Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Trasa o długości 25 km -ok 8 godz. Przewóz turystów i kajaków do Spychowa - na miejsce startu - przy moście drogowym w Spychowie

Po zwodowaniu kajaków na Spychowskiej Strudze na moment wpływamy na Jezioro Spychowskie, z którego jednak szybko spływamy trzymając się jego lewej strony, po czym jeszcze kawałek podążamy z nurtem rzeki wzdłuż zabudowań wsi Spychowo. Rzeka kończy swój bieg w Jeziorze Zdrużno, które także szybko opuszczamy spływając na prawo zaraz za trzcinowiskiem. Kierując się kolejno w lewo wpływam na dość długie, otoczone lasami Jezioro Uplik. Na jego prawym brzegu Znajduje się Rezerwat Czaplisko- rezerwat czapli siwej. Przepływamy pod mostem drogowym, skręcamy w prawo i wypływamy na szerokie wody Jeziora Mokrego. Jedno z większych i najgłębsze jezioro na szlaku. Jego dość proste i szerokie koryto w pierwszym momencie daje wrażenie bezkresnego, jednak nie taki diabeł straszny... Przy dobrej pogodzie Jezioro Mokre zachwyci nas przepiękną przyrodą, otoczone z obu stron Puszczą Piską, która po minięciu miejscowości Zgon zdaje się być nietknięta przez cywilizacje, łagodne i piaszczyste brzegi stwarzające korzystne warunki do kąpieli oraz trzy wyspy sprawiają, że oprócz respektu jezioro budzi również zachwyt. Jezioro Mokre jednak bywa też kapryśne, przy wietrznej pogodzie potrafi przywitać nas niemałą falą, która może przysporzyć nieco trudu i przeszkodzić w zachwycaniu się widokami, za to pozwoli przeżyć prawdziwą przygodę dla osób nie bojących się wyzwań. Zwykle w godzinach popołudniowych wiatr jednak przygasa i pozwala na spokojne pokonanie jeziora. Przy końcu jeziora skręcamy w prawo i dopływamy do tamy gdzie po długiej przeprawie przez Jezioro Mokre, można się rozprostować gdyż ponownie przenosimy kajaki. Przenosimy się na Jezioro Krutyńskie zaczynając tym samym jeden z najpiękniejszych etapów szlaku. Jeziorko Krutyńskie w przeciwieństwie do Mokrego jest bardzo wąskie i kręte, początkowo ciężko je odróżnić od rzeki. Jeziorko Krutyńskie wraz z rzeką Krutynią prawie do samej miejscowości Krutyń stanowią ścisły rezerwat. Odcinek ten zachwyca różnorodnością przyrody. Powalone drzewa, niezmieniony przez człowieka krajobraz, bogata szata roślinna, ogromna ilość ptactwa wodnego oraz przejrzysta woda, która umożliwia obserwacje przepływających pod nami ryb, powoduje, że rzeka tutaj wydaje się zupełnie dzika i mimo licznych turystów, którzy spływają tym odcinkiem mamy wrażenie jakbyśmy to my odkrywali ten obszar szlaku po raz pierwszy. Płynąc wraz z nurtem rzeki powoli dopływamy do pierwszych zabudowań miejscowości Krutyń, mijamy duży, betonowy most i na lewym brzegu rzeki kończymy dzisiejszą przygodę.

cena 60 zł/kajak 2 osobowy, 70 zł / kajak 3 osobowy, 85 zł /Kanoe 4 osobowe ( minimalna ilość zamówionego sprzętu 2 jednostki )

Podziel się:
back to top