Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Niestety z przyczyn organizacyjnych musieliśmy zamknąć naszą filię w Hucie Kalnej koło Lubik. Oznacza to, że już nie wypożyczamy kajaków na spływy Brdą i Wdą. Informacje o tych szlakach pozostawiamy jednak na stronie, gdyż uważamy, że mogą się Państwu przydać podczas planowania spływów. Bez zmian pracują nasze wypożyczalnie w Krutyni i Maćkowej Rudzie. Zapraszamy na spływy Krutynią, Pisą, Czarna Hańczą i Rospudą!

Brda - Miejsce Startu

Miejscowość Swornegacie, dojazd autobusem z Chojnic lub z miejscowości Brusy. Charzykowy - dojazd autobusem z Chojnic.

Dokładny Opis Szlaku szlaku kajakowego Brdy.

Środkowy bieg Brdy J. Charzykowskie – Gostycyn nogawica

73,0 km
Jezioro Charzykowskie (pow. 1384 ha, gł. 31 km) Od jeziora Charzykowskiego rozpoczyna się środkowy bieg Brdy
Możliwość rozpoczęcia spływu w miejscowości Charzykowy – wieś, ośrodek wczasowo-wypoczynkowy, pole namiotowe.
76,0 km
We wsi Małe Swornegacie zachowało się kilka oryginalnych zagród kaszubskich. Wypływ Brdy z jeziora Charzykowskiego. Przy znajdującym się na cyplu po lewej stronie polu biwakowym, pod mostem, przedostajemy się na Jezioro Długie.
78,0 km
Przesmyk między Jeziorem Długim a Karsińskim, po lewej stronie pole namiotowe.
80,0 km
Na północnym krańcu Jeziora Karsińskiego położona jest wieś Swornegacie. W centrum wsi znajdziemy neobarokowy kościół św. Barbary z polichromią kaszubską, kilka drewnianych chałup z XIX z dachami krytymi słomą oraz drewnianą kapliczkę krytą gontem.
83,0 km
Przepływamy pod mostem i docieramy do Jeziora Witoczno. Nad brzegiem jeziora stanica PTTK. Do jeziora Witoczno wpływa Zbrzyca, która jest również malowniczym szlakiem kajakowym.
86,0 km
Brda skręca na wschód, przepływamy pod mostem i wypływamy z jez. Witoczno. Rzeka staje się szeroka. W Płęśnie mijamy pole biwakowe i przepływamy przez jeziora Małołąckie i Łąckie.
89,0 km
W Drzewiczu mijamy kolejne pole biwakowe, przepływamy pod mostem drogowym na trasie Swornegacie – Brusy do jeziora Dybrzyk.
95,0 km
Jezioro Kosobudno, na jeziorze nurt prawie niewyczuwalny, na końcu jeziora leśne pole biwakowe.
97,0 km
Mijamy most kolejowy i docieramy do wsi Męcikał , gdzie przepływamy pod szosą z Brus do Chojnic. Przepływamy przez jezioro Zapora, mijamy wsie Duża i Mała Klonia.
104,0 km
Wieś Mylof, w której bierze początek Wielki Kanał Brdy. W miejscowości znajduje się elektrownia wodna, zakład hodowli pstrągów tęczowych, pole namiotowe. Korzystając z wózka przenosimy kajaki przez zaporę – ok. 200m. Nurt Brdy jest coraz szybszy, pod mostem kolejowym bystrze
110,0 km
Docieramy do wsi Rytel, która jest punktem etapowym wielu spływów kajakowych. W miejscowości kilka drewnianych chałup, poczta sklepy, bary. Tutaj rozdziela się bieg Wielkiego Kanału Brdy i samej rzeki. Brda, miejscami bardzo wąska, meandruje na południe , tworząc mały przełom
110,0 km
Docieramy do wsi Rytel, która jest punktem etapowym wielu spływów kajakowych. W miejscowości kilka drewnianych chałup, poczta sklepy, bary. Tutaj rozdziela się bieg Wielkiego Kanału Brdy i samej rzeki. Brda, miejscami bardzo wąska, meandruje na południe , tworząc mały przełom.
Mijamy kolejne miejscowości, pole biwakowe we wsi Brda. Wpływamy na teren Tucholskiego Parku Krajobrazowego.
124,0 km
Za mostem drogowym w Nadolnej Karczmie ujście Raciąskiej Strugi.
125,0 km
Ujście Czerskiej strugi po lewej stronie.
131,0 km
Przepływamy pod mostem drogowym i docieramy do Woziwody, osady leśnej, siedziby nadleśnictwa, We wsi pole namiotowe, przystanek PKS. Początek rezerwatu Doliny Rzeki Brdy. Ok. 2 km na PN. Zach dwa rezerwaty przyrody „Jeziorka Kozie i Zdręczono” Nurt rzeki przyspiesza, liczne powalone drzewa tarasują drogę.
136,0 km
Ujście Bielskiej Strugi.
139,0 km
Brda płynie szerokim rozlewiskiem, tuż za dwoma meandrami mijamy pola namiotowe w Gołąbku po lewej stronie. Za nimi nurt rzeki przyspiesza, bystrza.
144,0 km
Przepływamy pod mostem drogowym na trasie Tuchola –Tleń i osiągamy Tucholę Plaskosz. Przystanek PKS. Mijamy most kolejowy i „Kamień Jagiełły”, głaz narzutowy.
152,0 km
Mijamy most na trasie Świecie Tuchola w Rudzkim Moście, obecnie część Tucholi. Pola namiotowe, domki campingowe OSiR-u Tuchola, bary. Rzeka uspokaja się.
155,0 km
Ujście rzeki Rudy, za mostem drogowym znajduje się pole namiotowe oraz budynki leśnictwa Świt.
158,0 km
Od Świtu rzeka przyspiesza, wartki nurt, strome brzeg liczne bystrza z głazami. Piekiełko ten odcinek rzeki ma górski charakter (spadek wody 2‰) i jest stosunkowo trudny.
161,0 km
Zbliżamy się do betonowego mostu w miejscowości Piła Młyn. Prąd rzeki słabnie – zaczynają się rozlewiska Jeziora Koronowskiego.
166,0 km
Stanica PTTK we wsi Gostycyn- Nogawica, miejsce zakończenia wielu spływów.

