Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Grodzisko w Samborach
Miasto:
Sambory 18-430
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
53.224444 / 22.418889000000036
Szlak:
Biebrza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 170) 4.7 / 10


Opis obiektu:


Grodzisko w Samborach, które miejscowi nazywają Okop, położone jest na terenie wsi, w pobliżu miejsca wpadania Biebrzy do Narwi. Obecnie to świetny punkt widokowy, a dawniej grodzisko obronne dające widok na odległość ok. 5 m. Kontrolowało ono ujście Biebrzy do Narwi, ponieważ ta pierwsza była drogą wodną z północy na południe, którą często płynęły łodzie wojowniczych Jaćwingów, Litwinów i innych wojowników.

Grodzisko istniało we wczesnym średniowieczu od XII do XIV w. Górny pierścień grodziska, na którym stały zabudowania i umocnienia był nieduży, bo o długości zaledwie 45 m i szerokości 25 m. W centrum znajduje się wyniesienie, więc prawdopodobnie w przeszłości stała tam wieża strażnicza. Na majdanie nawet teraz zauważyć można kamienie polne, prawdopodobnie stanowiące dawniej umocnienia grodziska.

Pierwszych badań na grodzisku dokonali w XIX w. archeolog-amator, hrabia Ludwik de Fleury i archeolog-historyk Zygmunt Gloger. Kolejne badania przeprowadził w 1955 r. Aleksander Kamiński, a następne wykonano w w 1984 r. W trakcie badań odkryto m.in. fragmenty naczyń ceramicznych i czaszkę ludzką.

Prawdopodobnie dzisiejsza wieś Ruś, podchodząca pod wieś Sambory, stanowiła osadę służebną w stosunku do grodów w Samborach i Wiźnie.

W 1968 r. grodzisko w Samborach zostało wpisane do rejestru zabytków.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top