Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Niestety z przyczyn organizacyjnych musieliśmy zamknąć naszą filię w Hucie Kalnej koło Lubik. Oznacza to, że już nie wypożyczamy kajaków na spływy Brdą i Wdą. Informacje o tych szlakach pozostawiamy jednak na stronie, gdyż uważamy, że mogą się Państwu przydać podczas planowania spływów. Bez zmian pracują nasze wypożyczalnie w Krutyni i Maćkowej Rudzie. Zapraszamy na spływy Krutynią, Pisą, Czarna Hańczą i Rospudą!

Miejsce Startu

Miejscowość Lipusz Dojazd z Kościerzyny (ok. 20 km) autobusem PKS, lub z Chojnic, Lipusz posiada także kilka połączeń kolejowych z Kościerzyną i Chojnicami poprzez Brusy.

Skrócony Opis Szlaku

Wda, zwana też Czarną Wodą jest bardzo malowniczym i atrakcyjnym szlakiem. Ta rozpoczynająca swój bieg na Równinie Charzykowskiej rzeka charakteryzuje się licznymi meandrami i zakolami na całej swej długości. Wda ma 198 km, wypływa z jeziora Krążno, meandruje przez bory Tucholskie oraz Wysoczyznę Świecką i uchodzi do Wisły w Świeciu.

Prawie na całej długości, poza górnym biegiem, rzeka Wda jest łatwa, jedynie ogromne jezioro Wdzydze oraz zapory wodne w dolnym odcinku mogą utrudniać spływ. Teren na szlaku Wda jest bardzo mocno zalesiony i mało zurbanizowany.

Górny odcinek szlaku Wda b do Lipusza jest bardzo uciążliwy, dlatego też proponujemy rozpoczęcie spływu w tej miejscowości.

Spadek rzeki Wda:

  • W górnym biegu 0,7‰
  • W środkowym biegu 0,7‰
  • W dolnym biegu 0,7‰

Atrakcje na trasie:

  • skansen we Wdzydzach,
  • rezerwat Kamienne Kręgi w Odrach,
  • możliwość skorzystania z sauny w miejscowości Czarna Woda,
  • Parki Krajobrazowe Wdzydzki i Wdecki, rzeka przepływa przez leśny kompleks Borów Tucholskich, Kaszuby i Kociewie . Bazą firmy na spływy Wdą jest nasza baza w Hucie Kalnej k. Lubik
Podziel się:
back to top