Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Szlak niebieski Grzędy-Góra Perewida
Miasto:
Grzędy 19-110
Województwo:
podlaskie
Telefon:
85 738 06 20
E-mail:
sekretariat@biebrza.org.pl
Współrzędne GPS:
53.594883 / 22.85968600000001
Szlak:
Biebrza
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 152) 5 / 10


Opis obiektu:


Szlak niebieski rowerowy liczy 7,5 km i przebiega następująco: Leśniczówka Grzędy - \"Kapliczka\" - Góra Partyczyzna - Góra Perewida

Szlak rozpoczyna się przy leśniczówce Grzędy, zwanej dawniej Choszczewo. Jest ona malowniczo położona na polanie otoczonej lasami i moczarami. Właścicielem leśniczówki jest firma oferująca m.in. pokoje gościnne i pole namiotowe.

Przy głównej drodze prowadzącej przez Grzędy znajduje się Ośrodek Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego i Rehabilitacji Zwierząt. Zwierzęta można obserwować ze szlaków turystycznych, biegnących przy ogrodzeniach lub niekiedy w zagrodach przy leśniczówce.

Szlak niebieski prowadzi przez lasy i torfowiska (poprzez tzw. Drugą i Trzecią Grzędę). Dotrzecie nim do kładki stanowiącej część ścieżki edukacyjnej \"Czerwone Bagno\" - po kładce prowadźcie rower. Przy wejściu na ścieżkę stoi uschnięta sosna, zwana świętą, ponieważ dawni mieszkańcy Grzęd zawiesili na niej kapliczkę. Już jej wprawdzie tam nie ma, ale dwie inne kapliczki znajdują się na drzewach po obu stronach głównej drogi.

Rezerwat Czerwone Bagno obejmuje obszar bagien i lasów, w których chroni się łoś, jeleń, sarna, wilki. Nie brakuje również ptaków - bielika, orła przedniego, orlika krzykliwego. Z chronionych gatunków roślin na Czerwonym Bagnie rosną: krzew brzoza niska (nie taka niska, bo osiągająca do 2 m), bylina goryczka wąskolistna, rośliny storczykowate kruszczyk błotny, rosiczka okrągłolistna i storczyk szerokolistny, skalnica torfowiskowa będąca gatunkiem wymierającym oraz gniadosz królewski.

Szlak kończy się przy Górze Perewida. Jest ona jednym z kilku wzniesień wydmowych rozdzielających biebrzańskie bagna. Porasta ją las sosnowy, ale znajdziecie też kilka wiekowych dębów. Góra ma wysokość 129,9 m. n.p.m.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top