Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Zamek w Człuchowie
Adres:
ul. Kościelna 8
Miasto:
Człuchów 77-300
Województwo:
pomorskie
Telefon:
59 822 44 03
E-mail:
muzeumczl@interia.pl
Współrzędne GPS:
53.663889 / 17.362777999999935
Szlak:
Brda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 149) 4.8 / 10


Opis obiektu:


Zamek w Człuchowie był drugim co do wielkości zamkiem krzyżackim. Największym był zamek Wielkiego Mistrza Krzyżackiego w Malborku. Człuchowski zamek miał sławnych rezydentów - zamieszkiwali tam m.in. Ulrich Jungingen i Konrad Wallenrod. Był twierdzą nie dość że ogromną, to dodatkowo najtrudniejszym do zdobycia obiektem na Pomorzu. Miał strzec szlaku prowadzącego z krajów niemieckich do Prus. Składał się z Zamku Wysokiego z wieżą i trzech przedzamczy. Posiadał 11 bram i 9 baszt z najpotężniejszą wieżą o wysokości 46 metrów i grubości do 5 metrów.

Budowę zamku w Człuchowie rozpoczęto w 1312 r., a zakończono ok. 1365 r. Wojska królewskie próbowały go dwukrotnie zdobyć, jednak w rękach Krzyżaków pozostawał aż do wojny 13-letniej, kiedy wreszcie przeszedł w polskie ręce. W kolejnych latach to Krzyżacy mieli problem z odbiciem zamku, jednak pozostał w rękach polskich aż do rozbiorów. Rezydował tam starostwa królewski. I znowu pojawiają się nazwiska sławnych rodów - Wejherowie, Sanguszkowie i Radziwiłłowie. Zamek próbowali odbić Polakom Szwedzi w 1627 r., a udało im się to dopiero zimą 1655 r., kiedy jezioro zostało skute lodem i Szwedzi wdarli się z tej strony na zamkowe mury. Zamek pozostawał w ich władaniu aż do końca wojny. W 1772 r. po I rozbiorze Polski zamek został przekazany władzom pruskim. Nie objęli oni twierdzy żadną opieką, przez co uległ zniszczeniu niemal całkowicie. Stopniowo Prusacy wywozili z niego cenne wyposażenie, aż rozpoczęli całkowitą rozbiórkę zamku, która trwała do 1811 r. Z ogromnego człuchowskiego zamku pozostała jedynie główna wieża i kamienne mury. W latach 1826-1828 w miejscu kaplicy Zamku Wysokiego wybudowano neogotycki kościół ewangelicki. W XIX wieku na 3. przedzamczu założono cmentarz.

W latach 2008-2015 na zamku w Człuchowie przeprowadzono prace konserwatorskie, restauratorskie i przeprowadzono badania archeologiczne. Odbudowano dodatkowe kondygnacje kaplicy zamkowej, przebudowano i zagospodarowano wieżę, dziedziniec bramny i dziedziniec zamkowy. Obecnie na zamku funkcjonuje Muzeum Regionalne. Zwiedzać można zamek w części dawnego kościoła, dziedziniec zamkowy wraz z piwnicami wschodniego i południowego skrzydła zamkowego oraz wieżę zamkową. Ma ona 46 metrów wysokości, jednak warto wejść na samą górę, ponieważ z tarasu widokowego rozciąga się piękna panorama. Nie liczcie na skorzystanie z windy, która służy tylko osobom starszym i niepełnosprawnym.

Muzeum Regionalne w Człuchowie przygotowało kilka wystaw stałych: Wystawa Badania archeologiczne na człuchowskim wzgórzu zamkowym, Pradzieje Ziemi Człuchowskiej, Kultura materialna ziemi człuchowskiej, Sztuka i rzemiosło artystyczne XV–XX w. i Z dziejów miasta i regionu. Co roku zmieniane są wystawy czasowe. W Muzeum odbywają się również lekcje muzealne. Muzeum prowadzi swoją bibliotekę, w której zgromadzono prawie 1440 pozycji oraz działalność wydawniczą. Polecamy Wam najnowszą publikację "Zamek w Człuchowie. Historia - Architektura - Archeologia" Michała Starskiego.

Przy zamku krzyżackim znajduje się zabytkowy leśny park miejski, tzw. Lasek Luizy, który został założony w 1800 r. Swą nazwę zawdzięcza pruskiej królowej Luizie, która zatrzymała się w Człuchowie w 1807 r. i uroda krajobrazu bardzo jej się spodobała.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top