Dolny bieg Brdy Gostycyn Nogawica – ujście Brdy

166,0 km
Gostycyn Nogawica. Ujście rzeki Kamionki. Stanica wodna i pole namiotowe PTTK. elektrowni wodnej w Koronowie i Samociążku. Nasza trasa prowadzi na południe przez zalew Koronowski.
174,0 km
Ujście rzeki Krówki, na lewym brzegu stanica wodna PTTK Sokole Kuźnica.
176,0 km
Mijamy most kolejowy i w miejscowości Sokole Kuźnica przepływamy obok ośrodków wypoczynkowych a następnie przeprawę promową.
184,0 km
Romanowo część Koronowa na prawym brzegu rzeki, sklepy, PKS, bary. Mijamy ośrodki wypoczynkowe. Na lewym brzegu przystań żaglowa i plaża w Pieczyskach. Płyniemy w lewo do przesmyku łączącego zalew z jeziorem Lipkusz. Omijamy Koronowo.
189,0 km
Mijamy z prawej ośrodki wypoczynkowe, przepływamy pod mostem drogowym w Wilczym Gardle. Następnie Kanałem Lateralnym docieramy do Jeziora Białego.
196,0 km
Dopływamy do Samociążka, miejscowości letniskowej, gdzie znajdziemy pola namiotowe, sklepy bary, PKS. Przy hydroelektrowni przenoska wzdłuż ogrodzenia – 200m. Za zaporą wodujemy na Brdzie, stąd płynąc ok. 5km pod prąd można dotrzeć do centrum Koronowa.
196,0 km
Dopływamy do Samociążka, miejscowości letniskowej, gdzie znajdziemy pola namiotowe, sklepy bary, PKS. Przy hydroelektrowni przenoska wzdłuż ogrodzenia – 200m. Za zaporą wodujemy na Brdzie, stąd płynąc ok. 5km pod prąd można dotrzeć do centrum Koronowa.
W okolicach Okola płyniemy doliną wśród łąk i pól. Prędkość nurtu uzależniona jest od ilości wody przepuszczanej przez elektrownię.
203,0 km
Nurt rzeki słabnie zaczyna się zaporowe jezioro Tryszczyn, przy hydroelektrowni przenoska – 80m. Nurt przyspiesza. W Tryszczynie sklepy, restauracja. Przepływamy pod mostem w Bożenkowie-Zdrojach.
209,0 km
Bydgoszcz Janowo. Stanica wodna PTTK. Teraz Brda zatacza dwa duże łuki.
211,0 km
Bydgoszcz Smukała. Przepływamy pod mostem i przy hydroelektrowni kolejna przenoska po lewej stronie. Za elektrownią nurt przyspiesza.
221,0 km
Bydgoszcz spływ kończymy 500m za ujściem Kanału Bydgoskiego do Brdy, naprzeciwko przystani klubu kajakowego PTTK.
Podziel się:
back to top