Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Rezerwat Przyrody Przytoń
Województwo:
pomorskie
Współrzędne GPS:
53.833975556 / 17.198498012000073
Szlak:
Brda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 304) 5.3 / 10


Opis obiektu:


Rezerwat przyrody Przytoń powstał w 1984 roku. Jest to najmłodszy, a zarazem bardzo często odwiedzany przez wielu turystów rezerwat w Nadleśnictwie Niedźwiady. Jest on położony na terenie województwa pomorskiego, powiat Człuchów, gmina Przechlewo. Ma powierzchnię 19,57 ha.

Rezerwat został utworzony w celu ochrony buczyny, która rośnie na skarpie rzeki Brdy - to tutaj znajduje się ogromny las przepięknych buków, który ma ponad 200 lat. Od strony wschodniej granicę rezerwatu wyznacza właśnie rzeka Brda, która jest przepięknym szlakiem kajakowym - to właśnie ten odcinek (graniczący z rezerwatem) jest najtrudniejszym odcinkiem szlaku kajakowego ze względu na masę przewalonych drzew, które znajdują się na szlaku. Warto wspomnieć, że nasza firma As-Tour organizuje spływy kajakowe na tym właśnie szlaku!

Jest to najbardziej atrakcyjny odcinek szlaku kajakowego rzeki Brdy, dlatego prawie wszyscy turyści podziwiają rezerwat z poziomu swoich kajaków. Jeśli ktoś jest bardzo spostrzegawczy, to z poziomu swojego kajaku zauważy, że rośnie tutaj wiele przepięknych roślin, np. wawrzynek wilcze łyko, paprotka zwyczajna oraz marzanka wonna. Mimo to największe walory kryje w sobie górna część lasu! Rosną tutaj ogromne buki oraz sosny, które robią ogromne wrażenie - mają ponad 200 lat. Ogromne pnie drzew, które zamierają nie są zagospodarowane przez człowieka. To właśnie na nich rosną nowe drzewa oraz rozwijają się różnego rodzaju grzyby oraz rozwijają się zwierzęta, które są zależne od rozkładających się roślin. Oprócz walorów przyrodniczych można dostrzec tutaj walory estetyczne, które będą niezapomniane dla osób, które mieszkają w mieście.

Masa powalonych przez bobry drzew, które leżą na trasie spływu kajakowego są ogromnym utrudnieniem dla kajakarzy. Kajakarze, którzy są nowicjuszami mają spore problemy z ominięciem przeszkód na trasie. Mimo wszystko okazuje się, ze wcale nie jest tak źle, ominięcie przeszkód wcale nie jest takie trudne i z czasem nawet Ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z kajakami są zadowoleni.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top