Długość trasy Spychowo-Krutyń to 25 km, a jej przepłynięcie zajmuje ok. 8 godzin. Odcinek polecamy wprawionym kajakarzom nie tylko ze względu na jego długość, ale również na jezioro Mokre, którego bezkres i duże przy niepogodzie fale mogą wystaszyć mało wprawionego kajakarza.
Zapewniamy przewóz turystów i kajaków do Spychowa na miejsce startu (przy moście drogowym).
Po zwodowaniu kajaków na Spychowskiej Strudze (Krutynia w swoim biegu przyjmuje różne nazwy: Sobiepanka, Grabówka, Dąbrówka, Babięcka Struga, czy właśnie Struga Spychowska) na moment wpływamy na jezioro Spychowskie, z którego jednak szybko spływamy trzymając się jego lewej strony, po czym jeszcze kawałek podążamy z nurtem rzeki wzdłuż zabudowań wsi Spychowo. Rzeka kończy swój bieg w jeziorze Zdrużno, które także szybko opuszczamy spływając na prawo zaraz za trzcinowiskiem.
Kierując się w lewo wpływamy na dość długie, otoczone lasami jezioro Uplik. Na jego prawym brzegu znajduje się Czaplisko - Ławny Lasek, rezerwat przyrody chroniący 200-letni drzewostan sosnowy. Dawniej w rezerwacie gnieździły się czaple siwe, jednak przeniosły się na przeciwległy brzeg jeziora Uplik.
Przed wpłynięciem na wody jeziora Mokrego można zatrzymać się w Zgonie. Niech nazwa Was nie przestraszy, nawiązuje ona do zganiania bydła do wodopoju nad Mokrym. Chociaż niektórzy twierdzą, że leśna zwierzyna nad wodopojem była często zabijana przez myśliwych czatujących na łatwą zdobycz.
Przepływamy pod mostem drogowym, skręcamy w prawo i wypływamy na szerokie wody jeziora Mokrego. Jest to jedno z większych i najgłębsze jezioro na szlaku kajakowym Krutyni. Jego dość proste i szerokie koryto w pierwszym momencie daje wrażenie bezkresnego, a przy pochmurnej pogodzie może przestarszyć. Jednak nie taki diabeł straszny... Przy dobrej pogodzie jezioro Mokre zachwyci nas przepiękną przyrodą. Otoczone jest z obu stron Puszczą Piską, która po minięciu miejscowości Zgon zdaje się być nietknięta przez cywilizacje. Łagodne i piaszczyste brzegi stwarzające korzystne warunki do kąpieli. Jezioro Mokre bywa też kapryśne, przy wietrznej pogodzie potrafi przywitać nas niemałą falą, która może przysporzyć nieco trudu i przeszkodzić w zachwycaniu się widokami, za to pozwoli przeżyć prawdziwą przygodę dla osób nie bojących się wyzwań. Zwykle w godzinach popołudniowych wiatr cichnie i pozwala na spokojne pokonanie jeziora. Jezioro Mokre budzi i respekt, i zachwyt.
Z nostalgią Melchior Wańkowicz w "Na tropach Smętka" wspomina spływ Krutynią: "Zaraz przy wjeździe z jeziora Mokrego siadł nam barwny mentel (motyl) na dziobie, jakby podkreślając, że wjeżdżamy w jakieś zaświecie. Ubogie margliny i koźliny (gatunki wierzb) po brzegach ustąpiły miejsca delikatnym brzozom, nad brunatną a przejrzystą wodą drgającym rozchwieją drobnych listeczków."
Jezioro Mokre otoczone jest trzema rezerwatami przyrody: Królewska Sosna, Zakręt i Krutynia. Wypatrujcie bielika, puchacza, czapli i kani.
Polecamy Wam wysiąść z kajaka i przespacerować się po rezerwatach. W rezerwacie Królewska Sosna szukajcie obumarłej w wieku ok. 300 lat wielkiej sosny oraz dębu zwanego „Dębem nad Mukrem" im. Karola Małłka. Małłek pięknie o nim pisał: "(...) olbrzym tysiącletni, mocno wparty w ziemię, szeroko rozrosły. Pamięta on całą historię tej ziemi i dzieje ludu mazurskiego. Gdyby przemówił kiedyś ludzkim głosem, ileż wspaniałych tajemnic mógłby zdradzić, ileż odkryłby piękna przeszłości, iluż ludziom przypomniałby to, o czym niektórzy z nich nie chcą pamiętać! Dąb tysiącletni szumi językiem puszczy i tylko ten, kto potrafi słuchać, rozumie jego dębową mowę." Z kolei rezerwat Zakręt słynie z pływających wysepek, czyli oderwanego od brzegu kożucha torfowego, który z wiatrem przemieszcza się po śródleśnym jeziorku.
Przy końcu jeziora skręcamy w prawo i dopływamy do tamy, gdzie po długiej przeprawie przez jezioro Mokre, można się rozprostować przenosząc kajaki na jezioro Krutyńskie zaczynając tym samym jeden z najpiękniejszych etapów szlaku. Jeziorko Krutyńskie w przeciwieństwie do Mokrego jest bardzo wąskie i kręte, początkowo ciężko je odróżnić od rzeki. Jeziorko Krutyńskie wraz z rzeką Krutynią prawie do samej miejscowości Krutyń stanowią ścisły rezerwat. Odcinek ten zachwyca różnorodnością przyrody. Powalone drzewa, niezmieniony przez człowieka krajobraz, bogata szata roślinna, ogromna ilość ptactwa wodnego oraz przejrzysta woda, która umożliwia obserwacje przepływających pod nami ryb, powoduje, że rzeka tutaj wydaje się zupełnie dzika. Mimo licznych turystów, którzy spływają tym odcinkiem mamy wrażenie jakbyśmy to my odkrywali ten obszar szlaku po raz pierwszy.
Płynąc wraz z nurtem rzeki powoli dopływamy do pierwszych zabudowań miejscowości Krutyń, mijamy duży, betonowy most i na lewym brzegu rzeki kończymy dzisiejszą przygodę.
cena 110 zł/kajak 1 osobowy, 130 zł/kajak 2 osobowy, 140 zł / kajak 3 osobowy, 160 zł/ kajak 4 osobowy Family, 160 zł /Kanoe 4 osobowe ( minimalna ilość zamówionego sprzętu 2 jednostki )