Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Równina Charzykowska
Województwo:
pomorskie
Współrzędne GPS:
53.851989929 / 17.559705724999958
Szlak:
Brda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 211) 5.2 / 10


Opis obiektu:


Nazwa równiny pochodzi od wsi Charzykowy, która położona jest nad Jeziorem Charzykowskim. Równina Charzykowska, to obszar o powierzchni 2405 kilometrów kwadratowych zbudowany głównie z piasków rzecznolodowcowych. Położona jest w woj. Pomorskim, w górnym dorzeczu szlaku kajakowego Brda! Od strony zachodniej graniczy z doliną Gwdy, od południa z Pojezierzem Krajeńskim, a od strony północnej z Pojezierzem Bytowskim.

Występuje tutaj wiele jezior, które wypełniają zagłębienia wytopiskowe. Największe jest Wielimie, które ma 19 kilometrów kwadratowych, Wdzydze, które ma powierzchnię 15 kilometrów kwadratowych oraz Charzykowskie, które posiada 13,5 kilometrów kwadratowych powierzchni. Najgłębsze tutaj jest Jezioro Wdzydze, aż 68 metrów głębokości oraz Jezioro Wielimie 5,5 ,metra głębokości - są to jeziora rynnowe, polodowcowe.

Jeziora Równiny Charzykowskiej - znajduje się tutaj kilkadziesiąt zbiorników wodnych, np. Jezioro Kruszyńskie, Jezioro Czyste, Jezioro Dywańskie, Jezioro Kiedrowickie, Jezioro Łowne, Jezioro Łąckie, Jezioro Parzyńskie, Jezioro Somińskie, Jezioro Wieckie, Jezioro Wiejskie.

Powstało tutaj wiele rezerwatów przyrody np. Ostrzów Trzebielski, który ma powierzchnię 8 ha - jest ostoją dla wielu gatunków ptaków, szczególnie w okresie lęgowym, przepiękny rezerwat Przytoń, który ma powierzchnię 18 ha. Znajduje się tutaj także wiele innych rezerwatów przyrody, które są znacznie mniejsze, ale są za to równie piękne. Przyroda, która tutaj występuje jest dziewicza, naturalna!

Równina Charzykowska, to teren niezwykle zalesiony, znajdują się tutaj takie kompleksy leśne jak: Bory Tucholskie, Wdzydzki Park Krajobrazowy, czy Zaborski Park Krajobrazowy. Przyroda, która się tutaj znajduje jest przepiękna, nie zniszczona przez czynnik ludzki, gdyż tutejsze tereny są pod ścisłą ochroną!

Na terenie równiny znajduje się wiele zbiorników wodnych, znajdują się tutaj m.in. następujące Jeziora: Charzykowskie, Karsińskie, Jezioro Borzyszkowskie, Jezioro Kruszyńskie, Jezioro Trzebielskie, Jezioro Okunie - raj dla osób kochających wędkowanie oraz aktywne spędzanie wolnego czasu. Największym zbiornikiem wodnym, który znajduje się na tym obszarze jest zespół Jezior Charzykowskiego oraz Wdzydzkiego.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top