Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Opactwo Cystersów w Koronowie
Adres:
u. Bydgoska 25
Miasto:
Koronowo 86-010
Województwo:
kujawsko-pomorskie
Współrzędne GPS:
53.309069 / 17.93507199999999
Szlak:
Brda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 149) 4.5 / 10


Opis obiektu:


Opactwo Cystersów w Koronowie zbudowane zostało w 1289 r. Działało do 1819 r. Obecnie jest to bazylika mniejsza pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Cystersi to katolicki zakon przybyły do Polski z Francji w poł. XII wieku. Cystersi byli cenieni przez szlachtę i arystokrację, a nawet samego władcę jako zakon kulturotwórczy. Wpłynęli znacząco na rozwój nie tylko kultury, ale też gospodarki. Byli inicjatorami zakładania kuźni wodnych, budowy młynów i browarów...

Kiedy w 1283 r. Krzyżacy zniszczyli znajdujący się w Byszewie klasztor cystersów, zakonnicy przenieśli swoją siedzibę do wsi Śmiewce, która z czasem od nazwy Opactwa Coroa S. Marie zmieniła się w miasto Koronowo. Przywilej lokacyjny nadał Opactwu król Kazimierz Wielki w 1368 r. Rozwijało się ono znakomicie m.in. dzięki kolejnym przywilejom - targowemu i organizacji dwóch jarmarków rocznie. Z czasem Opactwo rozrosło się do 50-ciu wsi. Jego rozwój zahamowała wojna z Krzyżakami w 1410 r. Odbyła się bitwa pod Koronowem i mimo że wygrały ją wojska polskie cystersi musieli opuścić Opactwo. W 1414 r. Krzyżacy zburzyli Koronowo. Opactwa nie oszczędziła również wojna husycka z 1433 r. Po wojnie trzynastoletniej nastał czas spokoju, jednak kolejne dzieje historii nie były łatwe, m.in. nadszedł potop szwedzki, wojna północna i I rozbiór Polski, kiedy zakon skasowały władze pruskie. Od 1819 r. w klasztorze znajdowało się więzienie.

Klasztor zbudowany został w stylu gotyckim, jednak we wnętrzu widać też styl barokowy, a to za sprawą przebudowań. Wyposażenie kościoła jest imponujące i przebogate. Zarówno elementy architektoniczne, jak i wystrój robią wrażenie. Sklepienie pokryte jest bogatą dekoracją stiukową. Zwróćcie uwagę na ołtarz główny, stalle, rokokowy chór, ambonę.

Nie można zwiedzić pałacu opata i zabudowań klasztornych, ponieważ budynki te zajmuje zakład karny.

Nie opuśćcie Koronowa nie zobaczywszy również kościoła św. Andrzeja z lat 1382-1396 oraz synagogi z 1856 r., w której mieści się obecnie klub sportowy. Zachował się cmentarz żydowski założony w 1817 r.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top