Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Niestety z przyczyn organizacyjnych musieliśmy zamknąć naszą filię w Hucie Kalnej koło Lubik. Oznacza to, że już nie wypożyczamy kajaków na spływy Brdą i Wdą. Informacje o tych szlakach pozostawiamy jednak na stronie, gdyż uważamy, że mogą się Państwu przydać podczas planowania spływów. Bez zmian pracują nasze wypożyczalnie w Krutyni i Maćkowej Rudzie. Zapraszamy na spływy Krutynią, Pisą, Czarna Hańczą i Rospudą!

Miejsce Startu

Spływ kajakowy rzeką Brda zaczyna się w miejscowości Swornegacie, dojazd autobusem z Chojnic lub z miejscowości Brusy. Charzykowy - dojazd autobusem z Chojnic.

Skrócony opis szlaku kajakowego Brdy

Spływy kajakowe BrdąBRDA, najdłuższa z rzek Borów Tucholskich ma 239 kilometrów. Brda bierze swój początek z jeziora Smołowego na Pojezierzu Bytowskim. Wzdłuż całego szlaku Brda usytuowane są liczne campingi i stance wodne. Spływ kajakowy rzeką Brdą to propozycja dla kajakarzy, którzy cenią sobie różnorodność przyrodniczą.

Rzeka Brda ma urozmaicony bieg, w górnych odcinkach Brda meandruje wśród pól i łąk, częste płycizny zmuszają do przenoszenia kajaków. Na odcinkach leśnych przeszkodami są powalone przez bobry drzewa. Rzeka Brda przepływa też przez malownicze jeziora. W górnym biegu szlak Brdy prowadzi przez m.in. Jezioro Charzykowskie oraz Jezioro Karsińskie i Witoczno. Po przepłynięciu przez 5 kolejnych jezior płynie na południe wąską doliną wśród mieszanych lasów i wpada do jeziora Szczytno na Pojezierzu Krajeńskim. W środkowym odcinku Brda płynie początkowo poprzez ciąg jezior rynnowych Równiny Charzykowskiej a następnie przez Bory Tucholskie. W środkowym biegu rzeki atrakcję stanowi Zalew Koronowski, sztuczne jezioro powstałe po przegrodzeniu Brdy zaporą.

Im bliżej Bydgoszczy tym łatwiej, Brda leniwie płynie przez pełne uroku okolice.

Rzeka Brda dostępna jest dla kajakarzy na długości 233 km jednak jej górny bieg jest dość uciążliwy ze względu na zarośnięty trzciną nurt, liczne płycizny oraz powalone przez bobry drzewa. My proponujemy Państwu niezwykle atrakcyjny spływ na trasie Charzykowy – Janowo k. Bydgoszczy, ok. 160km – 12 dni, lub Swornegacie – Janowo k. Bydgoszczy, ok. 128 km – 10 dni.

Spływ rzeką Brdą Spływ rzeką Brdą Brda - Piekiełko

Stałe przeszkody na drodze:

  • Jaz zastawkowy i Młyn w Starej Brdzie
  • Zapora w Mylofie
  • Zapory na jeziorach Tryszczyn i Smukała

Spadek Brdy:

  • W górnym biegu 0,7‰
  • W środkowym biegu 0,38‰
  • W dolnym biegu 0,72‰

Bazą firmy na spływy Brdą jest nasza baza w Hucie Kalnej k. Lubik

Najciekawsze atrakcje turystyczne na szlaku Brdy:

Jezioro Witoczno

Jezioro Witoczno (kaszb. Jezoro Wëtoczno), to jezioro rynnowe położone na Równinie Charzykowskiej w

Borach Tucholskich - powiat chojnicki - województwo pomorskie na wysokości 120 metrów nad poziomem morza. Powierzchnia całkowita jeziora ma 101 ha. Z kolei jego średnia głębokość wynosi 6,8 metra, a maksymalna głębokość 10 metrów.

Jezioro Małołąckie

Jezioro Małołąckie jest położone na Równinie Charzykowskiej w województwie Pomorskim. Od północnej strony Jezioro Małołąckie połączone jest z Jeziorem Płęsno. Jezioro Małołąckie ma powierzchnię 37 ha. Jest to jedno z najpiękniejszych jezior na całym Pomorzu.

Jezioro Łąckie

Jezioro Łąckie jest jeziorem rynnowym, które położone jest na Równinie Charzykowskiej w centrum Borów Tucholskich – Powiat Chojnicki – woj. Pomorskie. Lustro wody Jeziora Łąckiego znajduje się na wysokości 119 m n.p.m. Powierzchnia akwenu wynosi około 127 ha. Średnia głębokość Jeziora wynosi 12 metrów, z kolei maksymalna głębokość wynosi 19 metrów.

