Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Wioska Grzybowa
Adres:
Krzywogoniec 5
Województwo:
kujawsko-pomorskie
Telefon:
698 629 990
Telefon:
52 33 610 96
Współrzędne GPS:
53.60159708265798 / 18.044614791870117
Szlak:
Brda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 136) 4.9 / 10


Opis obiektu:


Krzywogoniec to niewielka wieś w Borach Tucholskich słynąca z grzybów. Grzyby zbierane w tym regionie trafiają do kuchni w całej Polsce, a nawet w Europie. W XIX wieku wysyłano je w ogromnych ilościach do Berlina, gdzie słono za nie płacono. W Borach Tucholskich rośnie ponad tysiąc gatunków grzybów kapeluszowych, z czego ponad 100 jest jadalnych.

Mieszkańcy Krzywogońca, Ci najwięksi w Polsce miłośnicy grzybów, z pewnością zapoznają Was z lokalnymi nazwami tych przysmaków. I tak np. maślak pstry nazywany jest miodówką, czubajka kania - sową, muchomor rdzawy - panienką, koźlarz - kozakiem lub krawcem. Więcej nazw Wam nie zdradzimy, podpytajcie we wsi.

W Krzywogońcu powstała nawet wioska tematyczna związana z tymi darami lasu. We wsi każdy się na nich zna i wie, gdzie jest ich najwięcej. A lasów w okolicy nie brakuje. Znaleźć w nich można borowiki, maślaki, kurki, rydze, koźlarze, podgrzybki, miodówki i sowy. Miejscowi wiedzą, jak najlepiej je wysuszyć, by zachować wyjątkowy smak i zapach przez całą zimę.

W Krzywogońcu jest kilka ogólnodostępnych suszarni, z których mogą korzystać nie tylko miejscowi, ale również turyści-miłośnicy grzybobrania. W ofercie wioski tematycznej jest Izba regionalna z przedmiotami związanymi z tradycją grzybiarską, z gadżetami w kształcie grzyba i kroniką, do której możecie się wpisać. Zamówić można zajęcia dla grup zorganizowanych w świetlicy oraz w gospodarstwie agroturystycznym.

Co roku we wsi odbywa się Święto Grzyba, na którym rozsmakujecie się w grzybowych potrawach, potańczycie i pośpiewacie. Krzywogoniec opuśćcie z zakupowymi trofeami - przetworami z runa leśnego.

I pamiętajcie, nawet jeśli w całej Polsce ciężko o grzyba, w Borach Tucholskich na pewno coś znajdziecie. Być może nawet grzyba-giganta, z których te lasy słyną. Szczęściarz znalazł prawdziwka ważącego 1 kg! Życzymy Wam takich.


Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top