Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Krzyż Napoleoński
Adres:
Park Narodowy Bory Tucholskie
Miasto:
Bachorze 89-606
Województwo:
pomorskie
Telefon:
52 3­9 88 397
E-mail:
sekretariat@pnbt.com.pl
Współrzędne GPS:
53.789722 / 17.520555999999942
Szlak:
Brda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 156) 4.6 / 10


Opis obiektu:


Podczas wędrówki po Parku Narodowym Bory Tucholskie zachęcamy Was do odszukania Krzyża Napoleońskiego, a raczej dwóch krzyży, a nawet i trzech. Historia ich wszystkich jest niezwykle ciekawa.

W 1812 r. przez Bory Tucholskie w drodze na Moskwę przechodziły wojska napoleońskie, w skład których wchodzili również polscy żołnierze-legioniści. Zatrzymali się oni we wsi Bachorze, a mieszkańcy byli im przychylni. Mieli nadzieję na pokonanie przez Napoleona Imperium Rosyjskiego. Pomyślność wyprawy powierzono Bogu. Żołnierze razem z miejscowymi chłopami wyciosali krzyż z sosny, których w Borach Tucholskich jest dostatek. Wykonano z blachy figurkę Chrystusa i ustawiono gdzie? Właśnie niestety nie wiadomo gdzie. Wiadomo natomiast, że II wojna światowa nie obeszła się z nim łaskawie. Przeleżał w złych warunkach kilkanaście lat, przez co z ponad 5-metrowego krzyża pozostała połowa. W 1980 r. krzyż przeniesiono na obszar Parku Narodowego Bory Tucholskie. W 2009 r. został poddany renowacji i planowano ustawienie go w Centrum Edukacyjno-Przyrodniczym w Chocińskim Młynie, jednak tak się nie stało. Krzyż nadal nie jest dostępny dla turystów.

Wykonano również replikę krzyża z zamiarem postawienia jej we wsi Bachorze. Niestety z powodu niechęci mieszkańców wsi krzyż stanął za wsią, przy drodze do Swornychgaci na niewielkim wzgórzu (obecnie po konserwacji stoi przy ścieżce dydaktycznej Piła Młyn). Ostatecznie i w Bachorzu udało się z czasem postawić kolejną replikę. Uda się Wam odszukać 2 krzyże, szkoda że trzeci, autentyczny, nie jest dostępny dla nikogo innego, poza leśnikami.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top