Równina Charzykowska

Nazwa równiny pochodzi od wsi Charzykowy, która położona jest nad Jeziorem Charzykowskim. Równina Charzykowska, to obszar o powierzchni 2405 kilometrów kwadratowych zbudowany głównie z piasków rzecznolodowcowych. Położona jest w woj. Pomorskim, w górnym dorzeczu szlaku kajakowego Brda.

Rezerwat Przyrody Przytoń

Rezerwat przyrody Przytoń powstał w 1984 roku. Jest to najmłodszy, a zarazem bardzo często odwiedzany przez wielu turystów rezerwat w Nadleśnictwie Niedźwiady. Jest on położony na terenie województwa pomorskiego, powiat Człuchów, gmina Przechlewo. Od strony wschodniej granicę rezerwatu wyznacza rzeka Brda - to właśnie ten odcinek jest najtrudniejszym odcinkiem szlaku kajakowego ze względu na masę przewalonych drzew, które znajdują się na szlaku.

Jezioro Dybrzyk

Jezioro Dybrzyk (z kaszubskiego Jezoro Debrzk) jest to bardzo piękne jezioro położone na Równinie Charzykowskiej. Jezioro ma charakter przepływowy. Dokładnie jezioro znajduje się w samym Centrum Borów Tucholskich – Powiat Chojnicki – woj. Pomorskie.

Jezioro Kosobudno

Jezioro Kosobudno jest jeziorem rynnowym, które jest położone na Równinie Charzykowskiej. Dokładnej jezioro znajduje się na terenie Borów Tucholskich – Powiat Chojnicki – woj. Pomorskie. Jezioro łączy się z rynną rzeki Brdy z jeziorem Dybrzyk, a następnie poprzez małą wąską strugę łączy się z Jeziorem Trzemeszno.

Małe Swornegacie

Małe Swornegacie, to mała wieś kaszubska, która jest położona w województwie Pomorskim - powiat chojnicki - gmina Chojnice. Wieś jest częścią sołectwa Swornegacie. Małe Swornegacie znajdują się na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego, dokładniej między dwoma jeziorami, Jeziorem Karsińskim i Charzykowskim. Z Jeziora Charzykowskiego startuje oferowany przez naszą firmę spływ kajakowy szlakiem Brdy.

Bory Tucholskie

Bory Tucholskie - przepiękna kraina o przepięknym krajobrazie. Znajduje się tutaj wiele strug, jezior oraz przepięknych borów. Obszar borów zaczął się kształtować już ponad 10 tysięcy lat temu. Przez Bory Tucholskie przepływa rzeka Brda oraz Wda. Zarówno jedna jak i druga rzeka wyżłobiły w ziemi przepiękne doliny.

Jezioro Charzykowskie

Jezioro Charzykowskie to jezioro rynnowe, znajduje się w województwie pomorskim w powiecie chojnickim - gmina Chojnice. W okresie letnim nad Jeziorem odbywa się masa różnego rodzaju imprez: przegląd piosenek żeglarskich, regaty - jednym słowem imprezy związane głównie z tematyką żeglarską.

Zapora w Mylofie

Zapora w Mylofie to sztuczny zbiornik, który pełni rolę energetyczno-turystyczną. Został zbudowany na rzece Brdzie na terenie Borów Tucholskich w woj. Pomorskim - Powiat Chojnicki - gmina Czersk - miejscowość Zapora.

Jezioro Tryszczyn

Jezioro Tryszczyn, to jezioro jest położone w odległości 2 km od Kruszwicy. Jezioro jest własnością PZW. Powierzchnia jeziora wynosi ponad 30 ha. W okresie letnim z Jeziora Tryszczyn tworzą się dwa mniejsze jeziora – wszystko wraca do normy w momencie nadejścia jesieni.

Wielki Kanał Brdy

Wielki Kanał Brdy, to sztuczny kanał, który zbudowali Prusacy w XIX wieku. Jest to największy akwedukt w całej Polsce, świetnie utrzymany - znajduje się tutaj, aż 30 km kanałów, które odprowadzają wodę na czerskie łąki, a następnie do setek rowów.

Zapora wodna Smukała

Stopień wodny w Smukalne, to budowla hydrotechniczna, która służy do spiętrzania wód rzeki Brdy, a następnie produkowaniu energi elektrycznej z elektrowni wodnej. Zapora jest położona w samej Bydgoszczy, a dokładniej w północno-zachodniej jej części - osiedle o nazwie Smukała.

Podziel się:
back to top