Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Akwedukt w Fojutowie
Miasto:
Fojutowo 89-504
Województwo:
kujawsko-pomorskie
Współrzędne GPS:
53.721320051335034 / 17.902822494506836
Szlak:
Brda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 143) 4.8 / 10


Opis obiektu:


Na skraju Borów Tucholskich, w Tucholskim Parku Krajobrazowym leży osada Fojutowo z niezwykłym zabytkiem architektury hydrotechnicznej - akweduktem zbudowanym przez pruskich inżynierów w latach 1845-1849. Jest on najdłuższy w Polsce, liczy 75 metrów. Krzyżują się w nim rzeka Czerska Struga i Wielki Kanał Brdy zbudowany przez Prusaków w XIX wieku aby doprowadzić wodę do Łąk Czerskich położonych w Borach Tucholskich. Czerska Struga płynie dołem akweduktu, natomiast Wielki Kanał Brdy górą. Różnica poziomów między nimi to 11 metrów. Aby wykonalne było nawodnienie łąk należało spiętrzyć Brdę, wykopać 30-metrowy rów i wybudować zaporę w Mylofie. Nawodnienie łąk było tak ważne, ponieważ dostarczały siana dla koni wielkiej armii pruskiej. A Bory Tucholskie znajdowały się blisko imperium rosyjskiego, więc ziemie te musiały być dobrze strzeżone i przygotowane na ewentualny atak wroga.

Kanał pierwotnie prezentował się świetnie, ponieważ zbudowano go z kamieni i żółtej cegły połączonych wapnem. Niestety w latach 70. XX wieku do remontu akweduktu użyto płyt żelbetowych, które zniekształciły jego wygląd. Rok 2002 przyniósł częściowe rozwiązanie problemu - płyty pokryto płytkami przypominającymi cegły.

Zachęcamy Was do zwiedzenia akweduktu dzięki wyznaczonej trasie: spacer górą kanału, drewnianym mostkiem, a następnie dołem w tunelu. W pobliżu akweduktu znajduje się drewniana wieża widokowa mierząca 15 m, plac zabaw, a latem czynny jest bar.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top