoboda lub Przewięź - Spokojny etap spływu Kanałem Augustowskim, początkowo po brzegach zarośnięte zatoczki, będące rajem ptactwa wodnego i bobrów. Po prawej stronie ujście Cichej Rzeczki do jez. Serwy. Wpływamy na najdłuższy prosty odcinek kanału – tzw. Kanał Czarnobrodzki, otulony zielenią lasów. Na trasie dwie śluzy.
  Informację praktyczne: liczne pola namiotowe znajdują się na Jeziorze Studzienicznym, duże i ładne pole campingowe również w Przewięzi. Przewięzi znajdziemy też bar i sklep
 7. Swoboda/ Przewięź- Augustów - Ostatni odcinek spływu malowniczymi jeziorami, najpierw Jez. Studzieniczne, po drodze śluza Przewięź, a następnie Jezioro Białe i Necko. Na brzegach wiele plaż i dogodnych miejsc na kąpiel, ale uwaga na jachty i motorówki. Koniec spływu na Jez. Rospuda Augustowska na polu namiotowym „Goła Zośka”
Podziel się:
back to top