Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego
Adres:
Swornegacie 31
Miasto:
Swornegacie 89-608
Województwo:
pomorskie
Telefon:
52 398 11 25
E-mail:
gok@gokchojnice.pl
Współrzędne GPS:
53.86 / 17.499166999999943
Szlak:
Brda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 161) 4.8 / 10


Opis obiektu:


W Zaborskim Parku Krajobrazowym, nad rzeką Brda i jeziorem Karsińskim, w historycznej krainie Kaszuby leży wieś o całkiem humorystycznej nazwie Swornegacie (co nam kojarzy się niesfornymi gaciami). A ta nietypowa nazwa pochodzi od kaszubskich słów: swora - warkocz z korzeni sosnowych używany do gacenia, czyli umacniania brzegów jezior. W Swornegaciach znajduje się Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego - centrum kultury regionalnej. Jakie tam organizowane są kiermasze i jarmarki rękodzieła ludowego Kaszub... Szczerze polecamy!

Sam budynek jest piękny - drewniany, kryty trzcinową strzechą. Mimo że nie zabytkowy, bo powstał w 2005 r., wygląda niczym zabytek z kaszubskiej wsi. Przed nim malutkie kwietne ogródki, na parapetach zewnętrznych i w środku donice z kwiatami. W 2006 r. w ramach projektu „Nowe polskie sady dawnych odmian” teren wokół obsadzono drzewami owocowymi - jabłoniami, śliwami i czereśniami.

W środku znajduje się izba regionalna z wystawą przedmiotów używanych dawniej przez Kaszubów w chałupach i na roli oraz z tymi całkiem współczesnymi, ale również tradycyjnymi, ludowymi stworzonymi przez miejscowych rękodzielników. Wśród zabytkowych sprzętów obejrzycie magielnice, tary do prania, brony, pługi, cepy... Zachęcamy Was do kupienia swojej drugiej połówce \"Gaci Swornych\". Kto nie doceniłby takiego prezentu wręczonego z przymrużeniem oka? Na piętrze organizowane są wystawy fotograficzne, malarskie i rzeźbiarskie kaszubskich artystów.

W Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego organizowane są warsztaty, np. z pieczenia chleba tradycyjnymi metodami - pod wiatą przy Domu wybudowano piec chlebowy. Zajrzyjcie też do punktu informacji turystycznej, który mieści się w budynku.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top