Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Wioska Chlebowa w Janiej Górze
Adres:
Jania Góra 36
Miasto:
Świekatowo 86-182
Województwo:
kujawsko-pomorskie
Telefon:
501 344 393
E-mail:
kontakt@wioskachlebowa.pl
Współrzędne GPS:
53.400278 / 18.058610999999928
Szlak:
Brda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 151) 4.8 / 10


Opis obiektu:


W Janiej Górze życie toczy się wokół chleba. Jest to wioska tematyczna poświęcono właśnie chlebowi - jego rodzajom, pieczeniu, powstawania od ziarenka do bochenka... Jest to wioska chlebem pachnąca.

Turyści z całego świata odnajdą się w tym uroczym miejscu. Każdy dom we wsi ma drewnianą tabliczkę z napisem "chleb" w różnych językach. A jako pierwsze powitają Was... strachy na wróble, których w Janiej Górze jest ok. 100. Mieszkańcy kultywują zwyczaj stawiania tradycyjnego manekina do odstraszania ptaków z pól. Z 4 stron wioski ustawiono również witacze.

We wsi, i wcale nie w domu a pod chmurką, stanął porządny piec chlebowy. Można wziąć udział w tzw. żniwach po staremu, czyli koszeniu zboża przy pomocy snopowiązałki i młocce w tradycyjnej młockarni. Ciężka praca, ale tak kiedyś wyglądało życie na wsi. We wiosce poznacie przepisy na chleby, m.in. taki na zakwasie, poznacie historię pieczenia chleba, trudną pracę rolnika, rodzaje zbóż, sposób wyjmowania gorących chlebów z pieca specjalną łopatą chlebową, upieczecie chleb, podpłomyki. Swojski chleb inaczej pachnie, inaczej wygląda, inaczej smakuje. To smak z przeszłości. Takiego chleba nie kupicie w supermarkecie.

Wioska Chlebowa w Janiej Górze posiada wytyczoną ścieżkę edukacyjną "Stracha pokonamy, chleba nie oddamy", która składa się z kilku stacji. Energiczne i pełne pasji gospodynie i gospodarze, który oprowadzają po wsi, to jej mieszkańcy. Na pierwszej stacji gospodyni pokazuje, jak się kiedyś siało, kosiło i młóciło. Potem strażnik-gospodarz daje zboże, strażnik soli - sól. A strażnik zakwasu przebrany za stracha na wróble zachęca do jego spróbowania. Po drodze spotkacie również młynarza, strażnika wody, strażnika ognia i upieczecie własne podpłomyki. We wiosce oprócz upieczenia podpłomyków czy chleba, można również stworzyć własnego stracha na wróble. Byle tylko zmieścił się do samochodu. Może zagości w Waszym przydomowym ogródeczku, a może na balkonie?

Wioska ma też swoje maskotki - Balbinę, Ptysia i ich córeczkę oraz straszydło Luppo, które grasuje we wsi. Jest Izba regionalna ze starymi sprzętami gospodarstwa rolnego.

Idealnie byłoby, gdybyście odwiedzili Janią Górę w drugą sobotę września. Wówczas odbywa się Festiwal Chleba. Ale nawet nawet jeśli Wam się to nie uda, nie szkodzi, bo każdy dzień we Wiosce Chlebowej jest wyjątkowy i pachnie świeżo upieczonym chlebem. Warto zabrać te smak do swojego domu.

W Janiej Górze polecamy Wam również znalezienie ogromnego dębu, który jest pomnikiem przyrody. Jego obwód w pierśnicy to 304 cm. Warto odwiedzić również 2 zabytkowe ewangelickie cmentarze z XX wieku.


Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top