Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Muzeum Borów Tucholskich
Adres:
ul. Podgórna 3
Miasto:
Tuchola 89-500
Województwo:
kujawsko-pomorskie
Telefon:
52 334 21 89
E-mail:
muzeum@tuchola.pl
Współrzędne GPS:
53.58725 / 17.863943999999947
Szlak:
Brda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 155) 4.8 / 10


Opis obiektu:


Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi znajduje się w zabytkowym 4-kondygnacyjnym budynku, przypominającym spichlerz, z przełomu XIX i XX wieku. Muzeum nie ma do swojej dyspozycji wielkiej przestrzeni, ale ekspozycje historyczne, etnograficzne i przyrodnicze są bardzo dobrze przygotowane i z pewnością Was zaciekawią.

Uwagę przykuwają 2 makiety, które znajdują się na parterze - makieta średniowiecznej Tucholi i druga, Rynku Tucholskiego z lat 20. XX w. Na parterze zobaczycie dwuizbową Chatę Borowiacką wyposażoną w dawne sprzęty gospodarstwa domowego, jak kierzynka do wyrabiania masła, kołowrotek czy magiel. Borowiacy Tucholscy byli grupą etniczną pochodzenia kaszubskiego, którzy mieli własną gwarę (borowiacką) i zwyczaje regionalne (pieśni, taniec, strój, kuchnia, architektura). Regionalista Julian Rydzykowski tak pisał o Borowiakach: "Życie wśród cichych Borów nie sprzyja rozwojowi życia towarzyskiego. Borowiak stał się małomówny, ostrożny i nieufny. Nie znaczy to, że nie znajdziemy w Borach gościnnych progów. Szukający pomocy nie opuszcza borowiackich gospodarstw zawiedziony." Z kolei dr Kazimierz Karasiewicz w swojej pracy „Bory Tucholskie” podkreśla umiłowanie wolności wśród Borowiaków "Lud sam kocha wolność i niezależność. Na piaskach Borów Tucholskich nie zaznał poddaństwa, siedzi od wieków na swych zagrodach. Nie całuje nikogo w rękę; widać w Borowiaku dumę, pewność siebie i szacunek dla własnej osoby."

Na I piętrze Muzeum Borów Tucholskich prezentowana jest wystawa czasowa, często fotograficzna lub malarska. II piętro poświęcone jest przyrodzie Borów Tucholskich i dawnym zawodom oraz narzędziom potrzebnym do ich wykonywania. Prezentowane są m.in. zawody leśnika, rybaka, pszczelarza, stolarza czy kowala.


Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top