Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Chata Kaszubska
Miasto:
Brusy-Jaglie 89-632
Województwo:
pomorskie
Telefon:
52 398 32 02
Współrzędne GPS:
53.878894 / 17.694428000000016
Szlak:
Brda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 150) 4.6 / 10


Opis obiektu:


Chata Kaszubska we wsi Brusy-Jaglie nie jest wprawdzie zabytkiem, ale nawiązuje do tradycyjnych budowli kaszubskich i została wybudowana rękami lokalnych rzemieślników. Projekt opracował architekt Jan Sabiniarz z Chojnic, który napisał „Architekturę Borów Tucholskich”, „Architekturę cichego piękna” oraz „Architekturę odchodzącego piękna”.

Chata powstała z drzew, które rosły w XIX-wiecznym parku Sikorskich w Wielkich Chełmach. Dach muzeum pokryto trzciną naturalną, schody zewnętrzne wykonano z naturalnego kamienia, a podłogi z desek sosnowych.

Chata Kaszubska jest regionalnym muzeum, w którym zgromadzono eksponaty przekazane przez miejscowych oraz kolekcje dzieł lokalnych twórców. Jednym z cenniejszych eksponatów jest aparat z początku lat dwudziestych XX wieku pochodzący z pierwszego w Brusach zakładu fotograficznego. Zobaczycie również radio lampowe z PRL-u, kolekcję koszy do szklanek, pierwszy kolorowy telewizor Rubin, łapki na myszy, szczury i lisy...

W Chacie Kaszubskiej odbywają się warsztaty regionalne skierowanie głównie do dzieci, jak malowanie na szkle, kiszenie kapusty, lepienie w glinie.

Teren wokół pięknie zagospodarowano. Zajrzyjcie do ogrodu, gdzie rosną typowe dla Kaszub rośliny. Na terenie znajdują się również dawne maszyny rolnicze.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top