Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Park Ludowy im. Wincentego Witosa w Bydgoszczy
Adres:
ul. Jagiellońska
Miasto:
Bydgoszcz 85-001
Województwo:
kujawsko-pomorskie
Współrzędne GPS:
53.124444 / 18.013056000000006
Szlak:
Brda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 150) 4.8 / 10


Opis obiektu:


Park Ludowy im. Wincentego Witosa w Bydgoszczy jest miejskim parkiem znajdującym się w centrum miasta. Założono go w 1953 r., a mieści się na 6,42 hektarach.

Kontrowersje może budzić jego położenie - w miejscu dawnego cmentarza Ewangelickiej Gminy Zjednoczonej (zwanego później Staroewangelickim), który był najstarszym (pochodzi z 1778 r.) i największym cmentarzem w Bydgoszczy. Na jego terenie znajdował się dom zarządcy, kostnica, kaplica cmentarna, murowany parkan z kutymi bramami wjazdowymi. Na cmentarzu pochowano wiele osób zasłużonych dla miasta, głównie niemieckiego pochodzenia, natomiast Ci polskiego pochodzenia chowani byli na innym cmentarzu - katolickim cmentarzu Starofarnym. W 1945 r. cmentarz Staroewangelicki zamknięto, likwidację przeprowadzono w latach 1951-1952, natomiast ekshumacja trwała dłużej, bo do 1956 r. Likwidacji niestety nie przeprowadzono prawidłowo. Zniszczono wiele zabytkowych nagrobków, rzeźb, grobowców, m.in. grobowiec rodziny fabrykantów Carla i Wilhelma Blumwe. Ocalała na szczęście ogromna kopia rzeźby Chrystusa Zbawiciela Berthela Thorwaldsena z Kopenhagi, która zdobi obecnie skwer przed kościołem Zbawiciela w Bydgoszczy. Ocalał również stary drzewostan na cmentarzu. Podziwiać możecie też 5 pomników przyrody. Dzięki podjętej inicjatywie w 2007 r. zamieszczono obelisk, który upamiętnia dawny cmentarz.

Na terenie Parku zbudowano Pałac Młodzieży (placówkę oświatowo-wychowawczą), bloki mieszkalne oraz budynek, gdzie obecnie znajduje się kawiarnia oraz Automobilklub Bydgoski. Nie brakuje oczywiście alejek spacerowych, placów zabaw, fontann, są również korty tenisowe. Dawniej na terenie Parku Ludowego w Bydgoszczy znajdował się amfiteatr, zwany przez bydgoszczan muszlą koncertową, jednak ze względu na zły stan techniczny rozebrano go w 2016 r.

Temat cmentarzy w Bydgoszczy jest niezwykle ciekawy tym bardziej, że miejsc gdzie chowano zmarłych w XIX i XX wieku było w Bydgoszczy ok. 50. Dzisiaj można znaleźć ślady po ok. 30. Nie ze wszystkich dawnych cmentarzy ekshumowano szczątki, więc nadal pełnią swoją rolę mimo, że nad grobami życie trwa i postawiono obiekty niestosowne do miejsca. Byle ocalała pamięć...Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top