Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Gołąbek
Miasto:
Gołąbek 89-511
Województwo:
kujawsko-pomorskie
Telefon:
52 334 80 05
E-mail:
tuchola@torun.lasy.gov.pl
Współrzędne GPS:
53.615556 / 17.953611000000024
Szlak:
Brda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 116) 4.5 / 10


Opis obiektu:


Niewielka osada borowiacka Gołąbek położona jest nad rzeką Stążką płynącą w całości przez Tucholski Park Krajobrazowy. Stążka jest dopływem Brdy i jej długość to ok. 20 km.

Gołąbek to osada borowiacka, czyli zamieszkiwali ją Borowiacy Tucholscy stanowiący grupę etniczną pochodzenia kaszubskiego mieszkającą w północno-środkowej części Borów Tucholskich. Do dzisiaj zachowali oni charakterystyczną dla siebie regionalną kulturę wyróżniającą się pieśniami, tańcem, obyczajami, strojem, gwarą a nawet kulinariami i architekturą.

W Gołąbku znajduje się Park dendrologiczny. Zajmuje on prawie 3 hektary, na których rośnie 150 gatunków drzew i krzewów. Do najciekawszych należą: modrzew japoński, leszczyna turecka, cyprysik błotny, żywotnik japoński, brzoza omszona i pęcherznica kalinolistna. Spacer po Parku ułatwiają wytyczone alejki, ustawione ławeczki, tablice informacyjne. Postawiono nawet pomost na zabagnionym terenie. Nad stawem w Parku znajduje się również punkt widokowy oraz tzw. letnia klasa, drewniany budynek, gdzie odbywają się zajęcia terenowe.

Przespacerujcie się ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną "Jelenia Wyspa", która przebiega przez rezerwat przyrody "Bagna nad Stążką". Charakterystyczne obszary na tym terenie to torfowiska oraz bory sosnowe. Ścieżka liczy 3,5 km i znajduje się na niej 10 przystanków: Rzeka Stążka, Naturalne odnowienie lasu, Torfowisko, Ptasia remiza, Bagna nad Stążką, Paśniki dla zwierzyny leśnej, Las naturalny, Ochrona lasu przed owadami, Drzewa doborowe oraz Mrowisko.

Skontaktujecie się z Nadleśnictwem Tuchola, jeśli chcecie zorganizować wcześniej ognisko - przy wejściu na ścieżkę znajduje się miejsce na ognisko.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top