Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Długość trasy Krutyń-Iznota to 29 km, a jej przepłynięcie zajmuje ok. 8 godzin.

Jest to przedłużenie trasy Krutyń-Nowy Most. Polecamy ją dla wytrwałych kajakarzy. I wytrawnych też ze względu na długość, przenoski i powalone drzewa na trasie. Różnorodność widoków sprawia jednak, że płynie się przyjemnie, a czas nie dłuży się.

Początkowa część trasy, czyli Krutyń-Ukta jest typowo rzeczna. Przez połowę tego odcinka głębokość Krutyni to ok. 0,5 m. Na tym odcinku charakterystyczna jest przenoska kajaka przy młynie w Zielonym Lasku. Za niewielka opłatą zrobią to za nas osoby, które czekają na brzegu. Następna na trasie jest Rosocha, gdzie możemy zatrzymać się na smaczny, domowy posiłek. Mijamy Wojnowo i dopływamy do Ukty.

Od Ukty możemy napotkać na trasie powalone drzewa. Nie będzie dużym problemem ominięcie ich. A plusem z występowania takiej ilości drzew jest tunel, który ich korony tworzą nad naszymi głowami chroniąc przed skwarem.

Wpłyniemy do rezerwatu "Dolna Krutynia". Rzeka będzie często meandrować. Wypatrujcie rzadkich gatunków fauny i flory, np. storczyka, rosiczki, lilii, sasanki, bielika, rybołowa, żurawia, puchacza, zimorodka, derkacza. W obrębie rezerwatu rzeka ma różnorodną głębokość, waha się ona od 2 do 7 m.

Kolejny na trasie jest Nowy Most. Z prawej strony mijamy PTTK Nowy Most i wracamy na obszar dzikiej przyrody.

Koryto Krutyni rozszerza się, brzegi zaczynają być bardziej zalesione i obszar trzcinowisk nieco się zmniejsza. Dopływamy do jeziora Gardyńskiego, na którym kierujemy się w prawo przez zwykle dość bujny kobierzec podwodnej roślinności.

Na chwilę wypływamy na jeziorko Malinówko, z którego przepływamy lewą stroną na jezioro Jerzewko, które płynnie przechodzi ponownie w rzekę – Iznocką Strugę (zwaną też Czarną Wodą). Koryto rzeki ponownie staje się bardzo szerokie, a brzegi zalesione przy których znajdują się szerokie pasma trzcin i sitowia.

Dopływając do miejscowości Iznota mijamy kilka zabudowań i kończymy spływ przed mostem po prawej stronie.


 

Cena 100 zł/kajak 1 osobowy, 120 zł/kajak 2 osobowy, 140 zł/ kajak 3 oosobowy, 150 zł/ kajak 4 osobowy Family, 150 zł /Kanoe 4 osobowe

Honorujemy Karty Dużej Rodziny. Posiadaczom Kart Dużej Rodziny oferujemy 10% zniżki na jednodniowe spływy kajakowe i wynajem kajaków na spływy wielodniowe.
Podziel się:
back to top