Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Wielki Kanał Brdy
Województwo:
pomorskie
Współrzędne GPS:
53.722274838 / 17.915883777999966
Szlak:
Brda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 275) 5.1 / 10


Opis obiektu:


Wielki Kanał Brdy, to sztuczny kanał, który zbudowali Prusacy w XIX wieku. Jest to największy akwedukt w całej Polsce, świetnie utrzymany - znajduje się tutaj, aż 30 km kanałów, które odprowadzają wodę na czerskie łąki, a następnie do setek rowów. Ten kanał jest bardzo poważnym dziełem technicznym, można powiedzieć, że to ewenement w skali Europy. Kanał można podziwiać w miejscowości o nazwie Fojutowo.

Szerokość kanału wynosi 16 metrów przy dnie oraz 20 metrów przy koronie. Średnio Wielki Kanał Brdy ma 1,5 m głębokości, ale zdarzają się miejsca, gdzie kanał ma tylko kilkadziesiąt centymetrów głębokości. Prawie na całej długości kanał prowadzi po nasypie. Pamiętajcie Państwo, że kanał budowany był w czasach, gdzie o koparkach, czy jakichkolwiek maszynach można było tylko pomarzyć. Dlatego kanał zbudowany był siłą ludzkich rąk, a ściany kanału są głównie konstrukcjami ziemnymi, na dzień dzisiejszy są to konstrukcje ceglane oraz kamienne.

Kanał został zbudowany po to, aby nawadniał łąki czerskie, które znajdują się na terenie Borów Tucholskich - chodziło o produkcję dużej ilości siana dla konii pociągowych oraz rumaków bojowych, które służyły w wielkiej armii.

Blisko zapory znajduje się bardzo duży zakład, który zajmuje się hodowlą pstrąga. Jest to jeden z największych zakładów w całej Polsce. Na miejscu można kupić świeże oraz wędzone pstrągi. Warto dodać, że ogromna część pstrągów z tej produkcji jest eksportowana do naszych zachodnich oraz południowych sąsiadów. Jeśli podjedziemy w miejsce w którym znajdują się zabudowania wsi, to trafimy na bar o nazwie Anna, który serwuje przepyszne świeże ryby np. można zjeść tutaj świeżego pstrąga tęczowego. Należy się jednak uzbroić w cierpliwość, gdyż amatorów dobrej rybki jest wielu, a przygotowanie posiłku trochę trwa.

Suchy Kanał Brdy oraz Osada Barłogi, to tutaj znajduje się zbiornik rozrządu wody, to właśnie tutaj jest koniec Wielkiego Kanału Brdy, tutaj także znajduje się początek Małego Kanału Brdy oraz Suchego Kanału Brdy (Małym Kanałem Brdy płyniemy, aż do wysuszonego Kanału Brdy).

Całkiem blisko akweduktu znajduje się wieża widokowa, która została sfinansowana przez środki z Unii Europejskiej. Wieża ma wysokość 15 metrów. Jeśli na nią wejdziemy, to będziemy mieli widokt na Bory Tucholskie, czy akwedukt. Jeśli przyjedziemy w to miejsce, to warto wiedzieć, że pod samą wieżą znajduje się plac zabaw dla małych dzieci. Budowa wieży została ukończona w 2011 roku, dlatego jeśli nie byliście Państwo w tych okolicach długi czas, to ta wieża będzie dla Was ciekawą atrakcją.

Dzisiaj Wielki Kanał Brdy oraz Mały Kanał Brdy (przedłużenie Wielkiego Kanału Brdy) służy także kajakarzom, jest to szlak kajakowych tzw. spacerowy. Prąd tutaj jest bardzo leniwy, głębokość kanału to 80 cm, na całej długości kanału praktycznie nie ma żadnych przeszkód, co nie zmienia faktu, że szlak jest przepiękny!!! Najpiękniejszym miejscem na całej długości szlaku jest akwedukt, który znajduje się na skrzyżowaniu dróg wodnych Wielkiego Kanału Brdy oraz Czerskiej Strugi - okolice Fojutowa. W tym miejscu trasa szlaku przebiega głównie przez tereny leśne - Tucholski Park Krajobrazowy, który położony jest na terenie województwa pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Spływ kajakowy tym szlakiem możecie Państwo rozpocząć w Mylofie lub w miejscowości o nazwie Modrzejewo. Jeśli jesteście Państwo amatorami spływów kajakowych, to musicie tutaj przyjechać, to miejsce zapamiętacie do końca życia i będziecie chcieli tutaj wracać tak często jak tylko się da.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top