Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Adres:
ul. Gdańska 4
Miasto:
Bydgoszcz 85-006
Województwo:
kujawsko-pomorskie
Telefon:
52 585 99 66
E-mail:
muzeum@muzeum.bydgoszcz.pl
Współrzędne GPS:
53.124444 / 18.002778000000035
Szlak:
Brda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 153) 4.6 / 10


Opis obiektu:


Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zostało założone 5 lat po zakończeniu I wojny światowej, jednak początki gromadzenia pamiątek i informacji dotyczących historii miasta i okolicy datuje się na 1880 r. kiedy to rozpoczęło działalność Towarzystwo Historyczne Obwodu Nadnoteckiego.

Podczas II wojny światowej wiele muzealnych zbiorów udało się ocalić ukrywając je m.in. w kolumnach i filarach kościołów. W latach 1943-1944 w obawie przed bombardowaniami przewieziono zbiory do okolicznych majątków ziemskich. Po wojnie niewiele z eksponatów ocalało, zostały zniszczone lub skradzione. Muzeum straciło 58 skrzyń z zabytkami archeologicznymi, 5 skrzyń ze zbiorami afrykanistycznymi, ponadto militaria, wyroby rzemiosła artystycznego, numizmaty i inne cenne eksponaty w ilości niemożliwej do ustalenia.

Po wojnie, w 1946 r. otwarto Muzeum w nowym budynku i nadano mu imię Leona Wyczółkowskiego, polskiego malarza, grafika i rysownika. Wyczółkowski od 1922 r. związany był z Pomorzem, często bywał w Bydgoszczy, gdyż mieszkał w dworku pod miastem. W 1924 r. podarował Muzeum Miejskiemu w Bydgoszczy swoje prace.

Obecnie Muzeum dysponuje ogromnymi zbiorami ulokowanymi w kilku miejscach w mieście: głównym budynku przy ul. Gdańskiej 4, w dawnym spichrzu przeładunkowym i magazynie zbóż przy ul. Mennica 2, w kamienicy przy ul. Mennica 4, w trzech spichrzach przy ul. Grodzkiej, Czerwonym Spichrzu przy ul. Mennica 8a, budynku przy ul. Mennica 7 oraz w Exploseum przy ul. Alfreda Nobla.

W Muzeum funkcjonuje 9 działów: Sztuki Polskiej, Leona Wyczółkowskiego, Archeologiczny, Historii, Gabinet Numizmatyczny, Dział Grafiki, Etnografii, Muzyczny i Architektury Przemysłowej. Będziecie potrzebowali co najmniej kilku dni, aby poznać wszystkie eksponaty zgromadzone tam. Szczególnie polecamy Wam Explosum z Działem Historii Techniki. Explosum to kompleks siedmiu budynków pofabrycznych, połączonych siecią wąskich tuneli i korytarzy. Miejsce mroczne nie tylko ze względu na wygląd, ale również historię. Przymusowo pracowało tam ok. 40 tys. robotników, jeńców wojennych oraz więźniów.


Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top