Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Muzeum historyczno-etnograficzne w Chojnicach
Adres:
ul. Podmurna 15
Miasto:
Chojnice 89-600
Województwo:
pomorskie
Telefon:
52 397 43 92
E-mail:
muzeum@chojnicemuzeum.pl
Współrzędne GPS:
53.695333 / 17.55927799999995
Szlak:
Brda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 156) 4.7 / 10


Opis obiektu:


Muzeum historyczno-etnograficzne w Chojnicach powstało jeszcze przed II wojną światową, w 1932 r. Muzeum nosi imię Juliana Rydzykowskiego, który był jego pierwszym kierownikiem i ofiarodawcą zbiorów etnograficznych z Kaszub (niestety podczas wojny zostały one zniszczone). Pracował jako kupiec, był regionalistą i działaczem społeczno-kulturalnym (m.in. kierował amatorskim zespołem teatralnym oraz założył chojnicki oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego).

Pierwotnie Muzeum mieściło się w Domu Schreibera w centrum Chojnic. Po wojnie Muzeum przeniesiono do ratusza, aby ostatecznie 2 lata później umieścić je w zabytkowej Bramie Człuchowskiej wraz z zespołem basztowym. Mury obronne z basztami obraz Brama Człuchowska pochodzą z II poł. XIV w. Łącznie jest to 6 zabytkowych obiektów: Brama Człuchowska, Baszta Wronia, Baszta Szewska, Dom Szewski, Dom na Murach, Baszta Kurza Stopa oraz w dwóch dodatkowych obiektach w Chojnicach przy ul. Drzymały 5 oraz w Odrach.

Brama Człuchowska udostępnia turystom 5 kondygnacji z ekspozycjami - 4 to wystawy stałe (archeologia, etnografia, historia, sztuka), natomiast 5. jest czasowa. Baszta Wronia służy jako pomieszczenia administracyjne oraz pracownia grafiki komputerowej. W Baszcie Szewskiej mieści się biblioteka muzealna i czytelnia. Dom Szewski służy jako magazyn zbiorów muzealnych, Dom na Murach jako działowe pracownie merytoryczne, a Kurza Stopa jest wykorzystywana na wystawy czasowe. W mieszkaniu kolekcjonera Albina Makowskiego przy ul. Drzymały 5 mieści się stała ekspozycja historyczno-regionalna z wystrojem mieszczańskiego wnętrza z pocz. XX w. Z kolei przy ul. Długiej 2 (zaraz przy rezerwacie archeologicznym) mieści się stała ekspozycja archeologiczno–przyrodnicza - Kręgi Kamienne w Odrach.

Na wystawach stałych Muzeum historyczno-etnograficznego w Chojnicach zobaczycie m.in. zabytki archeologiczne z brązu, eksponaty etnograficzne prezentujące materialne dziedzictwo Kaszub Południowych oraz zbiory sztuki sakralnej regionu.

W Muzeum organizowane są warsztaty i lekcje muzealne, można kupić publikacje (polecamy dwa tomy opracowania archeologicznego poświęconego pradziejowej historii Leśna k. Chojnic "Leśno i mikroregion w późnej epoce brązu i wczesnej epoce żelaza" i "Leśno i mikroregion w okresie rzymskim" Krzysztof Walenta).

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top