Długość trasy Zgon-Krutyń to 12,5 km, a jej przepłynięcie zajmuje ok. 3-4 godziny. Zapewniamy transfer uczestników i kajaków z Krutyni do Zgonu.
Trasa charakteryzuje się różnorodnością przebiegu, będziemy płynąć zarówno rzeką, jak i przepływać przez jeziora. Polecamy ją dla wprawionych kajakarzy, ponieważ jezioro Mokre, mimo swojego piękna, nie jest łatwe do przepłynięcia. Jest duże i w razie wiatru łatwo o wywrotkę. Jezioro budzi i respekt, i zachwyt.
Aby opisać piękno trasy musimy posiłkować się słowami poetów i pisarzy. Melchior Wańkowicz, który przed II wojną światową płynął Krutynią, wspomina w "Na tropach Smętka": "(...) królestwo surowej zieloności. Łódeczka jest punktem w tej jednostajnej zieleni i z serca człowiekowi spada ciężar panowania przyrodzie, i człowiek gotów się jej bać." Ale zapewniamy - bać się czego nie ma. Trzeba mieć oczy szeroko otwarte, aby podziwiać wszystkie wspaniałości przyrody, które na Krutyni są na wyciągniecię ręki. Ale zachowanie respektu i szacunku dla przyrody jest mile widziane.
Odcinek rozpoczynamy w Zgonie. Pierwsze na trasie jest właśnie jezioro Mokre o powierzchni 846 ha. Jego długość to niecałe 8 km, a szerokość 1,6 km. Położone jest na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje sie na nim 5 wysp. Jezioro Mokre otoczone jest trzema rezerwatami przyrody: Królewska Sosna, Zakręt i Krutynia. Wypatrujcie bielika, puchacza, czapli i kani.
Polecamy Wam wysiąść z kajaka i przespacerować się po rezerwatach. W rezerwacie Królewska Sosna szukajcie obumarłej w wieku ok. 300 lat wielkiej sosny oraz dębu zwanego „Dębem nad Mukrem" im. Karola Małłka. Małłek pięknie o nim pisał: "(...) olbrzym tysiącletni, mocno wparty w ziemię, szeroko rozrosły. Pamięta on całą historię tej ziemi i dzieje ludu mazurskiego. Gdyby przemówił kiedyś ludzkim głosem, ileż wspaniałych tajemnic mógłby zdradzić, ileż odkryłby piękna przeszłości, iluż ludziom przypomniałby to, o czym niektórzy z nich nie chcą pamiętać! Dąb tysiącletni szumi językiem puszczy i tylko ten, kto potrafi słuchać, rozumie jego dębową mowę." Z kolei rezerwat Zakręt słynie z pływających wysepek, czyli oderwanego od brzegu kożucha torfowego, który z wiatrem przemieszcza się po śródleśnym jeziorku.
Przy dobrej pogodzie jezioro Mokre zachwyci więc przepiękną przyrodą, otoczone jest z obu stron lasami Puszczy Piskiej, które po minięciu miejscowości Zgon zdają się być nietknięte przez cywilizację. Łagodne i piaszczyste brzegi jeziora stwarzają idealne warunki do kąpieli. Wspomnimy znowu słowa Małłka: "Wschodni brzeg Mukru przyroda powycinała w fantazyjne mniejsze i większe zatoczki. Błękitną wodę z koronkarskim mistrzostwem haftuje odbita w niej ściana lasu. Tu i ówdzie rozrzucone są wyspy porosłe wszelką zielenią, od traw i sitowia do sosen i dębów"
Jezioro Mokre jednak bywa też kapryśne. Przy wietrznej pogodzie potrafi przywitać nas niemałą falą, która może przysporzyć nieco trudu i przeszkodzić w zachwycaniu się widokami, za to pozwoli przeżyć prawdziwą przygodę dla osób nie bojących się wyzwań. Zwykle w godzinach popołudniowych wiatr przygasa i pozwala na spokojne pokonanie jeziora.
Przy końcu jeziora skręcamy w prawo i dopływamy do tamy, gdzie po długiej przeprawie przez jezioro Mokre, można się rozprostować, gdyż przenosimy kajaki na jezioro Krutyńskie. Tym samym zaczynamy jeden z najpiękniejszych etapów szlaku. Jeziorko Krutyńskie w przeciwieństwie do Mokrego jest bardzo wąskie i kręte, początkowo ciężko je odróżnić od rzeki. Jezioro Krutyńskie wraz z rzeką Krutynią prawie do samej miejscowości Krutyń stanowią ścisły rezerwat. Odcinek ten zachwyca różnorodnością przyrody. Powalone drzewa, niezmieniony przez człowieka krajobraz, bogata szata roślinna, ogromna ilość ptactwa wodnego oraz przejrzysta woda, która umożliwia obserwacje przepływających pod nami ryb powoduje, że rzeka tutaj wydaje się zupełnie dzika. Mimo licznych turystów, którzy spływają tym odcinkiem mamy wrażenie, jakbyśmy to my odkrywali ten obszar szlaku po raz pierwszy.
Płynąc wraz z nurtem rzeki powoli dopływamy do pierwszych zabudowań miejscowości Krutyń, mijamy duży, betonowy most i na lewym brzegu rzeki kończymy dzisiejszą przygodę.
cena 90 zł/kajak 1 osobowy, 110 zł/kajak 2 osobowy, 130 zł/ kajak 3 osobowy, 150 zł/ kajak 4 osobowy Family, 150 zł /Kanoe 4 osobowe
Honorujemy Karty Dużej Rodziny.
Posiadaczom Kart Dużej Rodziny oferujemy 10% zniżki na jednodniowe spływy kajakowe i wynajem kajaków na spływy wielodniowe.
Poniżej mała galeria zdjęć ze spływu jednodniowego Zgon - Krutyń