Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Uroczysko Piekełko
Województwo:
kujawsko-pomorskie
Współrzędne GPS:
53.543333 / 17.88472200000001
Szlak:
Brda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 145) 4.6 / 10


Opis obiektu:


Uroczysko Piekiełko... Sama nazwa jest bajkowa, trochę tajemnicza, trochę straszna. Nie oznacza wcale miejsca niebezpiecznego i takiego, które mogłoby rzucać urok, ale odludne i jednocześnie łatwo rozpoznawalne. Gdyby nie pojęcie "uroczysko", to jakim innym nazywalibyśmy tak wyjątkowe miejsca, jak te w Borach Tucholskich? Uroczysko oznacza charakterystyczną część lasu, często związaną z jakąś legendą, kurhanem. W mieście mamy ulice i dzielnice, w puszczy uroczyska - orientacyjne punkty, wyróżniające się w terenie np. ukształtowaniem.

Uroczysko Piekiełko znajduje się w rezerwacie przyrody Dolina Rzeki Brdy Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Charakteryzuje je Brda, która w tym miejscu przypomina wartki górski potok, a z dna wystają liczne głazy. Spadek wody to nieraz ponad 2%, rzeka płynie w głębokim wąwozie, którego ściany nachylone są pod kątem nawet 50 stopni. Głazowisko uznano za pomnik przyrody. Pobliskie 700-letnie dęby o obwodzie 251-446 cm dodają uroku temu miejscu. A z dębami związana jest smutna historia. Zwane są wisielczymi od wojsk napoleońskich, które przechodziły tamtędy. Ciekawe miejsce, o równie smutnej historii, znajduje się w Rudzkim Moście. W 1939 r. przeprowadzono tam egzekucję na 560 mieszkańcach miasta i okolic. Aby ich uhonorować w 1986 r. postawiono pomnik - wycięty krzyż.

Nazwę dla uroczyska nadali flisacy, którym teren nie ułatwiał spławiania rzeką drewna - liczne kamienie wynurzające się z wody, wiry i podcięcia brzegów były niebezpieczne, stąd flisacy nazwali miejsce Piekłem, a co bardziej dokuczliwe kamienie imionami - Owczarz, Warkota, Tłusty, Chudy, Kierda, czy Kentzer.

Dla kajakarzy czy osób chcących przepłynąć odcinek pontonem jest to niełatwa przeprawa, ale z dreszczykiem emocji, szczególnie jeśli po deszczu przybędzie wody, która ukryje głazy. Za to miejsce jest niezwykle piękne z malowniczymi zakolami rzecznymi i bogatą roślinnością. Uroczysko podziwiać możecie z punktu widokowego nazwanego Niebem dla odczarowania Piekiełka.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top