Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Długość trasy Ukta-Iznota to 16 km, a jej przepłynięcie zajmuje ok. 4 godziny. Jest to odcinek rzeczno-jeziorny.

Przez pierwszą połowę trasy będzie nas prowadzić Krutynia, która zaraz po wypłynięciu z Ukty zmienia swój charakter. Koryto rzeki nieco się zwęża, w poprzek często dodatkowo ograniczają je powalone drzewa. Jednak nawet początkującym kajakarzom nie sprawi to trudności, ponieważ przeszkodę można łatwo wyminąć nie wychodząc z kajaka. Brzegi porastają olszyny, osiki, jarzębiny, miejscami brzozy. Ma to duże znaczenie podczas upalnego lata, kiedy korony drzew tworzą nad naszymi głowami tunel chroniący nas przed skwarem. Na Mazurach nie tylko drogi mają swoje aleje drzewne. Nie bez powodu Krutynia nazywana jest rzeką pod baldachimem.

Za Uktą mijamy ruiny mostu kolejowego zniszczonego podczas II wojny światowej, a kolejno na prawym brzegu PTTK Ukta, na lewym ostatnie samotne gospodarstwo, po czym wpływamy do rezerwatu „Dolna Krutynia”. W jego obrębie Krutynia charakteryzuje się silnie wykształconymi meandrami, jej szerokość na tym terenie to ok. 30 m, a głębokość 2-7 m. Rezerwat Krutynia Dolna chroni odcinek rzeki Krutyni wraz z otaczającymi ją lasami i jeziorami Gardyńskim, Malinówka i Dłużec. Polecamy Wam spacer w poszukiwaniu rzadkich roślin, jak np. stroczyki, owadożerna rosiczka, pełnik europejski, orlik pospolity, lilia złotogłów, sasanka łąkowa. Ciekawostką jest występujący relikt glacjalny, czyli pozostałość z okresu lodowcowego - wielosił błękitny. Zwany jest również drabiną Jakuba z powodu wysokich kwiatostanów obsypanych błękitnymi dzwoneczkami.

Płynąc dalej zauważycie, że drzewa nieco odsuwają się od brzegu. W ich miejsce pojawia się nadbrzeżna, gęsta wodna roślinność. Istne zielone dywany. Można również zaobserwować wiele rzadko spotykanych gatunków ptactwa: bielik, rybołów, żuraw, puchacz, zimorodek, derkacz. Mimo większej głębokości przejrzystość wody umożliwia obserwacje podwodnej fauny i flory.

Licznymi, jednak dość szerokimi zakrętami rzeka doprowadza nas do miejscowości Nowy Most, mijamy nieliczne zabudowania, z prawej strony PTTK Nowy Most i wracamy na obszary dzikiej przyrody.

Koryto rozszerza się, brzegi zaczynają być bardziej zalesione i obszar trzcinowisk nieco się zmniejsza. Dopływamy do jeziora Gardyńskiego, na którym kierujemy się w prawo przez zwykle dość bujny kobierzec podwodnej roślinności. Na chwilę wypływamy na jeziorko Malinówko, z którego przepływamy lewą stroną na jezioro Jerzewko, które płynnie przechodzi ponownie w rzekę – Iznocka Struga zwaną też Czarną Wodą - Krutynia w swoim biegu przyjmuje różne nazwy: Sobiepanka, Grabówka, Dąbrówka, Babięcka Struga, Struga Spychowska, czy właśnie Iznocka Struga.

Melchior Wańkowicz w "Na tropach Smętka" wspomina spływ kajakowy Krutynią: "W tym dolnym biegu Krutyna zwalnia prąd i płynie szerokimi podmokłymi łąkami. Aż do ujścia do Bełdan, na przestrzeni około dwudziestu kilometrów, kraj jest pusty. W perspektywie zielonych łąk, na których stoją wzniesione niewidzialnymi rękami stogi, gdzieś na ich brzegach tkwią zielone zagajniki. Rosną one na różnych wzniesieniach i człowiek czuje, że tam gdzieś muszą być osiedla ludzkie, i wypatruje dymów nad czubami drzew. Zakręt za zakrętem mija i tylko coraz większe ilości czapli zrywają się niechętnie do lotu, znacząc na niskim niebie charakterystyczne sylwety, które przypominają niezgrabnie skleconą i zbitą przez dziecko z dwóch deseczek sylwetę ptaka. Ogromne, brunatne jastrzębie pełnią swoją nieustającą służbę. Łódeczka nasza jest punkcikiem w tej podmokłej i sennej dolinie. Sady już okiściały, zbóż tu nie ma, kwiatom tu za mokro — jest królestwo surowej zieloności. Łódeczka jest punktem w tej jednostajnej zieleni i z serca człowiekowi spada ciężar panowania przyrodzie, i człowiek gotów się jej bać."

Koryto rzeki ponownie staje się bardzo szerokie, brzegi zalesione przy których znajdują się szerokie pasma trzcin i sitowia. Dopływając do miejscowości Iznota mijamy kilka zabudowań i kończymy spływ przed mostem po prawej stronie.

Cena 100 z/kajak 2 osobowy, 120 zł/ kajak 3 osobowy, 130 zł / kajak 3 osobowy Family, 150zł/ kanoe 4 os.

Honorujemy Karty Dużej Rodziny. Posiadaczom Kart Dużej Rodziny oferujemy 10% zniżki na jednodniowe spływy kajakowe i wynajem kajaków na spływy wielodniowe.

Uwaga - Chętnych do skorzystania ze spływu na trasach Ukta - Nowy Most oraz Ukta - Iznota zapraszamy do naszej bazy w Ukcie ( nad rzeką naprzeciwko kościoła wjazd bezpośrednio z trasy Mrągowo - Pisz)

Podziel się:
back to top