Szlak jest podzielony na 3 części i w zależności od tego , gdzie będziemy chcieli wędkować trzeba będzie postarać się o odpowiednie zezwolenia na wędkowanie. Z wędkowania całkowicie wyłączone jest jez. Krutyńskie.
Jakie gatunki ryb można złapać na szlaku rzeki Krutynia ?
- Szczupak , okoń, sandacz, kleń, jaź, węgorz, płoć, krasnopióra, sieja, sielawa, kiełb.
Najciekawszym akwenem dla wędkarzy jest jezioro Mokre o powierzchni ponad 800 ha. Jezioro ma urozmaiconą linię brzegową pięć wysp, różnorodną konfigurację dna i jest jeziorem przepływowym (przepływa przez nie Krutynia). Dodatkowo jest jeziorem sielawowym. Właśnie te cechy akwenu decydują o tym, że bez problemu trafimy tu na pokaźne drapieżniki - okonie, sandacze i szczupaki .
Od niedawna w jeziorze Mokrym wzrasta ilość siei. Jest to związane ze skanalizowaniem miejscowości leżących na szlaku rzeki Krutynia Do jeziora wpływa znacznie mniej azotanów, które najbardziej degradują wodę. Dzięki temu samoistnie odradza się populacja sielawy.
Nawet jednodniowy wypad na kajaki może więc być okazją do przygody z wędkowaniem - zapraszamy na spływy jednodniowe Krutynią.
Gdybyście Państwo chcieli wyruszyć na dłuższą wyprawę - wystarczy napisać- pomożemy w zorganizowaniu spływu , doradzimy gdzie zacząć i zakończyć spływ - zapraszamy do naszej wypożyczalni kajaków - tel 608 31 90 14
Gdzie zakupić zezwolenie wędkarskie ?
- Odcinek szlaku od Sorkwit do Jez. Krutyńskiego podlega pod Gospodarstwo Rybackie w Mrągowie Gospodarstwo Rybackie sp. z.o.o. w Mrągowie, ul. Młodkowskiego 22, 11-700 Mrągowo, tel. (0-89) 741-34-13 lub (0-89) 741-34-13. Pod tym adresem możemy zamówić i odebrać zezwolenia wędkarskie.
- Odcinek poniżej jeziora Krutyńskiego do Ukty podlega pod PZW Olsztyn.
- Odcinek Od Iznoty ( Most ) do Jez. Bełdany podlega pod Gospodarstwo Rybackie w Mikołajkach.