Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Jezioro Charzykowskie
Województwo:
pomorskie
Współrzędne GPS:
53.777448088 / 17.50134085700006
Szlak:
Brda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 236) 5.1 / 10


Opis obiektu:


Jezioro Charzykowskie to jezioro rynnowe, znajduje się w województwie pomorskim w powiecie chojnickim - gmina Chojnice.

Według Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych ten zbiornik wodny nazywany jest Jeziorem Charzykowskim. Na niektórych mapach topograficznych możemy zauważyć, że nazwa tego jeziora, to nie Jezioro Charzykowskie, a Jezioro Łukomie.

Jezioro ma blisko 1400 ha powierzchni, jego długość wynosi około 9,5 km, z kolei jego szerokość waha się w granicach od 0,4 km do 2,1 km. Maksymalna głębokość Jeziora to 30,5 m, jego średnia głębokość wynosi około 10 metrów. Pod względem wielkości, jest to 12 jezioro w kraju. Woda w Jeziorze Charzykowskim zaliczana jest do II klasy czystości - według badań z 2003 roku. Linia brzegowa Jeziora jest wyjątkowo dobrze rozwinięta, ma ponad 32 kilometry długości. Na samym jeziorze znajdują się dwie małe wyspy. Brzeg jeziora jest raczej zalesiony, są raczej niskie, znajduje się tutaj wiele ciekawych plaż.

Jezioro zasila kilka rzek: Brda, Czerwona Struga, Struga Jarcewska, Struga Siedmiu Jezior. Rzeka, która wypływa z jeziora, to Brda (miejscowość Małe Swornegacie - przepiękny szlak kajakowy! W środkowej części jezioro zasila Czerwona Struga, z kolei od strony południowej uchodzi mały strumyczek, który płynie od strony Chojnic.

W okresie letnim nad Jeziorem odbywa się masa różnego rodzaju imprez: przegląd piosenek żeglarskich, regaty - jednym słowem imprezy związane głównie z tematyką żeglarską.

Jezioro Charzykowskie odwiedzane jest także poza okresem letnim. Linia brzegowa, która tutaj jest świetnie rozwinięta, otocznie przyrody (ogrom lasów), czy powierzchnia jeziora sprawiają, że sporo turystów przyjeżdża w to miejsce także poza okresem wakacyjnym.

Jeśli jesteś wędkarzem, to wiedz, że Jezioro Charzykowskie jest bardzo popularne wśród wędkarzy. Występuje tutaj wiele węgorzy, wystarczy tylko poszukać mulistych zatok, czy płycizn, które są muliste. W okresie jesiennym oraz zimowym można zasadzić się tutaj na miętusa, który występuje tutaj także w znacznej ilości. Znajduje się tutaj także wiele innych gatunków ryb: leszcze, płocie, liny, okonie, szczupaki krąpie, czy jazgarze. Do łowienia ryb na tym jeziorze warto używać sztucznych przynęt, z tego co mówią wędkarze, to świetnie się tutaj sprawdzają.

Nad samym Jeziorem Charzykowskim lub w pobliżu znajduje się bardzo wiele ciekawych miejscowości oraz osad turystycznych. Jedną z większych miejscowości, która się tutaj znajduje jest miejscowość Charzykowy, które leży na południu Jeziora Charzykowskiego. Dodatkowo znajdują się tutaj inne miejscowości turystyczne: Małe Swornegacie, Bachorze oraz Funka. Miejscowość Charzykowy to centrum sportów wodnych, uprawia się tutaj takie sporty jak żeglarstwo, czy bojery. Z tego co wiadomo, to już w 1922 roku założono tutaj klub żeglarski - prawdopodobnie był to pierwszy klub żeglarski w całej Polsce. To tutaj także swoją siedzibę ma dyrekcja Parku Narodowego, który nazywa się Bory Tucholskie. Niegdyś mieścił się tutaj przepiękny zamek krzyżacki, aktualnie miejsce w którym stał zamek jest punktem widokowym. Miejsce to cieszy się szczególnym zainteresowaniem!

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top