Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb


Informacje o obiekcie:


Nazwa:
Zapora w Mylofie
Województwo:
pomorskie
Współrzędne GPS:
53.775439534 / 17.717829466000012
Szlak:
Brda
Typ:
Atrakcje

Ocena obiektu (ocen: 224) 5.2 / 10


Opis obiektu:


Zapora w Mylofie to sztuczny zbiornik, który pełni rolę energetyczno-turystyczną. Został zbudowany na rzece Brdzie w Polsce. Dokładnie jest położony na terenie Borów Tucholskich w woj. Pomorskim - Powiat Chojnicki - gmina Czersk - miejscowość Zapora. To właśnie tutaj znajduje się początek Wielkiego Kanału Brdy.

Zbiornik został zbudowany w 1848 roku. Warto wspomnieć, iż jest to najstarszy zbiornik tego typu w Polsce. Zbiornik obejmuje powierzchnię ponad 10,5 km kwadratowego - poszerzone koryto rzeki Brdy. Zapora ma 12-metrowy spadek, a prędkośc wody wynosi tutaj 22 m/s. Przede wszystkim zbiornik spełnia funkcję energetyczną - jest to elektrownia wodna o nazwie Zapora. Drugą funkcją, którą spełnia zbiornik, to funkcja rekreacyjno-turystyczna (szlak kajakowy Brda). Zapora wodna rozdziela wodę z rzeki Brdy na koryto starorzecza oraz Wielki Kanał Brdy.

Od 1975 roku znajduje się tutaj największy w Polsce zakład hodowli pstrąga. W 1990 roku zakład został przekształcony w spółkę z o.o. W skład obiektu wchodzi, aż 50 stawów narybkowych - to właśnie w nich produkowany jest zarybek pstrąga tęczowego.

Jeśli odwiedzisz tutejsze bary oraz restauracje, to wiedz, że potrawy z pstrąga to tutejsza specjalność - warto ich spróbować, bo smakują wyśmienicie. Bardzo smaczną rybkę można zjeść w barze Anna - oferuje głównie pstrąga tęczowego.

Wielki Kanał Brdy jest idealnym miejscem na spływ kajakowy. Widoki są tutaj przepiękne, będziecie je Państwo zawsze miło wspominać w swojej pamięci. Jeśli jesteś początkującym kajakarzem, to wiedz, że Wielki Kanał Brdy wraz z pięknymi widokami, które go otaczają, leniwym nurtem oraz nie dużą głebokością nadaje się idealnie dla Ciebie. Można tutaj spotkać całe rodziny, które uprawiają kajakarstwo i cieszą się przepięknymi widokami, które otaczają Wielki Kanał Brdy.

Szukasz noclegu? Jeśli tak, to wiedz, że znajduje się tutaj pole namiotowe o nazwie Mylof-Zapora. Jest położone blisko zapory - z tego co wiemy, to spokojnie może się zmieścić tutaj ponad 100 namiotów. Można tutaj skorzystać z toalety oraz wziąć prysznic. Blisko pola namiotowego znajduje się restauracja w której możemy zjeść smaczną rybkę.

Aktualne komantarze do obiektu


Aktualnie brak komentarzy dla obiektu.


By dodawać komenatrze musisz się zarejestrować i zalogować w górnej części strony.

back to top