Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Elektrownia Wodna Kujawska
Adres:
ul. Mennica 2a
Miasto:
Bydgoszcz 85-112
Województwo:
kujawsko-pomorskie
Telefon:
58 686 55 55
E-mail:
biuro@mew.pl
Współrzędne GPS:
53.123501 / 17.99862200000007
Szlak:
Brda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 153) 4.7 / 10


Opis obiektu:


Na zabytkowej Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy, w Elektrowni Kujawskiej zgromadzono wyjątkową kolekcję urządzeń technicznych. "Kujawska" nazywa się od Jerzego Kujawskiego, który przez kilkanaście lat prowadził elektrownię. Obecnie jest to firma rodzinna Kujawskich zajmująca się małymi elektrowniami wodnymi.

Budynek powstał w 1896 r. w miejscu młyna wodnego, tzw. kaszarni, a zaadaptowano go na elektrownię w latach 20. XX wieku. Prywatne Muzeum Energetyki powstało w tym miejscu w 2009 r. Zbiory są ogromne. Podziwiać możecie m.in. ponad 300 odbiorników radiowych i telewizyjnych, 3 tys. urządzeń energetycznych z początków XX w. (magnetofony szpulowe, pierwsze komputery...) oraz wiele książek z tej tematyki.

Najstarszy odbiornik radiowy pochodzi z 1924 r. Unikatem jest jednak "jabłuszko", czyli niewielkie radio bez baterii i lamp z 1931 r. oraz duma Muzeum - fonograf patentu Edisona z 1903 r. Z tego ostatniego możecie nawet posłuchać angielskiej kolędy nagranej ponad 100 lat temu. Liczna jest kolekcja żarówek z I poł. XX wieku. I co ciekawe, one nadal działają. Wyjątkowa w kolekcji jest żarówka z niemieckiej łodzi z czasów II wojny światowej.

Małe Elektrownia Wodna Kujawska jest czynna, to znaczy produkuje energię elektryczną, która jest w całości dostarczana do sieci Zakładu Energetycznego w Bydgoszczy. Prywatne Muzeum znajdujące się w budynku to uwidocznienie pasji właściciela, jego hobbistyczna działalność, więc jeśli chcecie zwiedzić Muzeum, skontaktujecie się wcześniej i zapowiedzcie wizytę.


Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top