Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Długość trasy Krutyń-Nowy Most to 19,5 km, a jej przepłynięcie zajmuje ok. 6 godzin.

Początkowa część trasy, czyli Krutyń-Ukta jest typowo rzeczna. Przez połowę tego odcinka głębokość Krutyni to ok. 0,5 m. Na tym odcinku charakterystyczna jest przenoska kajaka przy młynie w Zielonym Lasku. Za niewielka opłatą zrobią to za nas osoby, które czekają na brzegu. Następna na trasie jest Rosocha, gdzie możemy zatrzymać się na smaczny, domowy posiłek. Mijamy Wojnowo i dopływamy do Ukty.

Krutynia zaraz po wypłynięciu z Ukty zmienia swój charakter. Koryto rzeki nieco się zwęża, w poprzek często dodatkowo ograniczają je powalone drzewa. Brzegi porastają olszyny, osiki, jarzębiny, miejscami brzozy. Ma to duże znaczenie podczas upalnego lata, kiedy korony drzew tworzą nad naszymi głowami tunel chroniący nas przed skwarem. Na Mazurach nie tylko drogi mają swoje aleje drzewne.

Za Uktą mijamy ruiny mostu kolejowego zniszczonego podczas II wojny światowej, a kolejno na prawym brzegu PTTK Ukta, na lewym ostatnie samotne gospodarstwo, po czym wpływamy do rezerwatu „Dolna Krutynia”. W jego obrębie Krutynia charakteryzuje się silnie wykształconymi meandrami, jej szerokość na tym terenie to ok. 30 m, a głębokość 2-7 m.

Drzewa nieco odsuwają się od brzegu. W ich miejsce pojawia się nadbrzeżna, gęsta wodna roślinność, wśród której wypatrujcie rzadkich gatunków, jak na przykład: storczyki, rosiczki, lilie i sasanki. Można również zaobserwować wiele rzadko spotykanych gatunków ptactwa: bielik, rybołów, żuraw, puchacz, zimorodek, derkacz. Mimo większej głębokości przejrzystość wody umożliwia obserwacje podwodnej fauny i flory.

Licznymi, jednak dość szerokimi zakrętami rzeka doprowadza nas do miejscowości Nowy Most. Spływ kończymy za mostem po prawej stronie. W stanicy wodnej w Nowym Moście można zatrzymać się na posiłek.

Po dopłynięciu do Nowego Mostu wracamy mikrobusem do Krutyni na parking As-Tour.


 

Cena  80 zł/kajak 1 osobowy, 100 zł / kajak 2 osobowy, 120 zł kajak 3 osobowy , 140 zł/ kajak 4 osobowy Family, 140 zł /Kanoe 4 osobowe

 
Podziel się:
back to top