Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Ptasia Wioska w Adamkowie
Adres:
Adamkowo 1
Miasto:
Kęsowo 89-506
Województwo:
kujawsko-pomorskie
Telefon:
694 521 672
E-mail:
renata.borowiecka@gmx.net
Współrzędne GPS:
53.514167 / 17.698333000000048
Szlak:
Brda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 142) 4.5 / 10


Opis obiektu:


Przyjeżdżajcie, idźcie w krzaki, obejrzyjcie sobie ptaki... - taka jest dewiza Ptasiej Wioski w Adamkowie. Nas przekonuje. Cały projekt to społeczna inicjatywa, która wspiera rozwój wsi oraz całego regionu. Oby takich więcej.

Wioska tematyczna w swojej ofercie skupia się na walorach przyrodniczych, co nie jest trudne dzięki umiejscowieniu w Borach Tucholskich. Skorzystać możecie ze ścieżki ornitologicznej, Alei im. Leona Wyczółkowskiego, Ścieżki mówiących kamieni, trasy nordic walking, plenerów malarskich i rzeźbiarskich, warsztatów plastycznych, usługi przewodnika, bazy noclegowej, plenerowego Muzeum Ptaka. To rzeczy najważniejsze, ale projekt rozwija się z każdym rokiem, więc nie wiadomo, czym zadziwi turystów w kolejnym sezonie letnim.

Miejsce jest inspirujące. Muzeum Ptaka spodoba się ludziom lubiących sztukę. Pod gołym niebem stoją wielkoformatowe rzeźby przedstawiające głównie ptaki. Podziwiać możecie m.in. żurawia, kolibra i sowę. Możecie zapisać się na warsztaty plastyczne bądź rzeźbiarskie i spróbować stworzyć coś samodzielnie.

Ścieżka ornitologiczna pozwala poznać niemal wszystkie gatunki ptaków z regionu. Zaczyna się przy rzeźbie żurawia. Na żywo zobaczyć go można m.in. na łąkach w dolinie rzeki Kamionki. Ścieżka prowadzi przez wieś, gdzie spacer wśród rzeźb uprzyjemniają śpiewy prawdziwych ptaków. Następnie do Alei Leona Wyczółkowskiego, a dalej do lasu. Wspomnianą wcześniej łąkę, na której jesienią zlatują się żurawie, również zobaczycie na żywo. Najwięcej różnych gatunków ptaków zaobserwujecie na podmokłej zadrzewionej i zakrzewionej łące na zachód od rzeki: bociana białego, żurawia, pokląskwę, słowika szarego, 2 gatunki pokrzewek, gąsiorka. Ścieżka prowadzi następnie na krawędź doliny Kamionki, gdzie wprawdzie ptaków niewiele, ale sam teren jest malowniczy. Na zachodnim krańcu murawy znajduje się miejsce widokowe idealne do obserwowania ptaków łąk i pastwisk. Polna droga, a następnie aleja zaprowadzi Was do Adamkowa.

A skąd wzięło się nazwisko Leona Wyczółkowskiego w tej malutkiej wsi? Był on malarzem i grafikiem, który przyjeżdżał do Adamkowa aby utrwalać przyrodę m.in. stare dęby i aleje klonowe. W 2009 r. stary drzewostan został objęty ochroną prawną. Drzewa i aleja zostały oznakowane, a Aleja otrzymała imię Leona Wyczółkowskiego.

A jeśli marzą się Wam warzywa prosto z grządki, owoce prosto z sadu, jaja wiejskie od szczęśliwych kur albo mleko od równie szczęśliwych krów, to Wioska w Adamkowie służy pomocą. W całorocznym domu możecie przenocować pod dachem, a w sadzie pod chmurką, albo w namiocie. Możliwa jest przejażdżka wozem konnym, połów ryb w stawie, czy wieczorne grillowanie wśród odgłosów przyrody. Przyrody i atrakcji w Adamkowie Wam nie zabraknie.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top