Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Jaminy
Miasto:
Jaminy 16-310
Województwo:
podlaskie
Współrzędne GPS:
53.663333 / 23.023889000000054
Szlak:
Biebrza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 171) 5 / 10


Opis obiektu:


Jaminy to wieś położona na skraju Biebrzańskiego Parku Narodowego. Jej nazwa ma pochodzenia litewsko-pruskie (joti- jechać i minti - myśleć, wspominać). Dawniej we wsi położonej w Puszczy Jaminy znajdowała się rudnia (miejsce wydobycia rudy żelaza) później przekształcona w młyn wodny, dwór Kazimierza Krzysztofa Sienickiego, miecznika litewskiego i generała artylerii, karczma oraz drewniany kościół św. Mateusza, który spłonął w 1789 r. W 1790 r. mieszkańcy Jamin zbudowali małą kaplicę pokrytą słomą, z dwoma ołtarzami, amboną, chrzcielnicą. Podłoga z desek ułożona była tylko przy ołtarzu.

Obecnie zabytkowy we wsi jest drewniany kościółek z 1780 r., przeniesiony z Augustowa w 1845 roku. Przy kościele stoi krzyż upamiętniający rozstrzelanie przez Niemców w 1944 roku 24 mieszkańców wsi za zabicie niemieckiego żandarma. Zabytkowy jest cmentarz z żeliwnymi pomnikami i krzyżami pochodzącymi z Huty Sztabińskiej.

Zwróćcie również uwagę na zabytkowe spichlerze z podcieniami, tzw. świronki oraz okoliczne drewniane kapliczki o konstrukcji zrębowej z XIX wieku położone wzdłuż szosy w kierunku Sztabina, Jaziewa i Wrotek. Takich drewnianych zabytków w Jaminach jest więcej. Wypatrujcie drewnianej plebani (obecnie dom mieszkalny nr 16) z 1831 r. oraz drewnianej stodoły plebańskiej z 1860 r.

Przez Jaminy przechodzi Podlaski Szlak Bociani.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top