Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Jezioro Kosobudno
Województwo:
pomorskie
Współrzędne GPS:
53.834661025 / 17.64249801599999
Szlak:
Brda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 304) 5.2 / 10


Opis obiektu:


Jezioro Kosobudno jest jeziorem rynnowym, które jest położone na Równinie Charzykowskiej. Dokładnej jezioro znajduje się na terenie Borów Tucholskich – Powiat Chojnicki – woj. Pomorskie. Lustro akwenu jest położone na wysokości 119 m n.p.m. Jezioro łączy się z rynną rzeki Brdy z jeziorem Dybrzyk, a następnie poprzez małą wąską strugę łączy się z Jeziorem Trzemeszno. To właśnie tutaj przepływa przepiękny szlak kajakowy Brda. Powierzchnia jeziora wynosi około 56 ha, średnia głębokość jeziora to 5 metrów, a maksymalna głębokość jeziora, to 8 metrów. Przy samym jeziorze znajduje się miejscowość o nazwie Czernica. Jezioro Kosobudno na niektórych mapach nawet nie jest zaznaczone jako odrębne jezioro. Jezioro jest pierwszą częścią sporego zbiornika wodnego od strony miejscowości Męcikał.

Jezioro Kosobudno, które położone jest na Kaszubach to bardzo piękne i czyste jezioro. Wśród turystów cieszy się ogromną popularnością. Baza turystyczna w tych okolicach jest raczej słabo rozwinięta, dzięki temu turyści, którzy odwiedzają to miejsce mogą się cieszyć spokojem. Woda w jeziorze Kosobudno jest krystalicznie czysta, do tego stopnia, że żyją w nim nawet raki. Ekipa jednego z portali internetowych odwiedziła jezioro w 2012 roku i został on uznany przez nich za bardzo czysty akwen.

Dzięki temu, że jezioro jest połączone z innymi akwenami przy pomocy bardzo długich połączeń – rewelacyjnie się tutaj pływa kajakami, turyści są zachwyceni. To właśnie przez Jezioro Kosobudno przepływa szlak kajakowy Brda – nasza firma zajmuje się organizacją spływów kajakowych na tym szlaku (jeśli chcesz przeczytać więcej na ten temat, to odwiedź linki, które znajdują się w menu u góry po lewej stronie). Jeśli nie lubisz się męczyć i machać wiosłem, to popływaj sobie żaglówką, łodzią, deską windsurfingową, czy rowerem wodnym. Nad jeziorem znajduje się przystań, tutaj możesz przycumować swój sprzęt.

Informacja dla wędkarzy, właścicielem jeziora jest Gospodarstwo Rybacie w Charzykowych, to właśnie tutaj można wykupić pozwolenie na wędkowanie na tym jeziorze. Pozwolenie na wędkowanie jest ważne tylko z kartą wędkarską. Można tutaj łowić wszystkie gatunki ryb od świtu do zmierzchu.

Jeśli lubicie Państwo szlaki spacerowe, to nie ma ich tutaj zbyt wiele lub są bardzo dzikie, gdzie warunki są delikatnie mówiąć ekstremalne. Do spacerowania nadaje się północna część jeziora – można tutaj spacerować wzdłuż północnego brzegu akwenu, aż do jeziora Dybrzyk.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top