Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Cmentarzysko kurhanowe w Leśnie
Miasto:
Leśno 89-634
Województwo:
pomorskie
Współrzędne GPS:
53.92958817735829 / 17.69373893737793
Szlak:
Brda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 155) 4.6 / 10


Opis obiektu:


Do kręgów kamiennych w Leśnie prowadzi ścieżka lichenologiczno-kulturowa z tablicami informacyjnymi i planem cmentarzyska. Tego wyjątkowego miejsca szukajcie w lesie na południe od wsi Leśno, poniżej jeziora Leśno Dolne.

Pierwszymi mieszkańcami Leśna była ludność kultury łużyckiej, później kultury pomorskiej. Najbardziej znana jest jednak ludność kultury wielbarskiej, utożsamiana ze skandynawskimi Gotami.

Kręgi kamienne były to prawdopodobnie grobowe budowle skandynawskich Gotów, którzy w pierwszych wiekach n. e. przywędrowali na Pomorze. Wybudowali kręgi, aby mieć gdzie chować zmarłych i odprawiać rytuały obrzędowe. W tym miejscu spotykała się również starszyzna. Jest to cmentarzysko kurhanowe, czyli składające się z kurhanów - pod nasypem ziemnym otoczonym kulistymi konstrukcjami umieszczone były groby popielnicowe (w popielnicach składało spalone szczątki). Często wśród szczątków znajdowano również ozdobne elementy stroju czy biżuterię. W kurhanach niekiedy chowano zmarłych niespalonych.

Archeologowie odkryli 57 grobów ludności kultury wielbarskiej, m.in. 13 kurhanów i 15 wieńców kamiennych osadnictwa Gotów. Natrafiono również na 20 grobów skrzynkowych i kilka grobów jamowych i popielnicowych z urnami twarzowymi ludności kultury pomorskiej.

Największy kurhan ma średnicę 26-metrów i składa się z kamiennego kręgu zwieńczonego stelą. Stela jest wyjątkowa, ponieważ obrobiona w taki sposób, że niemalże widać cechy ludzkie, jak nos i łuki brwiowe. Z pewnością pochowano tam kogoś ważnego, jak czarownika lub naczelnika plemienia.

W grobach znaleziono ozdoby, np. srebrna monetę celtycką z terenu Słowacji, amulet w kształcie skarabeusza znad Morza Śródziemnego, rogi do picia, bogato dekorowany pas, żelazny sztylet w pochwie.

Ciekawostka - pomiędzy jeziorem Leśno Dolne a drogą z Leśna do Brus odkryto tzw. długi dom. Długi dom występował w wielu kulturach całego świata (budowali go m.in. wikingowie czy północnoamerykańscy Indianie) i uważany jest za najstarszy typ stałego budownictwa ludów osiadłych.

Jeśli temat Was zaciekawił polecamy skontaktować się z Muzeum historyczno-etnograficznym w Chojnicach (ul. Podmurna 15, 89-600 Chojnice, tel. 52 397 43 92). Polecamy również kupienie opracownia Krzysztofa Walenty "Leśno i mikroregion w okresie rzymskim", w którym autor szczegółowo opisał cmentarzysko grobów książęcych w Leśnie, cmentarzysko kurhanowe oraz historię osady kultury wielbarskiej w mikroregionie leśnieńskim. Krzysztof Walenty jest również autorem opracowania "Leśno i mikroregion w późnej epoce brązu i wczesnej epoce żelaza".

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top