Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Górnicza Wioska
Adres:
ul. Świerkowa 5
Miasto:
Piła-Młyn 89-520
Województwo:
kujawsko-pomorskie
Telefon:
664 778 810
E-mail:
buko@las.pl
Współrzędne GPS:
53.507370537931145 / 17.880635261535645
Szlak:
Brda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 146) 4.8 / 10


Opis obiektu:


Kopalnia w północnej Polsce? Nietypowe, ale prawdziwe. W Pile powstała nawet wioska tematyczna Górnicza Wioska. A skąd taki pomysł i skąd tu kopalnie? To po kolei.

Piła to kujawsko-pomorska wieś z tradycjami górniczymi położona nad rzeką Brdą. Jej mieszkańcy i okolicznych wiosek wydobywali węgiel brunatny metodą głębinową w latach 1850-1892. Z kolei od początku XX wieku do II wojny światowej wydobycie odbywało się na większą skalę, ponieważ zajęli się nim niemieccy i polscy przemysłowcy. Kopalni funkcjonowało sześć: Buko, Olga, Montania, Aleksandra, Teresa i Zofia. Do naszych czasów najlepiej zachowała się Kopalnia Montania. Jej nazwa pochodzi od niemieckiej firmy Montangesellschaft, która rozpoczęła tam wydobycia. Kopalnia zakończyła eksploatację węgla około roku 1939. Rocznie wydobywała go ok. 10 tys. ton.

Stworzona wioska tematyczna rozwija się znakomicie. W swojej ofercie posiada Wesele Sztygara - możecie wziąć udział w borowiacko-śląskiej biesiadzie podczas tradycyjnego wesela sprzed 100 lat. Przespacerujcie się ścieżką przyrodniczo-historyczną, która pozwoli Wam poznać historię górnictwa oraz przyrodę Borów Tucholskich. Do zwiedzania przygotowano Kopalnię Montania - głębokość wejścia do sztolni-korytarza wydobywczego wynosi ok. 6 metrów. W ofercie Górniczej Wioski w Pile jest również gra terenowa poszukiwanie skarbu "Kuferka Wilhelma Krugera". Stworzono interaktywną makietę Wioski sprzed 100 lat. Na dzieci czeka XIX-wieczny plac zabaw! Na nim maluchy sprawdzą się w toczeniu felgi, zbijaku, labiryncie kulkowym, czy w strzelaniu z procy do puszek. Wszystkim polecamy Ścieżkę Bosego Antka - spacer po szyszkach, węglu, mchu, kamieniach... Wyjątkowe doznania gwarantowane. Odwiedźcie też Wiejską zagrodę, by poznać zwierzaki żyjące w Górniczej Wiosce.

Górnicza Wioska w Pile zaprasza grupy zorganizowane od kwietnia do grudnia, a turystów indywidualnych od maja do września.


Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top